Jump to content

imovina nasljeđena samo katastarski i ovrha u nasljeđevini


Danijela Radan

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim Vas za pomoć oko nasljeđenje imovine.

 

 

Naime, brat i ja smo naslijedili iza pokojne majke, 1/3 bakine kuće u Terezinom polju, dakle svako po 1/6,

te dva ujaka svaki po 1/3,

 

kako kuća nije bila u gruntovnici prepisana na baku, naslijedili smo ju samo katastarski.

 

 

Jedan od ujaka se uselio u tu kuću i napravio još dodatne dugove za struju i komunalnu naknadu, te tko zna što još i ne želi prodavati kuću.

 

 

Mi nemamo pristup nekretnini niti ikakve koristi ili interesa za tim.

 

 

Šest godina nakon ostavinske sjeli su nam sa ovrhom zbog kredita koji je baka digla za života da bi pomogla dotičnom ujaku

(za to imamo kopirane uplatnice i popisane iznose koje mu je uplaćivala)

 

 

Nakon toga smo brat i ja pokrenuli postupak prenošenja nekretnine na pokojnu baku i u gruntovnici u nadi da će se banka ovršno moći naplatiti od prodaje te nekretnine.

 

 

Sada, godinu dana nakon pokretanja tih postupaka i konačnog prebacivanja vlasništva na baku,

te prilaganja sudu dokumenta o naknadno pronađenoj imovini

(kako su nam savjetovali u gruntovnici)

javni bilježnik saziva ponovo ostavinsku za tu kuću koju smo već katastarski naslijedili na prvoj ostavinskoj raspravi.

 

 

Problem nastaje što se ostavinska ne može održati iz razloga što se dotičnom ujaku ne može uručiti poziv

(tj. on se ne želi odazvati toj ostavinskoj iz razloga što bi se tada moglo ovršno djelovati na tu imovinu s kojom jedino on raspolaže)

 

 

Nas sad zanima dali se mi možemo odreći te imovine

( iako smo ju na prvoj ostavinskoj raspravi prihvatili)

 

te dali se onda skida i ovrha od kredita sa nas,

pošto naša naslijeđevina u tom slučaju ne iznosi 18000kn koliki je iznos duga? :tikvan::glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prenjeli smo vlasništvo s osobe od koje je baka kupila kuću,

pronašli smo kupoprodajni ugovor ovjeren i od porezne, s kojim je baka i upisana u katastar kao vlasnik,

te smo putem katastra mi i postali vlasnici,

ali ništa se od toga sad ne prizna jer nismo nasljedili u gruntovnici,

a za to se mora provesti ostavinska rasprava za naknadno pronađenu imovinu

( tj. tu istu kuću koju smo več nasljedili katastarski ali smo ju tek unazad godinu dana prebacili na pokojnu baku kako bi pokušali rješiti dotićno s...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,

to necete raditi tako,odnosno nemoze vam niko zabranit da cinite sto vi zelite ali moj je savjet ovako.

Ako je prodavac upisan u zemljisnim knjigama kao vlasnik,vi i ostali nasljednici bake kao kupca,podnosite prijedlog za upis prava vlasnistva na vas(nasljednike)kao sveopce pravne sljednike,uz prijedlog za upis prilozite kupoprodajni ugovor,rjesenje o nasljedjivanju,pristojba od 250 KN,preslike osobnih.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nasljeđenu kuću upišete kao vaše nasljeđeno vlasništvo

tada stvarno nasljeđujete neku imovinu i dužni ste vratiti dug ostavitelja .

svaki nasljednik do vrijednosti svog nasljeđenog djela.

 

uz nasljeđenu imovinu nasljednik nasljeđuje i dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđenog djela.

vi niste nasljednili ništa, dakle ni dug. kako je moguće da ste dobili ovrhu.

 

nejasno je ko je pokrenuo ostavinsku raspravu iza bake ako nije imala imovine.

samo onaj ko je u gruntovnici upisan kao vlasnik neke imovine je doista vlasnik te imovine.

kupoprodajnim ugovorom se ne postaje vlasnik, pa ni izvanknjižni vlasnik.

javnom bilježniku bilo u interesu da naplati svoj posao.

 

posjednik imovine (upisan u katastru) nije i vlasnik

nije mi jasno kako je bilo moguče nasljediti neku imovinu a ostavitelj nije vlasnik te imovine.

 

puno je nejasnoća oko postupka ili nedorečenosti .

u svakom slučaju javnom bilježniku pošaljite pismeno (preporučeno i sa povratnicom ili na koiju pismena javni bilježnik ovjeri primitak pismena) ti i brat izjavu u kojoj se odričete nasljedstva iza bake. smatra se da ujak koji ne dolazi na raspravu prihvaća svoj dio.

nasljeđuje kuću ali i dug po kreditu koji je iskorišten za njegove potrebe .

 

vas bi više trebala brinuti ovrha .

pomoć stručne osobe bi vam bila korisna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i nama je to nelogićno, ali ipak smo dobili ovrhu i več su se naplatili sa moje plaće

a s obzirom da brat ne radi, jedan ujak je uspio rješiti da mu plaća sjeda na ruke a ne preko računa,

jedino meni skidaju i to do visine cijelog iznosa,

bez obzira na to što sam nasljednik u 1/6,

po zakonu tako mogu

a ja neka se naknadno naplatim od drugih nasljednika ili iz imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ko je pokrenuo ostavinsko o da baka nije bila vlasnik nekretnine.

 

zašti nisi pisala prigovor na rješenje za ovrhu.

plaćašnešto što nisi dužna plaćati .

nasljedila si neku vrijednost od 0,00 kuna, toliko iznosi i tvoj nasljeđeni dug.

 

kod odvjetnika, u mjestu gdje se vodi ovrha,i pokušajte naći rješenje za obustavu ovrhe i povrat uplaćenog. proučit će dokumentaciju a ako postoji mogućnost poduzet će odgovarajući postupak.

 

akoi si bilo kako priznala dug

plaćal i dalje tuđi dug.

 

ali piši izjavu za odricanje od nasljedstva . dostavi je javnom bilježniku .

sa novim rješenjem traži obnovu spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ostavinsku su pokrenuli ujaci, a brat i ja naivno mislili kako če se to normalno rješiti, proda se kuća, poplaćaju dugovi, napravi baki spomenik i ako nešto ostane super, ali nitko nije očekivao da če ujak napraviti sranje od toga svega.

Pitali smo savjet kod odvjetnika i

ne zanju nam reći dali se možemo odreći na ovoj ostavinskoj ako smo prihvatili na prvoj, te ako se i odreknemo dali će to obustaviti ovrhu.

To i je problem svega!!

Ne znam što da radimo, ostavinska je zakazana za 17.5. ujak se neće odazvati niti prihvatiti poziv pa znamo da se neče moći održati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poludit čemo, pitali savjet kod dva odvjetnika i niko nije pametan što da radimo.

Teoretski se možemo odreći kuće ali to ne obustavlja ovrhu, moramo tražiti obustavu s rješenjem o odricanju, ali če nas banka najvjerojatnije uputiti na privatnu tužbu što može trajati godinama a ne zaustavlja naplačivanje ovrhe,

isto tako teoretski nije ni trebala biti ova druga ostavinska rasprava kad smo u prvoj svi prihvatili ostavinu i bez obzira što je bila samo katastarssko vlasništvo, sad kad je vlasništvo prenešeno na umrlu,

gruntovnica bi po tom prvom rješenju trebala prenjeti vlasništvo na nasljednike

što onda iskljućuje mogučnost odricanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niste mogli biti nasljediti osobe koja ne posjeduje imovinu.

nakon upisa vlasništva radi se ostavinska rasprava (neznam na koju foru ak ajd)?

mrtva osoba nemože biti vlasnik nekretnina, nemože tražiti upis vlasništva.

u svakom slučaju, sudu ili javnom bilježniku dostavite pismeno očitovanje o odricanju od nasljedstva. izbjegavate trošak ostavinske .

sa novim rješenjem tražite ponavljanje postupka za ovrhu.ako se usvoji zahtjev ?

kad dobijete rješenje o ovrsi ovaj put na rješenje uputite prigovor.

ako odluka suda bude za vas povoljna, usvoji se prigovor i rješenje o ovrsi se stavi izvan snage tražite od banke povrat stečenog bez osnove uvečano za zakonske zatezne kamate. pazite na zastaru . 5 godina od nove odluke suda.

 

samo ste krivi za nastale probleme .

protiv rješenja za ovrhu niste podnijeli žalbu i rješenje je postalo pravomoćno .

ne postoji đabe ona narodna "čuvaj se i bog će te čuvati".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija