Jump to content

Porez na prodanu novosagrađenu kuću


Blazze

Preporučene objave

Cjenjeni poznavatelji ove problematike

 

Naime u nazad tri godine započeo sam sa gradnjom obiteljske kuće i kako mi je to prva nekretnina od Porezne uprave bio sam oslobođen poreza na kupnju zemljišta (dio do 600m2) dok sam razliku uplatio, tijekom gradnje, koju sam financirao iz stambenih i gotovinskih kredita, je došlo do velikih promjena zbog čega sam primoran sada tu nekretninu prodati.

Zanima me sljedeće

 

- osim razlike poreza kojega sam bio oslobođen, da li sam obavezan nakon prodaje platiti porez, ako jesam koji porez plaćam i u kojem % ?

 

Nadam se skorom i pravno pouzdanom odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zahvaljujem se na odgovoru, ali nisam još u cjelosti završio nekretninu tako da se nisam niti uselio još niti sam imao adrsu stanovanja na tom mjestu.

Znači usitinu kupio zemljište sa namjerom gradnje obiteljske kuće, u međuvremenu se oženio, kuća je u završnoj fazi i sad bi ju prodao kako bi vratio kredite i kupio si stan sa suprugom u njenom mjestu.

Iz toga razloga se bojim da bi me mogli uzeti u razmatranje kao obveznika plaćanja poreza na dohodak.... :-?:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nećete izbjeći plaćanje poreza kojeg ste bili oslobođeni

(da je plac prodan nakon 5,5 godina nema poreza )

u izgradnju kuće ste ulagali i stvorili novostvorenu vrijednost koju prodajete.nema poreza (ako ste građevinski materijal kupovali s PDV-om)

da ste kupili kuću (izgrađenu u sadašnjim gabaritima)po jednoj cijeni i bez daljnjeg ulaganja (povečavanja vrijednosti)istu kuću prodali po večoj cijeni (30% i više)u roku od 3 godine tadaplaćate porez na dobit.

isplaćena cijena-nova veča cijena= zarada (za obračun poreza na dobit)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo zahvaljujem se na svim odgovorima.

Sto se tice poreza na zemljiste, nema problema, svjestan sam da sam bio oslobodjen toga jer mi je bila prva nekretnina i potpisao sam da u slucaju prodaje da cu ovo cega sma bio oslobodjen morati platiti.

 

Jos jednom se zahvaljujem na odgovorima te svim korisnicima ovog foruma želim sretan i blagoslovljen Uskrs!

 

LP

Dalibor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija