Jump to content

Stručno osposobljavanje.


zelimznati

Preporučene objave

Ukratko zanima me dali odvjetnički vježbenik ima pravo na naknadu za stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, sukladno uvjetima i načinima za korištenje sredstava za provođenje mjera za poticanje zapošljavanja putem Nacionalnog plana za poticanje zapošljavanja u 2012. godini.

 

Ja sam danas na HZZ dobio negativan odgovor. Rečeno mi je da odvjetnički vježbenici i javnobilježnički vježbenici na tu mjeru nemaju pravo, te da su nekim posebnim propisima iz tih mjera isključeni.

Može li mi još netko potvrditi da je to uistinu tako, jer sam ja stekao dojam da su u nove mjere "zapošljavanja" svi jednako uključeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko zanima me dali odvjetnički vježbenik ima pravo na naknadu za stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, sukladno uvjetima i načinima za korištenje sredstava za provođenje mjera za poticanje zapošljavanja putem Nacionalnog plana za poticanje zapošljavanja u 2012. godini.

 

Ja sam danas na HZZ dobio negativan odgovor. Rečeno mi je da odvjetnički vježbenici i javnobilježnički vježbenici na tu mjeru nemaju pravo, te da su nekim posebnim propisima iz tih mjera isključeni.

Može li mi još netko potvrditi da je to uistinu tako, jer sam ja stekao dojam da su u nove mjere "zapošljavanja" svi jednako uključeni.

 

Mislim da su ti u HZZu ispravno odgovorili, jer isto je izjavio i ministar u jednoj emisiji na TVu! Nije naveo razloge, samo da odvjetnici i jav.bilježnici ne mogu koristiti tu mjeru. To definitivno ne ide u prilog nezaposlenim pravnicima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posebni propis bi bio Zakon o odvjetništvu gdje stoji da odvjetnički vježbenik sa odvjetnikom sklapa ugovor o radu dakle zasniva se radni odnos dok kod stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa toga nema. Međutim, koliko sam čula, ljudi koriste onu drugu mjeru ''dugotrajno nezaposlena osoba'' gdje ako ste više od godine dana neprestano na zavodu, poslodavac ( koji naravno zadovoljava određene uvjete) može od države dobiti određene poticaje ako vas zaposli. Ali, upitno je koliko je ta mjera adekvatna za pravnike budući da je po njoj obveza poslodavca da vas drži zaposlenog samo godinu dana. Ako netko ima novija saznanja neka podijeli...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
Kod struč.osposobljavanja za rad bez zasnivanja r.o.

upisuje li poslodavac što u radnu knjižicu?

 

Meni bi bilo logično da ne upisuje - ''bez zasnivanja radnog odnosa''

 

Ali iskustva ljudi koje znam su takva da su njima upisivali normalno kao da se radi o radnom odnosu.....

 

ja sam neki dan vidjela svoju radnju knjižicu, a isto sam na str. osposobljavanju bez zasnivanja r.o. .. i bilo je upisano pod poslodavcem firma di radim.. i ostalo šta se upisuje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledam oglase za stručno osposobljavanje u državnoj službi. Svugdje se traže osobe bez mirovinskog staža. Nije li to u suprotnosti sa Zakonom o poticanju zapošljavanja koji kaže da se na stručno ospobljavanje može primiti osoba određene stručne spreme koja se nalazi duže od 90 dana na Zavodu za zapošljavanje i nema više od 1 godine staža u mirovinskom osiguranju.

Znam da je to zato da izbjegnu plaćanje doprinosa za zdravstveno osiguranje osobama koje imaju nešto staža, ali nije li to kršenje Zakona i prava onim osobama koje imaju pravo na stručno o. po Zakonu, ali ispada da to svoje pravo u praksi ne mogu ostvariti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

samo da se vratim na svoj prvotni post

dakle, temeljem novo stečenog iskustva, DA, stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja rad.odnosa UPISUJE SE U RADNU KNJIŽICU.

ako sam dobro shvatila, ovaj termin ''bez zasnivanja rad.odnosa'' zapravo se koristi u svrhu naglašavanja da takav radnik (pripravnik) nema pravo na nikakva primanja (plaću, naknade, ni dodatke na plaću), ali u svakom slučaju upisuju se u rad.knjižicu svi podaci normalno kao i kod ''običnog'' zapošljavanja.

i normalno se vrše prijave na HZMO i HZZO s time da se uz to priloži odobrenje HZZ-a za zapošljavanje osobe bez iskustva (ako se zapošljava osoba bez imalo iskustva, pa HZZ plaća doprinose).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija