Jump to content

Poslovno uvjetovani otkaz...........


baxter

Preporučene objave

Dobar dan svima!

 

Kako je to danas u "trendu", a ja sam mislio da sam nakon 13 godina rada u jednoj firmi siguran od otkaza, saznao sam da me u ponedjeljak čekaju sa odlukom o poslovno uvjetovanom otkazu o radu.

 

Uglavnom znam sve što me očekuje, čak mi se i nudi posao koji je upla manje plaćen, koji vjerovatno neću prihvatiti.......i tako dalje, da skratim, ako me više ne trebaju, ne trebam niti ja njih!

 

Moje pitanje je, ako u ponedjeljak umjesto na posao odem k doktoru i tražim maksimalno bolovanje, može li to moja firma shvatiti kao moj "otpor" i iskoristiti to protiv mene........ili da ne uzimam bolovanje nego da odem na posao i suočim se sa svime?

 

Bolovanje mi je u svrhu što duže zaposlenosti i više vremena i prostora za pronalazak drugog posla........

 

Unaprijed hvala na odgovorima!

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan svima!

 

Kako je to danas u "trendu", a ja sam mislio da sam nakon 13 godina rada u jednoj firmi siguran od otkaza, saznao sam da me u ponedjeljak čekaju sa odlukom o poslovno uvjetovanom otkazu o radu.

 

Uglavnom znam sve što me očekuje, čak mi se i nudi posao koji je upla manje plaćen, koji vjerovatno neću prihvatiti.......i tako dalje, da skratim, ako me više ne trebaju, ne trebam niti ja njih!

 

Moje pitanje je, ako u ponedjeljak umjesto na posao odem k doktoru i tražim maksimalno bolovanje, može li to moja firma shvatiti kao moj "otpor" i iskoristiti to protiv mene........ili da ne uzimam bolovanje nego da odem na posao i suočim se sa svime?

 

Bolovanje mi je u svrhu što duže zaposlenosti i više vremena i prostora za pronalazak drugog posla........

 

Unaprijed hvala na odgovorima!

 

Pozdrav.

 

baxter, sve ovisi o tvojoj odluci.Postoji jedna mogućnost u Zakonu,da tužiš poslodavaca u roku 8 dana (direktno na sud) za pritiske itd,pa ako se to nastavi

imaš pravo na pola plaće do okončanja spora.

Ovo trebas provjeriti s odvjetnikom,mislim na detalje.

Što se tiče bolovanja,to nije opravdani razlog za OTKAZ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

baxter, sve ovisi o tvojoj odluci.Postoji jedna mogućnost u Zakonu,da tužiš poslodavaca u roku 8 dana (direktno na sud) za pritiske itd,pa ako se to nastavi

imaš pravo na pola plaće do okončanja spora.

Ovo trebas provjeriti s odvjetnikom,mislim na detalje.

Što se tiče bolovanja,to nije opravdani razlog za OTKAZ.

 

Hvala na odgovoru njuco, tužiti ih? Po kojoj osnovi? Mislim, ne znam pa pitam..............................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru njuco, tužiti ih? Po kojoj osnovi? Mislim, ne znam pa pitam..............................

 

pa ako te netko nakon 13 godina"tretira",ucjenjuje s navedenim,to je vrsta pritiska koji ti odvjetnik može stručno formulirati za tužbu,predlažem da se raspitaš kod odvjetnika,pa odluči..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, slažem se sa kolegama koji su vam već odgovorili na pitanje poslovno uvjetovanog otkaza. Hoćete li podići tužbu ili ne, to mora biti vaša osobna odluka, no morate znati da vas čeka dosta "živciranja" što bi se svakako moglo odraziti na vaše zdravlje. Zato, ili stisnite zube i idite u "borbu za pravdu", koja je danas......:zbunj:, ne znam kako da se pristojno izrazim.....ili odustanite od tvrtke koja vas uistinu neće i potražite drugi posao. Ovo vam govorim zato jer sam baš prije nekih 10-tak dana pomagala jednoj osobi u skoro istovjetnoj situaciji, samo još goroj. Radilo se o ženskoj osobi, trudnoj te je ista zbog šoka pobacila. Ipak, ne želi sa poslodavcima u spor jer smatra da su joj živci i zdravlje vrijedniji, a da će kao dobar radnik naći posao. Trenutno radi neki posao preko kompjutera od kuće i čak nije nezadovoljna.

Eto, dobili ste par savjeta, na vama je da donesete finalnu odluku....možda još netko od kolega napiše nešto korisno. Pozdrav i sretno :mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebate dobiti poslovno uvjetovani otkaz.

bolje i taj otkaz neg da vam nađu neku grešku.

imate pravo na otpremninu za svaku godinu vjernosti poslodavcu, pravo na otkazni rok (radite 1/2 radnog vremena a dugu 1/2 tražite posao. pročitati zakon o radu), prijavu na biro i naknadu za nezaposlene.

 

ako oni neterebaju vas i vi njih prihvatite šta vam nude . bolje vrabac u ruci nego golub na grani.

savjetovati se sa pravikom sindikata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O kojoj zaštiti dostojanstva radnika govorite ovdje i koja tužba? Radnikovo dostojanstvo se vrijeđa ukoliko mu poslodavac namjerava dati otkaz?

 

Hm, super-eto posla za odvjetnika da Vam izbije pare iz džepa, a ako je barem malo ok onda će Vas upoznati s pojmom obijesnog parničenja.

 

Ne znam zašto nakon 13 godina mislite da ste zaštićeni od otkaza, radni odnosi su fluidni prema situaciji na tržištu a ideja o istom cjeloživotnom radnom mjestu je nadam se nestala iz glava naših radnika.

 

Ako se ne slažete sa poslovno uvjetovanim otkazom i mislite da imate dokaze koji će pobiti ideju poslodavca da Vam na taj način otkaže, žalite se na odluku o otkazu i idete s tim na sud. Znači osporavate dopuštenost otkaza.

 

Sad upozoravam da ovdje nećemo davati savjete kako prevariti ikoga sa lažnim bolovanjem (niti da poslodavac vara radnika niti radnik poslodavca), a valjda znate da nema poslodavca koji u današnje doba ne zna za institut kontrole bolovanja. E, onda lijepo dobijete izvanredni otkaz i zaboravite sve benefite koje možete imati sa poslovno uvjetovanim otkazom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani burn!

 

Zahvaljujem i na Vašem odgovoru/savjetu!

 

Kao prvo, bolovanje nije izmišljanje u ovom mom slučaju, nego stvarno.......razloge neću navoditi! Imam toliko zdrave pameti pa znam da varati nekoga nije dugovječno.....od prisutnih ovdje, tražim savjete, odnosno iskustva istih, ako ih netko ima........u današnje vrijeme vjerovatno ima.......

 

Kao Hrvatski Branitelj, prošao sam dovoljno da znam cijeniti ljudske vrijednosti i ne tražim puno, nego posao i plaću za isti, koji obavljam savjesno i detaljno.

 

Ne sviđa mi se način na koji se firma ponijela i želim to nekako reći.............dok šutimo, biti će nam tako, a još i gore!

 

Ali tko sam ja? Jedan mali atom u svijetu nesposobnih rukovoditelja koji je višak...........

 

bla, bla.......da ne duljim, hvala svima na odgovorima i odoh u suočavanje sa gorkom stvarnošću, ali ipak zadržavam svoje dostojanstvo, čovjek se tako najbolje osjeća......

 

Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo sastavite "zaštitu prava radnika", ponesite to sutra sa sobon na posao...kad oni uruce Vama otkaz...tada Vi njima dva primjera "zaštite prava radnika", neka Vam jedan pecatiraju i vrate, te evidentiraju kao ulaznu poštu. Tako da ne mogu reći da niste to predali.

Nakon toga još uvijek imate pravo na bolovanje, ali ste s tim potezom sebe zastitili.

Ne vidim zasto bi to tek tako prihvatili, niste tu jdan dan svog zivota proveli. Osim toga stanje u drzavi za koju ste se Vi borili nije bas sjajno, da cete odmah naci novi posao, ima toliko nezaposlenih ...a zasto nebi iskoristili svoja prava kad ste se drzali 13 god svi obaveza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Baxter

Sigurno imate pravo na opravdano bolovanje u situaciji u koju su vas doveli.

Bolovanje započeti prije primitka otkaza,jer vam u toj situaciji ne počima teći otkazni rok dok ide bolovanje.Poslodavci mjeru kontrole bolovanja redovito obješaju mačku o rep.

Potpuno vas razumijem i želim vam svaku sreću.

 

P.S.Kao branitelj sigurno se možete požaliti i na PTSP kao tisuće drugih!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam rekla, nećemo savjetovati nepravne metode ili otvaranje nezakonitog bolovanja. Gospodinu ćemo vjerovati da je bolovanje opravdano, ali je to mogao napisati u prvom postu, jer ovako kako je napisao zvuči kao-sad ću malo na bolovanje da izbjegnem otkaz.

 

Kao što sam rekla, ako se ne slažete s otkazom, prosurfajte ovdje o Zahtjevu za zaštitu prava. Ne, ne nosite ga sa sobom pa da im ga odmah date, jer pobogu valjda treba pročitati što su u otkazu napisali. Imate rok od 15 odkad ste dobili otkaz, pošaljete preporučeno s povratnicom, puno elegantnije nego im ga gurati u ruke.

 

Ovaj savjet da si poslodavci redovito objese kontrolu bolovanja mačku o rep ne bi previše komentirala osim da je neistinit.

 

Pošto je gospodin dobio odgovore, temu zaključavam.

 

Ostali stanite na loptu jer ću zaključati temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija