Jump to content

ugradnja lifta


duga5

Preporučene objave

Može li netko pomoći,radi se o ugradnji lifta,zgrada 5 katova,postoji predviđen prostor za lift,kod gradnje 70-e god.nije ugrađen,sada je to prazan prostor (rupa od prizemlja do potkrovlja)za ništa se ne može koristiti osim za lift,ne može se niti hodati po tom prostoru.

Uvjeti za ugradnju prema Pravilniku Gradskog stambenog komunalnog gospodarstva pored mjesta za lift i financijsih sredstava,mora biti 100% potpis suvlasnika- pristanak da ustupaju svoj dio zajedničkog prostora.Taj isti zajednički prostor za ništa se i ne može koristiti,osim za lift.Od 35 stanova,nemamo 4-5 potpisa,prizemlje ne zanima lift,godinama se stari i bolesni ljudi,majke sa djecom i sl.pate na višim katovima,a rupa "zjapi" prazna.

Tko donosi Pravilnik,na temelju čega-kojeg zakona,da li je moguće da se jedino taj zakon kod nas ne mjenja 20 god.Da treba uzeti zajednički prostor koji se koristi u bilo koje svrhe bilo bi logike za 100% potpisa,ali ako se taj prostor za ništa ne može koristiti,neznam čemu potpisi.Molim ako netko ima iskustvo sa ovom problematikom,pomoć dobro došla. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugradnja lifta spada u poboljšice koje možete napraviti i bez suglasnosti svih suvlasnika.

ali zbog istih poboljšica nemožete opteretiti (financijski)one suvlasnike koji nisu pristali na poboljšice.

niti na njihov račun možete povečati pričuvu.

novim izdvajanjem iz pričuve (za lift) nesmije se dovesti u pitanje redovito održavanje zgrade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veteran,hvala puno na odgovoru.Neznam odkuda Gradsko stambeno ima u Pravilniku da ne može bez potpisa i to 100% radi se o zajedničkom prostoru.Financiranje je drugo,to može isfinancirati 50% suvlasnika i tada oni koriste lift,tko ne plati ne koristi,to se može mimo redovne pričuve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Ja sam prošle godine uz potporu većine suvlasnika ugradio lift u našem ulazu. Nije bilo baš jednostavno ali nisu uspjeli isposlovat sudsku zabranu (mislim na one druge koji su bili protiv). Nije potrebna suglasnost svih suvlasnika, dovoljno je 50% + 1 glas. Ali, nešto sam načuo da se zakon u međuvremenu promijenio i to sad ne iznosi u broju glasova nego u površini stanova. Dakle 50% + 1 metar četvorni je navodno potrebno za ugradnju dizala. Isto važi i za korištenje sredstava iz fonda pričuve. Lift je poboljšica uvjeta stanovanja i o tome odlučuje većina a isto tako odlučuje i o raspolaganju sredstvima. Makar je tako bilo kod nas prošle godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Sad me zanima još jedna stvar vezana uz novougrađeno dizalo. Jedno sam ugradio a za koji dan kreće ugradnja i drugog dizala. U oba slučaja većina suvlasnika je izdvojila većinu novca iz sredstava zajedničke pričuve za financiranje ugradnje dizala. No, u oba slučaja taj iznos nije bio dostatan pa se išlo u dizanje kredita kako bi se namirio potreban iznos. Naravno da taj kredit otplaćuju samo oni suvlasnici koji su se svojim potpisom izjasnili da to žele. Iznos pričuve se nije mijenjao i nadalje ostaje isti za sve suvlasnike, s tim da "lift-owneri" dobivaju svaki mjesec dodatnu uplatnicu u kojoj je obračunat iznos kredita, održavanje lifta i alarm u liftu. Pitanje je da li i suvlasnici koji nisu htjeli lift i ne plaćaju kredit, imaju pravo korištenja istog? Ovi koji ga plaćaju, osporavaju im to pravo i tvrde da je to njihovo vlasništvo, dok suprotna strana to osporava jer se poziva na korištenje zajedničkog prostora. Stanouprava za sad nema točan odgovor kako se tu postaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Damire,

boldanjem sam vam samo ukazao na činjenicu koju ste naveli a trebali bi ste je sami protumačiti. Ako je večina troškova plačena iz sredstava zajedničke pričuve a plačaju je i suvlasnici koji nisu dali svoj potpis, ispada li po tome da su i oni sudjelovali u večini troškova? Dakle nema rijeći o odredbama iz čl.87 ZV "da će oni sami snositi troškove", te ne vidim nekoga posebnoga razloga za "svojatanje" dizala. To što ostali dobivaju dodatnu uplatnicu se moglo rješiti odredbama čl.86 i 89 spomenutoga zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Damire,

boldanjem sam vam samo ukazao na činjenicu koju ste naveli a trebali bi ste je sami protumačiti. Ako je večina troškova plačena iz sredstava zajedničke pričuve a plačaju je i suvlasnici koji nisu dali svoj potpis, ispada li po tome da su i oni sudjelovali u večini troškova? Dakle nema rijeći o odredbama iz čl.87 ZV "da će oni sami snositi troškove", te ne vidim nekoga posebnoga razloga za "svojatanje" dizala. To što ostali dobivaju dodatnu uplatnicu se moglo rješiti odredbama čl.86 i 89 spomenutoga zakona.

 

Gledajte..."oni sami"...pa i ta većina je uplaćivala novac u fond pričuve. Kao većina, dakle 50% + 1m2, a prvenstveno radi toga jer tu ima osoba slabije pokretljivosti, donešena je odluka o ugradnji dizala. Zgrada ima visoko prizemlje i 6 katova. A nema ugrađeno dizalo unatoč svoj potrebnoj pripremi za ugradnju istog. Dalje, Izuzimanjem navedenih sredstava iz fonda pričuve, vodilo se računa da ostane dovoljno novca kako bi održavanje zgrade moglo funkcionirati bez problema. Samim tim onaj dio u kojem se spominje da, citiram " ako te poboljšice neće suviše ići na štetu nadglasanih suvlasnika", baš i ne drži vodu. Kako definirati i to "suviše"? Ako od postojećih 255 tisuća kuna, većina odluči izdvojiti 200 tisuća za dizalo, a ostatak koji nedostaje namiri kreditom koji samo oni vraćaju, mislim da nadglasani suvlasnici nisu baš "suviše" oštećeni. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...mislim da nadglasani suvlasnici nisu baš "suviše" oštećeni. :misli:

 

Poštovani Damire, jesu ako im se zabrani pristup dizalu. Kao što rekoh, večina sredstava je plačena iz pričuve koju su uplatili i nadglasani suvlasnici. U slučaju da je večina ugradila dizalo isključivo o svom trošku, imali bi osnova za npr. podijeliti ključ za korištenje dizala samo onima koji su ga i platili o svom trošku. Nadalje, kao što sam vam citirao odredbe ZV, mogli ste povečati pričuvu (isto večinom) svima za buduče troškove kredita i održavanja i "mirna Bosna".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dosta toga ostaje nedorečeno. "Većina sredstava je plaćena iz pričuve (200 tisuća kuna od raspoloživih 255 tisuća), a to su podjednako uplaćivali i jedni i drugi. S tim da na obje strane ima nekolicina onih koji su dužnici i nisu dosta dugo plaćali pričuvu iz nekih njima poznatih razloga. Hoću reći da je ta većina (50%+1m2) izdvojila svojim zakonskim pravom nešto više nego što su sami uplatili, ali to im ZV i omogućava. Isto kao što im omogućava da izglasaju ugradnju lifta, a radovi su krenuli početkom ovog tjedna.Ta ista većina želi odgovor, obzirom da samo oni plaćaju kredit kod splitske banke, imaju li pravo koristiti lift i ovi drugi koji ne plaćaju kredit? Nisu željeli lift, bučno i žučno su protestirali protiv ugradnje, a sad kad je gradnja započela, i dalje ne žele sudjelovati u otplati kredita ali žele pravo korištenja lifta. Iskreno, meni to baš i nije u redu. :neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija