Jump to content

oporuka


fadilp

Preporučene objave

fadilp je napisao:

pozdrav imam oporuku od sestre da meni pripada njezina imovina i ona je umrla prije godinu dana,nema ni djece ni muza,sama zivi ali sad moja braca i sestre hoce nuzno nasljedstvo da li imaju pravo na to i ako imaju koliko procenata iako je sestra meni ostavila u oporuci sve.

 

Imaju pravo na nužni dio koji iznosi trećinu onoga što bi normalno naslijedili.

Dakle ,npr., ako osim pokojne sestre imate još dva brata i dvije sestre, bez oporuke svatko bi naslijedio jednu petinu.

Ovako bi vama pripalo 11/15 , a svakom od njih po 1/15.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivanhorvat je napisao:

Može li mi netko odgovoriti dali je pametno vlastoručnu oporuku dodatno ovjeriti potpis kod javnog bilježnika? Naime znam da vrijedi i bez ovjerenog potpisa ali ako druga strana pokuša oasporiti oporuku da tobože nije potpis ostavitelja? Hvala na savjetu.

 

Potpis na vlastoručnoj oporuci se ne ovjerava!!!

 

 

Ako bi netko od zakonskih nasljednika (jer samo oni i mogu osporavati valjanost i istinitost oporuke) osporavao istinitost oporuke tad bi bio upućen da pokuša osporiti potpis u parnici koju mora sam i pokrenuti u roku od 30 dana od dana upućivanja u parnicu. Ostav. post. se prekida za to vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sisavac je napisao:

ivanhorvat je napisao:

Može li mi netko odgovoriti dali je pametno vlastoručnu oporuku dodatno ovjeriti potpis kod javnog bilježnika? Naime znam da vrijedi i bez ovjerenog potpisa ali ako druga strana pokuša oasporiti oporuku da tobože nije potpis ostavitelja? Hvala na savjetu.

 

Potpis na vlastoručnoj oporuci se ne ovjerava!!!

 

 

Ako bi netko od zakonskih nasljednika (jer samo oni i mogu osporavati valjanost i istinitost oporuke) osporavao istinitost oporuke tad bi bio upućen da pokuša osporiti potpis u parnici koju mora sam i pokrenuti u roku od 30 dana od dana upućivanja u parnicu. Ostav. post. se prekida za to vrijeme.

 

Jasno mi je da po zakonu ne treba ali dali je takva vlastoručna oporuka ovjerena kod J.B.valjana. Mislim da takvu oporuku nebi mogao pobiti ni saborski zastupni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlastoručno pisana oporuka valjana je sa i bez ovjere javnog bilježnika.

 

Svaka se oporuka može pobijati, pa i takva "dvostruko" valjana odnosno ovjerena.

 

Kod vlastoručne oporuke razlozi pobijanja na prvom mjestu mogu biti neautentičnost i nesposobnost oporučitelja u trenutku pisanja oporuke.

 

Nesposobnost oporučitelja kod vlastoručno pisane oporuke teško je dokaziva, ako oporuka sadrži barem jednu cijelu suvislu rečenicu.

 

Ocjena autentičnosti ovisi o grafološkom vještačenju, koje nije egzaktno pa postoji mogućnost pogrešne ocjene (po mojem osobnom iskustvu, dosta velika).

 

Ako oporuku ovjeri javni bilježnik onda oba navedena razloga otpadaju pa je takvu oporuku sasvim sigurno još teže pobiti.

 

Ipak, zamislivi su razlozi na temelju kojih bi se i takva oporuka mogla pobiti. Ni javni bilježnici nisu sveci i griješe, pa ako bi se dokazalo da javni bilježnik uopće nije utvrdio identitet oporučitelja prilikom ovjere ....

Dalje možete nastaviti prema svojoj mašti.

 

Zanimanje nasljednika koji pobija oporuku ne igra nikakvu ulogu ako sud postupa po zakonu. Ne pobija se oporuka statusom stranke nego dokazima. Ako pak sud ne postupa po zakonu, svejedno je kako ste se osigurali. Ako ste mislili na mogućnost utjecaja na sud, zašto mislite da su saborski zastupnici u tome nešto posebno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

fadilp je napisao:

pozdrav imam oporuku od sestre da meni pripada njezina imovina i ona je umrla prije godinu dana,nema ni djece ni muza,sama zivi ali sad moja braca i sestre hoce nuzno nasljedstvo da li imaju pravo na to i ako imaju koliko procenata iako je sestra meni ostavila u oporuci sve.

 

Imaju pravo na nužni dio koji iznosi trećinu onoga što bi normalno naslijedili.

Dakle ,npr., ako osim pokojne sestre imate još dva brata i dvije sestre, bez oporuke svatko bi naslijedio jednu petinu.

Ovako bi vama pripalo 11/15 , a svakom od njih po 1/15.

 

:kavica:

 

Felix, ne davati krive informacije. :no-no:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fadilp je napisao:

pozdrav imam oporuku od sestre da meni pripada njezina imovina i ona je umrla prije godinu dana,nema ni djece ni muza,sama zivi ali sad moja braca i sestre hoce nuzno nasljedstvo da li imaju pravo na to i ako imaju koliko procenata iako je sestra meni ostavila u oporuci sve.

 

Vaša braća i sestre nisu nužni nasljednici iza ostaviteljice. Ne pripada im pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na iscrpnom odgovoru ali ću vam i ja pokušati odgovoriti. Nije mi saborski zastupnik tek tako pao na pamet. Skoro sam baš na forumu pročitao komentar gospodina da mu se na ostavinskoj raspravi pojavio nasljednik sa oporukom kasnijeg datuma nego što je njegova. Onda je slučajnost da ga je ostavitelj prevario sa friškom oporukom i da je taj novi saborski zastupnik i to vladajuće stranke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija