Jump to content

obiteljsko nasilje u Hrvatskoj


Gringo

Preporučene objave

U zadnje vrijeme bombardirani smo istraživanjima nasilja u Hrvatskoj koje prenose neki mediji.

 

http://www.jutarnji.hr/zlostavljanje-djece--svako-cetvrto-dijete-dobilo-saku-u-glavu-od-svog-roditelja-/1015959/

http://www.vecernji.hr/zivot/odgojne-metode-na-djecu-sakom-glavu-ili-ih-cipelare-clanak-389974

http://www.vecernji.hr/vijesti/obiteljski-zlostavljaci-cesce-piju-gemist-nego-bevandu-clanak-390957

 

Rezultati tih istraživanja prikazuju muškarce/očeve, u najvećem postotku kao nasilnike pa gotovo kao univerzalne zlostavljače, kako prema partnerici, tako i prema djeci.

 

Naše udruge ne prate samo naša istraživanja, nego i istraživanja provedena u zadnjih cca 20 godina u SAD-u, Kanadi, Australiji, Velikoj Britaniji, Finskoj, Danskoj, Švedskoj, Južnoafričkoj Republici.

Rezultati tih istraživanja pokazuju da podjednako oba spola sudjeluju u međusobnom nasilju, a da u nasilju prema djeci nešto više sudjeluju majke.

Da vas nebi previše zamarao, stavljam samo jedan link

 

http://www.acf.hhs.gov/programs/cb/pubs/cm10/cm10.pdf#page=87

 

američke državne agencije koja objavljuje podatke za sve svoje savezne države i kad se sve zbroji proizlazi da u nasilju nad djecom sudjeluje 45,2 % muškaraca i 53,6 % žena.

 

E sada dolazimo do pitanja, zašto se rezultati nasilja toliko razlikuju od gore pobrojanih država, sa rezultatima u Hrvatskoj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje osobno mišljenje je da obiteljsko nasilje sankcioniraju nestručni ljudi, a to su policajci.

 

To bi trebali raditi stručni i osposobljeni socijalni radnici, ali oni su kod nas velika gospoda koja se ne žele mješati u nasilje, a žele primiti svoju plaću.

 

Socijalni radnici se previše oslanjaju na policiju.

 

Policija bi tu trebala samo savladati nasilnika, a socijalni radnik bi trebao obavljati razgovore i pisati kazne, a na žalost kod nas to sve radi policija.

 

Ne mogu policajci biti stručnjaci u svemu, a baš se to od njih traži.

 

Najgore je u malim sredinama gdje policajci rade apsolutno sve.

 

Po mom osobnom mišljenju, batina je iz raja izašla.

 

Djecu treba tući, paziti kako da ih se ne ozljedi i da im ne ostane neka trauma.

 

Djeca se trebaju bojati upravo majke i ona treba biti ta koja će u sekundi reagirati i pljusnuti nestašno djete.

 

Mislim da tako razmišlja veća polovica našeg naroda, a što uključuje i te policajce.

 

Da ti policajci od svojih roditelja nisu dobijali batine kad su bili mali danas ne bi ni bili policajci, već tko zna kakvi kriminalci.

 

Dalje, rad udruga jest koristan, podržavam ih, volim da postoje, ali kada je aktivistima tih udruga toliko dosadno da počimaju "šiljiti onu stvar" i izmišljati razne metode da napumpaju probleme i sebi daju veću važnost, uvijek ću se rado javiti i odgovoriti im.

 

Poruka majkama u Republici Hrvatskoj:

Kada vam djeca budu nestašna, nemojte ih odmah udariti po guzi, nisu hlače krive, skinite im hlačice pa onda udari.

 

Kad ta djeca odrastu bit će vam jako zahvalna.

 

Čitateljima, majkama, aktivistima udruga, policajcima, socijalnim radnicima i svima ostalima šaljem puno pozdrava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor za Imperatora:

 

Dijete treba odgajati i usmjeravati, a ne kažnjavati batinama.

 

Batine su poniženje kojim dijete gubi samopoštovanje.

 

U odrasloj dobi postaje agresivno ili (ako je dovoljno zastrašeno) postaje takvo da se ne zna izboriti za sebe, jer nema samopoštovanja i postaje poslušno - da, ali poslušno potom i nasilnom partneru/partnerici, nasilnom šefu itd.

 

Djeca su po prirodi radoznala, ispituju granice, neposlušna... Takvo je svako zdravo dijete.

Roditelj ga usmjerava i postavlja granice. Uči posljedicama odluka. Ali ne ponižavanjem malog bića (samo zato jer je roditelj jači pa može).

 

Sorry, ali da bilo kome od nas na poslu direktor opali šamar zato što smo zakasnili ili pogriješili...što bi se dogodilo? Vjerojatno bi dobio nazad iste sekunde, a potom zasigurno i završio na sudu.

 

Dijete poniženje ne može vratiti, ali ga može akumulirati, a po meni...nikad u dobru svrhu.

 

Kada bi bilo koje dijete bilo poslušno tako da na svaku odreagira iste sekunde i da baš sve radi po propisu, rekla bih da je to dijete: ili bolesno ili zastrašeno.

 

Pitam svoje dijete zašto je tako nemirno (u nekom trenutku, stalno trčakara, ne sluša...) i dobijem odgovor: "Ali, mama tako sam pun radosti".

 

Djeca su prirodno puna radosti i pažljivo im treba određivati granice da se ta radost sasvim ne uguši.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno sam prijavljivao majku mog djeteta koja je tukla dijete svaki drugi dan nekoliko puta u Centar ali nijednom me takoreć nisu htijeli ni saslušati a kamoli šta poduzeti...

Na kraju ju je dijete samo prijavilo učiteljici pa su je kao držali pod prismotrom ali iduće školske godine prebaci mama dijete u drugu školu i naravno popusti u učenju mama ne uči s njom(sem jednom u dva-tri tjedna) ali joj predlaže da bude top-model i još da ne treba ništa raditi ono naučiti skuhati,počistiti,nešto korisno napraviti oko kuće kao to nije ženski posao ili prerano je učiti kuhati i sl.(mama ne zna kuhati ni dan danas sem par jednostavnih stvari),hajde razmislite koji kvocijent inteligencije može predlagat svom dijetetu tako nešto a inače dijete je prosječnog izgleda neće biti velike ženske ljepote. I Centar je takvoj majci dao dijete i djete će dugoročno gledajući vjerovatno postići jako slabe rezultate ako ne i propasti.

 

Prijavio sam u Gajnice da to isto dijete tuče baka,dijete je tad imalo cca.4 godine ili malo manje i jasno je svima pričalo kako je baka tuče a deda brani. I kad sam upitao u Gajnicama,poslije razgovora sa svima,šta ste poduzeli? Drsko mi je odgovorila jedna djelatnica ono kao šta vas briga šta smo mi poduzeli...eh....ali evo moram biti pošten pa reći da poslije toga je baka,koliko ja znam, nije tukla,ali je zato išla spavati u 20h u sred ljetnog raspusta do svoje 11-te pune godine.

 

Obiteljsko nasilje..itekako ima,ali samo očeve progone dok su majke zaštićene....ne razumijem,nije mi jasno,ljudi pa vi uopće žene ne poznajete, žene su pod istim okolnostima svirepije(globalno gledajući)od muškaraca posebno ako im je povrijeđena taština...slabo utemeljen osjećaj superiornosti je psiho stanje koje prati mnoge samohrane majke i krasi ih želja za osvetom koja ne bira sredstva,dijete je tu bitno kad majka izričajem opisuje svoju ljubav i trud za njega inače je smetnja. Bez uvrede dobrim mama ne mislim na dobre mame nego na one znate svi da ih ima jako puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

01wish je napisao:

Odgovor za Imperatora:

 

Dijete treba odgajati i usmjeravati, a ne kažnjavati batinama.

 

Batine su poniženje kojim dijete gubi samopoštovanje.

 

U odrasloj dobi postaje agresivno ili (ako je dovoljno zastrašeno) postaje takvo da se ne zna izboriti za sebe, jer nema samopoštovanja i postaje poslušno - da, ali poslušno potom i nasilnom partneru/partnerici, nasilnom šefu itd.

 

Djeca su po prirodi radoznala, ispituju granice, neposlušna... Takvo je svako zdravo dijete.

Roditelj ga usmjerava i postavlja granice. Uči posljedicama odluka. Ali ne ponižavanjem malog bića (samo zato jer je roditelj jači pa može).

 

Sorry, ali da bilo kome od nas na poslu direktor opali šamar zato što smo zakasnili ili pogriješili...što bi se dogodilo? Vjerojatno bi dobio nazad iste sekunde, a potom zasigurno i završio na sudu.

 

Dijete poniženje ne može vratiti, ali ga može akumulirati, a po meni...nikad u dobru svrhu.

 

Kada bi bilo koje dijete bilo poslušno tako da na svaku odreagira iste sekunde i da baš sve radi po propisu, rekla bih da je to dijete: ili bolesno ili zastrašeno.

 

Pitam svoje dijete zašto je tako nemirno (u nekom trenutku, stalno trčakara, ne sluša...) i dobijem odgovor: "Ali, mama tako sam pun radosti".

 

Djeca su prirodno puna radosti i pažljivo im treba određivati granice da se ta radost sasvim ne uguši.

 

Divno ste ovo napisali...slažem se u potpunosti..vaše dijete ima super mamu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"američke državne agencije koja objavljuje podatke za sve svoje savezne države i kad se sve zbroji proizlazi da u nasilju nad djecom sudjeluje 45,2 % muškaraca i 53,6 % žena.

 

E sada dolazimo do pitanja, zašto se rezultati nasilja toliko razlikuju od gore pobrojanih država, sa rezultatima u Hrvatskoj?"

 

Odgovor za gringo:

 

Zato sto su Hrvatice prekrasne majke i supruge!!!

Zašto nas uopće komparirate sa državljankama SAD-a ili bilo kojim drugim nacijama?

Zašto niste sretni što su kod nas rezultati drugačiji :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bella019 je napisao:

"američke državne agencije koja objavljuje podatke za sve svoje savezne države i kad se sve zbroji proizlazi da u nasilju nad djecom sudjeluje 45,2 % muškaraca i 53,6 % žena.

 

E sada dolazimo do pitanja, zašto se rezultati nasilja toliko razlikuju od gore pobrojanih država, sa rezultatima u Hrvatskoj?"

 

Odgovor za gringo:

 

Zato sto su Hrvatice prekrasne majke i supruge!!!

Zašto nas uopće komparirate sa državljankama SAD-a ili bilo kojim drugim nacijama?

Zašto niste sretni što su kod nas rezultati drugačiji :palac:

 

Ne nego zato jer SS centri ne rade svoj posao kako treba nego prvo odluče dati dijete majci a potom zovu stranke na saslušanje. SAD (i EU) je pozitivan uzor dosega civilizacije.. Dijelu hrvatica je mjesto u zatvoru kao i dijelu djelatnika iz SS centara jer mnogim majkama zlostavljačima su data djeca....ne može postojati profesija "ostani trudna pa će te oženit i hranit do kraja života" i rezervna "ako te ne oženi onda ga oguli što bolje tako da hrani dijete i tebe bar do pola"

 

Visine alimentacija u rh su nerealne

 

Samohrana majka je krivi naziv za ženu koja prima alimentaciju bolje stoji naziv majka koju dijete košta 0.kuna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s tim da su Hrvatice prekrasne majke i supruge. Ali ne sve. To bi se moglo tvrditi samo ako se lobira za nešto.

 

Za razlike u statistici su dijelom razlozi ti što se zlostavljanje u djece u nas još nedovoljno prepoznaje i prijavljuje. Čak i liječnici, učitelji i drugi stručnjaci koji rade s djecom imaju s tim problema.

 

Sljedeći je razlog taj što se u nas 'muškarac' često identificira sa 'zlostavljač', što je postalo brand. Na zlostavljanje koje provode žene gleda se s nevjericom ili čak i blagonaklono, što je opasan trend. To je loše za djecu i naše ljude općenito. Zlostavljanje se uvijek mora prepoznavati kao loše i kažnjavati, bez obzira tko ga provodi (muškarci ili žene) i nad kim (nad djecom, invadidima i starima, ženama).

 

Neupućenost i nevoljkost muškaraca da prijavljuju zlostavljanje još jedan je od razloga za tu statistiku. Ženske su udruge napravile odličan posao i educirale žene o tome da zlostavljanje treba prijavljivati. Na muškim je udrugama da obave takav posao za muškarce.

 

Konačno, držim da ništa o metodologiji navedenog istraživanja ne znamo i koliko je ono objektivno provedeno. USA to radi već 20 godina i svake je godine sve od metodologije do rezultata na stranicama njihove državne statističke agencije. Valja to domaće netransparentno istraživanje zanemariti i sačekati rezultate nekog istraživanja koje će izaći s transparentnijim podacima, koliko god se osobe koje su ga provele reklamirale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da baš tako blagonaklono se gleda kad takozvana samohrana majka batina dijete....

Recimo ja sam pokušao prijaviti ss centru 3-5 puta nisu me htijeli ni saslušati...onda ovom pa onom i 100% ništa...dobre rezultate u spriječavanju samohrane majke da degeneči dijete je moguće uspostaviti samo kad je u zemlji ratno stanje inače ne može je ništa zaustaviti.

Dijete je samo reklo učiteljici-prijavilo da ga mama tuče kaišom svaki drugi dan a da ono ni samo ne zna zašto(ja znam, jer je smetnja mama se nije udala preko njega i sad je ono ometa da se dobro uda za nekog drugog) u školi su je(samohranu majku-pojam morala) stavili kao pod prismotru a onda iduće godine hop dijete u drugu školu jer šta može biti vrijednije od ega samohrane majke...užas...katastrofa...u hrvatskoj dijete ne vrijedi ništa i to institucijama koje i postoje kao da bi se brinuli o djeci...ali ako se tata kojim slučajem zaderao na dijete eee onda ga treba oderat,najbolje zatvoriti(u samicu)i po mogućnosti alimentaciju mu poduplat(samohrane majke dobar prijedlog zar ne :-D )...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imperator je napisao:

Moje osobno mišljenje je da obiteljsko nasilje sankcioniraju nestručni ljudi, a to su policajci.

 

To bi trebali raditi stručni i osposobljeni socijalni radnici, ali oni su kod nas velika gospoda koja se ne žele mješati u nasilje, a žele primiti svoju plaću.

 

 

Ovo je uglavnom potpuno netočno.

 

Policija češće odradi posao, podnose oni prijave i protiv žena/majki.

 

Leglo pristranosti i diskriminacije su prije svega CZSS-ovi, i sudovi. Sve je pod pritiskom feminističkih udruga koje čak i neskriveno promoviraju diskriminaciju, a ostvarile su gotovo potpuni utjecaj na mnoge državne institucije (Ured vlade za ravnopravnost spolova, ured pravobraniteljice za spolove i za djecu, CZSS-ovi, sudovi (u svim tim indstitucijama rade gotovo isključivo žene).

A policija i zakonodavstvo je pod velikim pritiskom da pojača diskriminaciju prema muškarcima u slučajevima kada se pojavi nasilje u obitelji,bez obzira tko je stvarni nasilnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan, ja bih trebala pomoc. imam probleme doma, i stvarno neznam vise sta bi napravila. Moji roditelji su rastavljeni i majka mi ima novog partera medutim nisu vjencani niti nista. I desilo se vec par puta da me istukao i to ne da mi je opalio samar nego da sam bila plava po nekoliko dana po glavi ispod oka ruke trbuh i tako dalje. Posto sam maloljentna stvarno neznam sta da ucinim jer je to nemogu trpit to mi je jako veliki stres. I nije da ga provociram istuko me neki dan bez razloga ja sam spremala sobu i doso je od nekud i poceo se derat na mene bez ikakvog razloga i istuko me neznam kakve on probleme ima sa bijesom il cime al ja to necu trpit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada se ne može učiniti ništa.

 

Vjerovatno je nemoguće dokazati, može se poći na policiju i sve prijaviti, ali stvar se ohladila, policija može obaviti razgovor sa počiniteljem, ali na kraju neće biti ništa od svega ovog.

 

Čim se idući put nešto dogodi, bilo kakvo nasilje, smjesta mobitel u ruke i nazvati policiju na broj predbroj+192 (npr. 032192 ili neki drugi pozivni broj ovisno o županiji).

 

Policija će tražiti da se razgovor sa vama obavi u prisustvu vaše majke, ako smatrate da će vas majka pokušati onemogućiti u davanju izjave možete tražiti prisustvo socijalnog radnika radi majčine pristranosti.

 

U izjavi policiji tražiti da se ta osoba udalji iz vaše obitelji, ta izjava mora biti jasna i nedvosmislena, mora ući u zapisnik o ispitivanju i kao takva je temelj sudu da izreče mjeru opreza i zaštitnu mjeru udaljavanja tom nasilniku.

 

U slučaju ozljeda odmah k liječniku i objasniti mu da vas je taj istukao, a liječnik je dužan smjesta zvati policiju. U tom slučaju policiju čekati na hitnoj koliko god treba da policija odmah dobije ozljedni list. Tada mu slijedi kaznena prijava radi namjernog prozuročenja lakše tjelesne ozljede maloljetnoj osobi.

 

Čim stignete javite se ovdje i objasnite što se dogodilo.

 

Tom radnjom što vam taj čini počinjeno je i prekršajno i kazneno djelo, vjerovatno je uhićenje počinitelja odmah po zaticanju, a vi se strpite i ostanite mirni i staloženi do kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim strah me kako bi moja mama reagirala na to mislila sam otici na socijalno u utorak na razgovor to mi se jedino cini sad mogucim i najboljom idejom jer mislila sam nakon 1 puta necu nista nece se ponovit al desilo se vec oko 5 6 puta i necu to trpit, otisla bi ocu ali radi vani i nemogu u drugu drzavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa od prijave u CZSS.

 

To će policija dobiti za 7-10 dana, obaviti će razgovor sa odraslima, napisati će da se radi o izmišljanju pubertetlije i ispat će te budala što ste išta uopće prijavljivali.

 

Moj je savjet, strpiti se, jezik za zube, biti pripravan i čekati.

 

Kad se dogodi, valjda vas neće ubiti na mrtvo, postupiti kako sam napisao i nasilnika strpati iza rešetaka.

 

Očekujem različite reakcije drugih forumaša, različite savjete osoba sa i bez iskustva, ja sam onaj koji je imao desetine slučajeva poput vašeg, koga će te poslušati odlučite sami.

 

Ja sam za zasjedu. :vrag:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali strah me cekat jer je svaki put sve gore i sve jace i jace sad zadnji put od neki dan mi je glava zavrsila u zidu pala sam na pod gdje me nastavio udarati nogama i svaki put je sve gore, ja par sati sam plakala bez prestanka i tresla sam se a majka se boji maknt ga il ista mu rec pa samo stoji pored

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Panda17 - zovi policiju odmah kada te počne vrijeđati. Zašto joj Vi govorite da treba čekati da ju opet istuče!!?? Mislim, kakav je to savijet?? Postoje sankcije i za verbalni napad, vjerujte mi, prošla sam to. Kada ga prijaviš za vrijeđanje, (a dovoljno je da ti kaže "glupačo") možete ispričati sve policiji, recite da vas fizički zlostavlja. S policijom ćete otići na hitnu da snime ima li lomova ili ozbiljnijih unutarnjih ozlijeda. Držim palčeve, izvucite se iz toga i budite hrabri!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tina1234 je napisao:

Panda17 - zovi policiju odmah kada te počne vrijeđati. Zašto joj Vi govorite da treba čekati da ju opet istuče!!?? Mislim, kakav je to savijet?? Postoje sankcije i za verbalni napad, vjerujte mi, prošla sam to.

 

Petpetica je dao dobar savjet, a ovaj tvoj to baš i nije.

Nije baš u redu savjetovati nekom da čeka batine da bi reagirao, ali u ovom slučaju to je vjerojatno najbolje rješenje.

 

Upitno je što bi se dogodilo da Panda prijavi vrijeđanje. Moglo bi čak ispasti da ju označe kao teenagericu problematičnog ponašanja koja ima traume zbog rastave roditelja, i zbog toga konflikte sa maminim novim partnerom, itd... Upitno je i kako bi se majka tu postavila , jer ako prizna da je znala da je njen partner i prije udarao njenu kćer, mogla bi se i sama izložiti progonu, i izmjeni odluke s kojim roditeljem će dijete živjeti.

Ako Panda dođe izudarana na hitnu, zlostavljač automatski ide iza rešetaka, a majka neće moći drugo nego podržati kćer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Panda17 je napisao:

i vise nego oke, puno ste mi pomogli jer stvarnom otac nikad nije niti glas digo na mene tako da stvarno nisam znala sto da ucinim u ovoj situaciji:/ uvijek se dere na mene vrijeda me i tuce i to tako otprilike svaki put zavrsi i stvarno nikad ne napravim nista nego iz cistog mira

 

Što je sa tvojim ocem?

Možeš li živjeti kod njega, ili se bar skloniti ako nasilje eskalira?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Petpetica i bartleby su dali odlične savjete, prouči onaj link koji je napisala bartleby riječ je o projektu "jednim klikom prijavi nasilje".

Možda nebi bilo loše da se čuješ sa svojim biološkim ocem i da ga obavijestiš o ovome što ti se dešava.

 

Ako netko od nadležnih institucija nebi reagirao nakon tvoje prijave, javi se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija