Jump to content

nasljedstvo i darovni ugovor II


kina

Preporučene objave

Nasljeđujem 1/4 kuće i livade a hoću to nasljedstvo darivati sinu jedincu; preporučili su mi da na raspravi izjavim: ''odričem se nasljestva u svoje ime ''. Automatski sudski savjetnik traži novog nasljednika i naći će mog sina. Bitno je ovo: 'u svoje ime'. Također su me savjetovali da sin čeka u hodniku i kažu ako je susretljiv savjetnik i ako mu ja za vrijeme davanje izjave kažem da je nasljednik moj sin i da je u hodniku, onda on na istoj raspravi može donijeti odluku da ostavinu naslijeđuje moj sin. Molim vas da mi kažete da li je to tako u sudskoj praksi i ustvari da li je to točno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako daš izjavu o odricanju od nasljedstva

za taj dio kog se odričeš povečava se nasljedni dio drugih sunasljednik.

 

prihvati nasljedstvi i daruj ga djetetu (neplaća se porez na promet nekretninama)

 

Potpuno pogrešno, ne komplicirajte si život.

 

Dobro su vas prethodno savjetovali. Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Odricanje od nasljedstva

 

Članak 130.

 

(1) Nasljednik se može odreći nasljedstva javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donošenja prvostupanjske odluke.

 

(2) Ovo odricanje vrijedi i za potomke onoga koji se odrekao, ako odricatelj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.

 

(3) Ako su odricateljevi potomci malodobni, za ovo odricanje nije potrebno odobrenje tijela nadležnog za poslove skrbništva.

 

(4) Za nasljednika koji se odrekao u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nasljednik.

 

(5) Ako se odreknu nasljedstva svi nasljednici koji pripadaju najbližem nasljednom redu u času smrti ostavitelja, na nasljedstvo se pozivaju nasljednici sljedećega nasljednog reda. Za slučaj da se nasljedstva odreknu ostali nasljednici prvoga nasljednog reda bračni drug ostaje u prvom nasljednom redu.

 

Dakle, ako je sin vaš jedini nasljednik učinite upravo tako kako ste opisali, jer on stupa na vaše mjesto ako se vi odreknete u svoje ime.

 

Uostalom, prije nego što date službenu izjavu možete pitati javnog bilježnika hoće li učiniti upravo tako kako je rečeno ako se odreknete u svoje ime.

 

Naime, dobro ste zapazili da tu nije pitanje samo zakona, nego i prakse. Ne bi bilo prvo puta da se javni bilježnik ne snađe kad naiđe na situaciju koja se u praksi rijetko javlja, pa pogrešno riješi, upravo kao i prethodnici na ovoj temi. Onda biste to mogli popraviti žalbom, ali to bi već bilo nepotrebno kompliciranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđujem 1/4 kuće i livade a hoću to nasljedstvo darivati sinu jedincu; preporučili su mi da na raspravi izjavim: ''odričem se nasljestva u svoje ime ''. Automatski sudski savjetnik traži novog nasljednika i naći će mog sina. Bitno je ovo: 'u svoje ime'. Također su me savjetovali da sin čeka u hodniku i kažu ako je susretljiv savjetnik i ako mu ja za vrijeme davanje izjave kažem da je nasljednik moj sin i da je u hodniku, onda on na istoj raspravi može donijeti odluku da ostavinu naslijeđuje moj sin. Molim vas da mi kažete da li je to tako u sudskoj praksi i ustvari da li je to točno

 

Točno je,ali pod uvjetom da ste zakonski nasljednik odnosno da nasljedstvo ne nasljeđujete temeljem oporuke (čl.136 i 137 ZON-a)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija