Jump to content

Nasljeđivanje mirovine od osobe s kojom je zakljucen ugovor o dož. uzdžavanju


jurica1

Preporučene objave

Imam ugovor s tetom o doživotnom uzdržavanju. Ugovor je na snazi vec 5 godina. Dosad nisam prijavljen na istoj adresi ali to namjeravam uciniti.

Ne radim, ali nisam ni na prijavljen na birou. U biti, zivimo od njene mirovine i mog povremenog rada na crno.

 

1. pitanje: Mogu li po njenoj smrti nasljediti njenu mirovinu?

2. pitanje: Koje uvjete moram ispunjavati da bi nasljedio njenu mirovinu i što je potrebno sad uciniti da kasnije nebi bilo prepreka u nasljeđivanju.

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-Ugovorom o dozivotnom izdrzavanju se nenasljedjuje.

-vi kao davalac uzdrzavanja nemate nikakve veze s mirovinom primaoca izdrzavanja,niti mozete mirovinu naslijediti.

-ako budete ispunjavali svoje ugovorene obveze,na vas ce preci imovina primaoca izdrzavanja(nakon smrti)koja je obuhvacena ugovorom,i to nije nikakvo nasljedjivanje.,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obiteljska mirovina je pravo koje ostvaruje član obitelji preminulog umirovljenika

ako ispunjava zakonsom određene uvjete :član obitelji umirovljenika koji je malodoban i nije sposoban za privređivanje, član obitelji koji se redoviti školuje(do 26.godine), član obitelj koji nije radno sposoban a radna nesposobnost je utvrđena do 18. godine života ili bračni partner koji napuni zakonom određene godine za obiteljsku mirovinu .

nečaka nije član obitelji osim ako je usvojena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, ajmo razmotriti to što se ne može naslijediti mirovina. Što je potrebno uciniti pa da se moze, jer nemoguce situacije su fantasticna prilika da se nađe rjesenje.

Kažete da se može naslijediti u određenim situacijama.

 

Prvo, kako postati član obitelji svoje vlastite tete, osim usvajanja i da li postoji pravna prepreka da 76 godišnja teta usvoji 55 godišnju nečaku ili nečaka?

 

Drugo, vjerojatno je obavezno živjeti na istoj adresi, tj. biti prijavljen na istoj adresi određeno vrijeme? Da li je to točno i postoji li neko minimalno vrijeme koje mora proteči u zajedničkom kučanstvu.

 

Nadalje, je li moguće naslijediti mirovinu kao uzdržavani član obitelji od strane tete tj. jedinog člana s primanjem?

 

Da li postoji primjer gdje je uzdržavani član obitelji naslijedio pravu na mirovinu umrlog uzdržavatelja i u kojem postotku mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje stariji ljudi koji zakljucuju Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ne zato jer im je potrebna materijalna pomoc, vec im je potrebna nematerijalna pomoc poput sigurnosti, zdrastvene, higijenske i kozmeticke njege , pomoći oko svakodnevnih briga za lijekove i opcenito zdravlja, plačanja racuna za režije (njihovim vlastitim novcem), održavanja čistoće u kuci...drustva i zabave i ne žele biti u starosti usamljeni zato jer nemaju djece, brace, sestre. Najmanje sto trebaju je novac (srecom i takvi postoje u Hrvatskoj).

 

Pošto još uvijek ne postoji Ugovor o doživotnom druženju ili Ugovor protiv usamljenosti, onda ljudi sklapaju Ugovor o doživotnom uzdržavanju. Nadam se da su sad jasnija moja pitanja. Hvala na razumijevanju, trudu i ljubaznosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ste u pravu, nitko ne tvrdi da je to opceNepoznata cinjenica zbog cega se sklapa ugovor o dozivotnom uzdrzavanju. Obje strane imaju koristi. Medjutim, te koristi su za uzdrzavatelja manje vise uvijek iste, tj. uzdrzavatelj dobija poslije smrti neku nekretninu, pokretninu ili kombinaciju toga.

Uzdrzavani, pak, ne mora uvijek biti uzdrzavan novcano, materijalno, vec je uzdrzavani toliko dobro "potkožen" novcima da mu je bitnija nematerijalna korist koju mu može pružiti uzdrzavatelj. Zbog krize u svijetu, Hrvatskoj, mnogi stariji ljudi uzdrzavaju clanove svog kucanstva, svoju rodbinu, blizu ili daljnju i na taj nacin potencijalni uzdrzavatelj uzdrzavan je materijalno od uzdrzavanog i to nije protupravno i ne ponistava namjenu Ugovora o uzdrzavanju a najmanje od svega kako ste vi rekli "pobija ugovor o dozivotnom uzdrzavanju".

 

Nemaju svi ugovori o doz. uzdrzavanju iste razloge zbog kojih su sklopljeni, mada u konacnici bez obzira na razloge, uzdrzavatelj postaje vlasnik imovine uzdrzavane osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,mozda ste me pogresno shvatili,pisem vam realno,neprikrivajuci ni najmanju cinjenicu koja bi vam isla u prilog,kako ja,tako i ostali na forumu..ali morate znati da niko nece dati savjet koji je neutemeljen dajuci vam laznu nadu u nesto je pravno nedopusteno,bar po pitanju vaseg pitanja"nasljedjivanja mirovine",,al opet sam misljenja da ce te vi ipak dobiti vise nego sto bi ostvarili nasljedjivanjem mirovine,znam da bi oboje bilo idealno,ali zelje su jedno a realnost drugo..

Bilo mi je zadovoljstvo razmijeniti misljenja,za mene osobno tema se ovdje zavrsava.

Sa srecom.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro svima.

Ako bih mogao dobiti savjet u vezi mog slucaja??

Ovako,imao sam ugovor o Doživotno uzdržavanju sa sada već pokojnom tetkom.

Iza nje je ostao veliki dug za telefon,oko 50 000 kn. pa me sad zanima da li mi ovi lopovi iz T-Coma mogu taj dug naplatit.

Podnio sam zahtjev za knjiženje na nekretninu ali se strašno puno čeka pa me zanima da li da to nekako požurim,da se čim prije uknjižim da T-com ne bi nekako polagao pravo da taj stan zbog nastalih dugova?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

davatelj doživotnog uzdržavanja ne odgovara za dugove primatelja

osim ako je to navedeno u ugovoru.

 

nasljednici vračaju dug ostavitelja

u vrijednosti nasljeđene imovine.

niste nasljednik i nemojt priznati dug (izjavom,pismeno ...)

ako priznate dug isti morate i platiti.

HT uputite da u sudskom postupku traže namirenje duga.

 

ali ako ste nakon smrti korisnice telefona koristili telefon, niste otkazali uslugu

morat će te platiti dio računa koji ste napravili .

osim ako nije nastupila zastara potraživanja

koja iznosi godinu dana od dospjeća svakog računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

davatelj doživotnog uzdržavanja ne odgovara za dugove primatelja

osim ako je to navedeno u ugovoru.

 

Hvala puno na brzom odgovoru.

Znaci u ugovoru nije navedeno da sam odgovoran za dugove niti samo to izjavio.

Pokojna tetka se nikad nije ni knjižila na stan a ja sam prije 3 mjeseca predao nadam se sve papire za uknjižbu.

Hvala jos jednom na pomoći i savjetu,pozdrav .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija