Jump to content

prijava za prijevaru


kazo1000

Preporučene objave

Molio bih malo pojašnjenja i što dalje.

Prije godinu dana sam preko interneta našao tvrtku sa nazivom PT CITRO INDAH koja uz hrpe sličnih jer sam tražio ponude ima u prodaji printer za folije. Cijena printera je bila 1150 USD, koje sam uplatio po njihovoj ponudi. Broj računa na koji se uplaćivalo bio je od osobe a ne od tvrtke.

Prije nego sam uplatio tražio sam i druge ponude od nekoliko tvrtki i na svima su bila imena i prezimena ljudi sa brojem za uplatu pa mi se to činilo da vjerojatno imaju plaćanja na agente za prodaju. Kao naivac sam uplatio 1150 USD preko banke,( imam povrde uplate s mog žiro računa ), ali robu nisam dobio niti nakon tromjesečnog dopisivanja.

Provjeravao sam postojanje tvrtke preko ambasade u Hrvatskoj i Mađarskoj, i iz Gospodarske komore Indonezije sam dobio dopis da ta tvrtka ne postoji.

Uz sve dokumente o nepostojanju tvrtke, ime i prezime i račun osobe kojoj sam uplatio podnio sam prijavu policiji.

Danas sam dobio dopis od općinskog državnog odvjetništva u kojem piše :

U svezi vašeg podneska naslovljenog "Prijava za prijevaru" kojeg ste dostavili Policijskoj upravi karlovačkoj 22. prosinca 2010., a kojeg nam je Policijska uprava karlovačka ,Policijska postaja Karlovac dostavila na nadležno postupanje, ovim vas putem izvješćujemo da temeljem navoda iz dostavljenog podneska kao i priloga koji prileže istom, ovo državno odvjetništvo nije ustvrdilo osnovanost sumnje da se u konkretnom slučaju radi kaznenom djelu prijevare niti o kojem drugom kaznenom djelu za koje se progon vrši po službenoj dužnosti, već da se u konkretnom slučaju radi o građanskopravnom odnosu između vas i predmetne tvrtke PT CITRO INDAH slijedom čega ovo državno odvjetništvo nije poduzimalo daljnje radnje po dostavljenom podnesku.

Po ovome svi možemo lažno otvoriti tvrtke, prodati sve i svašta i neisporučiti i nije kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je točno što ste naveli, državno odvjetništvo Vas je krivo uputilo.

 

Obratite se Županijskom državnom odvjetništvu kao višem državnom odvjetništvu i tražite da se provede kazneni postupak obzirom da ništa nisu isporučili, a novac ste uplatiti.

 

Prevarna namjera je očita i u tome što tvrtka ni ne postoji (prema Vašim riječima). Možda policija nema saznanja o tome (a time ni državno odvjetništvo).

 

 

Uglavnom, ako su podaci koje ste naveli točni, ODO nije pravilno postupilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
Ako je točno što ste naveli, državno odvjetništvo Vas je krivo uputilo.

 

Obratite se Županijskom državnom odvjetništvu kao višem državnom odvjetništvu i tražite da se provede kazneni postupak obzirom da ništa nisu isporučili, a novac ste uplatiti.

 

Prevarna namjera je očita i u tome što tvrtka ni ne postoji (prema Vašim riječima). Možda policija nema saznanja o tome (a time ni državno odvjetništvo).

 

 

Uglavnom, ako su podaci koje ste naveli točni, ODO nije pravilno postupilo.

A mene bi zanimalo ima li na internetu kakva stranica ili neka druga mogučnost gdje bi se prijavlivale mail adrese od prevaranata na internetu, a isto tako telefonski brojevi naših ljudi koji javno pozivaju i vrše prijevsru, sko im dozvolite.

Želio bi upozoriti konkretno na neke brojeve telefona, kao recimo

xxxxx gospodin se predstavlja na tome broju telefona kao Matija i kao direktor prodajnog odjela Zagrebačke banke u Dubravi i dijeli kredite šakom i kapom, a za taj broj telefona tvrdi da je službeni telefon od banke.

Imate i broj xxxxxx gospodin se predstavlja kao Josip i javno prodaje police životnog osiguranja od Winer osiguranja, ima čak i njigove originalne dokumente-tiskanice, za policu traži 2380 kn, ali se onda spušta na xxxx, kao da će se druga tisuća isplatiti po dobivenom kreditu na temelju te police, ali kada ga tražite da vam se predstavi sa osobnom kartom gospodin uredno nalazi razlog da nestane i ništa niti od police niti od kredita.

Kada sam to prijavio samome osiguranju, oni su me uredno uputili na policiju i državno odvjetništvo, bez pokušaja da sami nešto naprave po tome iako su njihove tiskanice bile u prometu.

Dakle totalna nezainteresiranost takvog jednoga društva.

Ja bi samo želio negdje objaviti takve brojeve telefona, pa da naši ljudi imaju na pameti i ne nasjednu slučajno na njih, ali neznam gdje to javno objaviti, pa zato i pitam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi bilo baš tak jednostavno.

 

Glede zajma, kome je novac točno pozajmljen? Sinu - privatna tužba, prijatelju - DORH, ali će vas pitati gdje ste bili tri godine i 99,99% odbaciti kaznenu prijavu. Dakle, taj dio priče možete zaboraviti.

 

A glede ove krađe - čl. 245. KZ nigdje ne spominje bivše bračne/izvanbračne drugove odnosno osobe s kojima se živjelo u zajedničkom kućanstvu (jasno krvni srodnici po prirodi stvari ne mogu biti bivši, osim u slučaju smrti), glede čega se opet postavlja pitanje tko je točno i što uzeo, te da li je u trenutku uzimanja postojao brak/izvanbračna zajednica ili ne, ako se radilo o bračnom/izvanbračnom drugu?

 

Ako policija ne želi zaprimiti kaznenu prijavu, uvijek imate mogućnost da otiđete do nadležnog Općinskog DO-a i tamo podnesete kaznenu prijavu ili im je pošaljete pismenim putem, ali prije toga, morate sami sa sobom raščistiti ova pitanja koje sam vam naveo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
Željkec, radije ove "geliptere" prijavite DORH-u ili policiji, pa će ih razgovor s njima možda malo otrijezniti.

 

Moj kolega Mrljo vam je editirao objavu iz razloga, jer ovdje to nećete činiti.

 

Ma prošlo je puno vremena,ali ako nije problem, ja bi postavio još samo dva pitanja.

Kako i može li se uopće prijaviti nekoga za prijevaru,ako mu se zna samo broj mobitela i to tri, ne samo jedan i drugo-Koliki je rok zastare na prijavu za prijevare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako i može li se uopće prijaviti nekoga za prijevaru,ako mu se zna samo broj mobitela i to tri, ne samo jedan....

 

Možete podnošenjem kaznene prijave nadležnom Općinskom DORH-u ili policiji sa navođenjem svih informacija koje su vam poznate.

 

Iako, ovo što sada spominjete značilo bi da vas nisu uspjeli prevariti, pa bi se eventualno radilo o pokušaju prijevare u odnosu na vas.

 

....i drugo-Koliki je rok zastare na prijavu za prijevare?

 

Ovisno o visini imovinske koristi u igri - 15 odnosno 20 godina od počinjenja djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija