Jump to content

kakvo pravo imam?


Neo54

Preporučene objave

poštovani...

zanima me ako imam pravo ne platiti alimentaciju ako ostanem bez posla odnosno kakvo pravo imam u vrijeme kad sam na zavodu???

da si neki nebi krivo protumačili pitanje,nisam besposličar i ne bježim od obaveze kao neki s puno većim primanjima jer dijete tu nije ništa krivo i najviše pati u toj cijeloj priči...ali u našoj državi je trenutno malo teže naći "plaćen" posao...

alimentaciju plaćam redovito i plaćao sam i prije sudske odluke o "visini" iznosa. određeno mi je 900kn a plaća mi iznosi 2660kn!

hvala na bilo kakvoj pomoći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Alimentaciju ste dužni plaćati (čl 232. Obiteljskog zakona)

Svaki radno sposoban roditelj mora doprinositi za uzdržavanje svoje djece.

Neplaćanje uzdržavanja je i kazneno djelo.

U slučaju ispunjenja određenih uvjeta može se tražiti smanjenje iznosa, ali svakako morate plaćati.

Nešto ćete raditi, jer morate uzdržavati i sebe, pa ćete tako priskrbiti sredstva potrebna i za uzdržavanje vašeg djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a koji su to uvjeti za smanjenje alimentacije?

pitam jer je svijet pun laprdanja o tome "ponovo se oženi,imaj dijete s drugom ženom i onda ti smanje"...

jel moguće da su takve i slične tvrdnje točne?

...meni osobno to nije riješenje jer i za svog sina jedinca jedva imam novce a kamoli da pravim nogometnu momčad...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vam sad ne prepisujem odredbe Obiteljskog zakona pogledajte na narodnim novinama ili na stranici zakoni.hr-

čl 231.

Ukratko. uzimaju se u obzir prihodi, imovno stanje, sposobnost za rad, mogućnost zaposlenja, zdravstveno stanje.... odluka Ministarstva koliko iznosi minimum potreba za dijete određene dobi...

Ali u svakom slučaju - imanje više djece čl. 232. st. 5 ObZ- --ako je obaveza uzdržavanja više djece - uzdržavanje može biti u manjem iznosu ali ne manje od 1/2 određene sukladno dobi djeteta.

 

Tako da čisto sumnjam da ćete uspjeti smanjiti iznos, jer mislim da je sad praksa. ako si sposoban za rad - nema izvlačenja od obveze uzdržavanja.

 

Posebno uzimajući u obzir činjenicu da nažalost dosta osoba mjesečne prihode ili dio njih, ostvaruje "na crno"

 

Ovdje se (po meni opravdano) ide na zaštitu djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija