Jump to content

Nasljedstvo Obrta i vozila na obrtu te prodaja istog


Dalibor Drobilović

Preporučene objave

Postovani,

 

od pokojnog oca sam naslijedio obrt i vozilo koje je na obrtu (kombi). Napravio sam prijenos obrta na sebe te sam upisan kao vlasnik istog. Vozilo je jos uvijek na obrtu od pokojnika i na poreznoj me terete za 5% porezna na prijenos vozila na moj obrt sto je meni van pameti posto ja nisam otvorio novi obrt vec se samo promjenio vlasnik odnosno ja sam postao vlasnik. Planiram u sto kracem roku prodati vozilo ali ne mogu bez klauzule od oslobodjenja poreza. Da li je to stvarno tako kako oni tvrde za tih 5% jer po tome ispada da placam porez isto kao da prebacujem vozilo na sebe kao fizicku osobu a ne kao da ostaje u obrtu. Svaka pomoc je dobrodosla i ako moze sto brzi odgovor jer mi gori pod petama jer me porezna tlaci. Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pomoc Pomoc netko....hvala.

 

Postovani Dalibore,u vasem slučaju kada je ostavitelj poduzetnik (fizička osoba, npr. obrtnik) – prema Pravilniku o PDV-u, čl.18., prijenos imovinskih prava s ostavitelja na nasljednike, u slučaju nastavka s poduzetničkom djelatnosti, nije oporeziv PDV-om. Ukoliko pak dođe do prestanka obavljanja poduzetničke djelatnosti, tada je prijenos dobara i prava (iz obrta) na nasljednike oporeziv PDV-om..

U konkretnom vasem slucaju: Otac-obrtnik za života je nabavio vozilo radi korištenja u svojoj djelatnosti. Pritom je iskoristio pravo na odbitak pretporeza jer je registriran kao obveznik PDV-a i vozilo će koristiti u obavljanju svoje djelatnosti. Nakon očeve smrti, sin nasljeđuje obrt sa tim vozilom. Ukoliko nastavi obavljati djelatnost, neće morati platiti PDV na vozilo. Ukoliko pak odlučite ugasiti obrt, znači da vozilo zelite prodati, tada se plaća PDV, ili ako vozilo prenosite na sebe, tada također morate platiti PDV...

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

od pokojnog oca sam naslijedio obrt i vozilo koje je na obrtu (kombi). Napravio sam prijenos obrta na sebe te sam upisan kao vlasnik istog. Vozilo je jos uvijek na obrtu od pokojnika i na poreznoj me terete za 5% porezna na prijenos vozila na moj obrt sto je meni van pameti posto ja nisam otvorio novi obrt vec se samo promjenio vlasnik odnosno ja sam postao vlasnik. Planiram u sto kracem roku prodati vozilo ali ne mogu bez klauzule od oslobodjenja poreza. Da li je to stvarno tako kako oni tvrde za tih 5% jer po tome ispada da placam porez isto kao da prebacujem vozilo na sebe kao fizicku osobu a ne kao da ostaje u obrtu. Svaka pomoc je dobrodosla i ako moze sto brzi odgovor jer mi gori pod petama jer me porezna tlaci. Zahvaljujem!

 

 

Hvala na odgovoru,

i prije mi je jasno bilo u slucaju prodaje da sam duzan platiti PDV, mene zanima ako zelim prodati kombi da li moram platiti prije 5% poreza jer mi ne zele udariti zig da vozilo nije pod teretom jer me terete za tih 5% da to prvo moram platiti. Napomijem obrt je aktivan i ne prenosim vozilo na sebe kao fizicku osobu. Kakvih 5%...na sta? Oni kazu 5% na prijenos na moj obrt..nije mi jasno? Jel ima negdje to u zakonu definirano...stvarno sam citao i citao i nigdje nista nisam nasao. Odgovor mi treba najkasnije do ponedjeljka jer tada idem na poreznu (opet) na igre bez granica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nevidim razloga da placate porez,vi ste pravni sljednik obrta na temelju nasljedjivanja,obrt i dalje postoji kao da je vash otac ziv.Osoba koja bude kupovala vozilo dobro zna da je vozilo iz obrta i da ce za prenos vlasnistva biti obveza reguliranja poreza.Stvarno neznam zbog cega vas uvjetuju s tim da vi prvo platite porez 5%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija