Jump to content

Ovrha-prijedlog


SUNRISE08

Preporučene objave

Nisam baš vična zakonima, ali ako je kome poznato mogu li ostvariti bilo što po pravu alimentacije zamolila bi da mi pomognete. Rastavljena samsvježe (od 4 mjeseca) i imam dvoje djece : jedno punoljetno (studenta) i jedno maloljetno. Zaposlena sam. Odlukom o rastavi moj je muž dužan plaćati alimentaciju za mlađe dijete u iznosu 1500 kuna.

Problem. Plaća mu je pod ovrhom banke zbog toga što je bio jamac za kredit. Ima zaštičen račun na FINI. Svoje pravo na alimentaciju rekli su mi mogu ostvariti ovrhom na plaću. Moje pitanje. Ako dobijem rješenje od suda o ovrsi da li kod isplate ovršnika (tu su dvije banke) moja alimentacijau oblika izravne naplate ima prednost pred bankama, da li je ravnopravna (pa će isplata biti po principu svakom nešto) ili ja samo stojim u redu za naplatu kao treća stranka (po tom bi čekala 30 godina). Zanima me i tko određuje redosljed naplata ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam niti ja vičan zakonima nesto previse,ali mislim da trebate napraviti kao što sam ja svojoj bivšoj koja nije plačala alim..........napraviti prijedlog za ovrhu na plaći..................znači ovi u njegovoj firmi prije puštanja plaće na račun imaju odbiti 1500kn i uplatiti na vas račun za alim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam niti ja vičan zakonima nesto previse,ali mislim da trebate napraviti kao što sam ja svojoj bivšoj koja nije plačala alim..........napraviti prijedlog za ovrhu na plaći..................znači ovi u njegovoj firmi prije puštanja plaće na račun imaju odbiti 1500kn i uplatiti na vas račun za alim

 

Ako nije problem, kako ste to napravili. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najprije u HOK pošaljete zahtjev da vam se dodijeli besplatni odvjetnik i u koju svrhu vam treba,na njihovim stranicama imate navedeno što vam je potrebno od papira....kad vam pošalju riješenje s imenom odvjetnika odete kod njega i on vam besplatno napravi prijedlog za ovrhu....u mom slučaju je to islo dosta brzo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najprije u HOK pošaljete zahtjev da vam se dodijeli besplatni odvjetnik i u koju svrhu vam treba,na njihovim stranicama imate navedeno što vam je potrebno od papira....kad vam pošalju riješenje s imenom odvjetnika odete kod njega i on vam besplatno napravi prijedlog za ovrhu....u mom slučaju je to islo dosta brzo

 

prvo ide tužba, pa onda ovrha

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda već postoji, nema potrebe za novom tužbom.

 

Postupiti kako je Sunrise napisao.

 

postoji presuda u kojoj je određen obveznik plaćanja almentacije i visina iste.

 

u slučaju da se ne postupa po toj presudi stranka se obraća centru za socijalnu skrb koji se dalje podneskom obraća sudu (ili stranka može tužbom ići prema sudu) da se utvrdi činjenica da osoba koja je obvezna plaćati almentaciju to ne čini te da sud donese rješenje/presudu kojim se utvrđuje da almentacija nije plaćena, razdoblje za koje nije plaćena i visina potraživanja po osnovi almentacije za to razdoblje, tek onda može po odluci suda ići prisilna naplata ovrhom.

 

Bez toga, na koji bi vi iznos išli ovrhom

 

+

 

Ako roditelj kojemu je obveza uzdržavanja utvrđena pravomoćnom sudskom odlukom ili nagodbom sklopljenom na sudu ili u centru za socijalnu skrb, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti donijeti odluku o privremenom uzdržavanju. Na temelju te odluke i u skladu s njom centar će isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj ne počne ponovno ispunjavati svoju obvezu, ali najdulje tri godine.

 

Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% minimalnog iznosa uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nebih htio pametovati..............iznasam cinjenice iz svog slučaja...................................meni je centar fino rekao kad sam dosao za privremenu alim. nakon više od 6mj neisplačenih alim. od bivše da moram napraviti ovrhu(iako su i oni znali da nemam nad cime radit ovrhu)pa tek onda doći k njima................kao da oni imaju evidentirano da sam ja pokusao se naplatiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija