Jump to content

Pretvaranje kazne zatvora u rad za opce dobro


iglu

Preporučene objave

Imam pitanje o pretvaranju krace zatvorske kazne u rad za opce dobro. Cuo sam od vise ljudi previse tumacenja, pa bih volio ako mi netko moze preciznije napisati.

 

 

Koliko sam cuo, po novom zakonu od 1.1.2013. kazne zatvora do 6 mjeseci se nakon zavrsetka sudjenja i kad presuda postane pravomocna odradjuju tako da se obavljaju kao rad za opce dobro i to je OBVEZNO za pravosudje da tako odradi (osim ako osudjeni iz nekog razloga ne zeli, tj. zeli sluziti u zatvoru). Za malo duze kazne zatvora do 1 godinu vrijedi slicna stvar, kazne zatvora se takodjer mogu odraditi kao rad na slobodi za opce dobro, ali nije obvezno za sud, tj. osudjeni moze biti poslan na odsluzenje kazne u zatvor (valjda ovisi od slucaja do slucaja, tj. o slobodnoj procjeni sudaca (sudaca izvrsenja kazne?) i tezini djela itd.). E sad mene zanimaju sljedece stvari, a sto mnogima nije jasno (pa ni nekim odvjetnicima koje sam pitao):

 

 

1.) ova varijanta "do 6 mjeseci" koja prakticki "garantira" rad na slobodi - da li u nju spadaju i osude na 6 mjeseci, ili mora kazna biti ISPOD 6 mj (znaci, 5 mjeseci i 30 dana)?

 

 

2.) sto se desava ako je osuda na "6 mjeseci zatvora i 5 mjeseci uvjetno" ili "6 mjeseci zatvora i 7 mjeseci uvjetno"? Moze li se tih 6 mjeseci takodjer pretvoriti u rad za opce dobro? Gleda li se ukupan broj mjeseci tj. u ovom primjeru 11 mjeseci (6+5) ili u drugom primjeru 1 godinu i 1 mjesec (6+7)?

 

 

3.) sto se desava ako je recimo osoba na slobodi docekala pravomocnu potvrdjenu osudu na 7 mjeseci zatvora (bez ikakvog uvjetnog) ali je prije tog provela 1-2-3 mjeseca u pritvoru tako da je preostala zatvorska kazna jos samo 4-5-6 mjeseci zatvora? Spada li i to u kategoriju konvertiranja za rad za opce dobro i ako spada, spada li u "sigurni" (za do 6 mj.) ili u "opcionalni" (za do 1 godinu)?

 

 

4.) dalje sto me zanima je postoje li razdoblja za koja ne vrijedi ovaj novi "rad za opce dobro" za manje kazne? Moguce kombinacije:

 

 

a) djelo je pocinjeno prije 1.1.2013. (npr. 2012. godine).

b) presuda je donesena 2012. godine

c) preusda je donesena 2012. ali je pravomocno postalo 2013. godine

d) djelo je pocinjeno 2012. ali je optuznica pokrenuta 2013. (kao i sudjenje i presuda)

 

 

(znaci, zanima me sto se desava u slucajevima kad djelo nije pocinjeno 2013. i sudjenje i presuda nisu bili 2013., tj. u kojim slucajevima se ne moze racunati na konvertiranje kazne u rad za opce dobro)

 

 

5.) finalno, mora li igdje u optuznici i presudi biti direktno navedeno da ce se tih hipotetskih 6 mjeseci zatvora odraditi kao rad za opce dobro ili se to odredjuje/dogovara nakon sto presuda postane pravomocna, tj. sa sudcem izvrsenja kazne?

 

 

Tumacenja koja sam cuo je da ako je kazna 6 mjeseci i vise da to onda spada u MOZDA ce pretvoriti u rad za opce dobro (da to spada u "do godinu dana), dok neki drugi kazu da to spada u "do 6 mjeseci" i da je obvezna zamjena za rad za opce dobro. Od nekih drugih sam cuo da se to mora traziti odma tijekom sudjenja, a od nekih drugih da ne treba tijekom sudjenja vec u pisanju zalbe na presudu pa da onda u rjesenju zalbe, tj. na pravomocnosti se to odrede, dok treci kazu da nista od tog nema veze vec se tek sa sudcem izvrsenja kazne sve to dogovara. Takodjer, neki kazu da rad za opce dobro se ne racuna za osudjene prije 1.1.2013., a neki pak kazu nesto deseto.. Uglavnom, shvatili ste sto zelim reci, da ima sto kombinacija i tumacenja, pa bih volio ako netko zna konkretnije i tocnije kako to sve ide jer ja sam totalni laik.

 

 

Hvala unaprijed na potencijalnim odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.) ova varijanta "do 6 mjeseci" koja prakticki "garantira" rad na slobodi - da li u nju spadaju i osude na 6 mjeseci, ili mora kazna biti ISPOD 6 mj (znaci, 5 mjeseci i 30 dana)?

 

Računa se i 6 mjeseci. Sve lijepo piše u KZ-u - čl. 55. st. 1. KZ-a -

 

"Sud može izrečenu novčanu kaznu u iznosu do tristo šezdeset dnevnih iznosa ili kaznu zatvora u trajanju do jedne godine zamijeniti radom za opće dobro. Kad izrekne kaznu zatvora u trajanju do šest mjeseci, sud će je zamijeniti radom za opće dobro, osim ako se time ne može ostvariti svrha kažnjavanja."

 

2.) sto se desava ako je osuda na "6 mjeseci zatvora i 5 mjeseci uvjetno" ili "6 mjeseci zatvora i 7 mjeseci uvjetno"? Moze li se tih 6 mjeseci takodjer pretvoriti u rad za opce dobro? Gleda li se ukupan broj mjeseci tj. u ovom primjeru 11 mjeseci (6+5) ili u drugom primjeru 1 godinu i 1 mjesec (6+7)?

 

Ne može. Govorite o tzv. djelomičnoj uvjetnoj osudi - čl. 57. st. 2. KZ-a -

 

"Neuvjetovani dio kazne zatvora mora iznositi najmanje šest mjeseci, a najviše jednu polovinu izrečene kazne."

 

3.) sto se desava ako je recimo osoba na slobodi docekala pravomocnu potvrdjenu osudu na 7 mjeseci zatvora (bez ikakvog uvjetnog) ali je prije tog provela 1-2-3 mjeseca u pritvoru tako da je preostala zatvorska kazna jos samo 4-5-6 mjeseci zatvora? Spada li i to u kategoriju konvertiranja za rad za opce dobro i ako spada, spada li u "sigurni" (za do 6 mj.) ili u "opcionalni" (za do 1 godinu)?

 

Opcionalni, jer se kazna UVIJEK izriče u punom trajanju, a onda se samo uračunava u njeno trajanje vrijeme provedeno u istražnom zatvoru.

 

4.) dalje sto me zanima je postoje li razdoblja za koja ne vrijedi ovaj novi "rad za opce dobro" za manje kazne? Moguce kombinacije:

 

a) djelo je pocinjeno prije 1.1.2013. (npr. 2012. godine).

b) presuda je donesena 2012. godine

c) preusda je donesena 2012. ali je pravomocno postalo 2013. godine

d) djelo je pocinjeno 2012. ali je optuznica pokrenuta 2013. (kao i sudjenje i presuda)

 

(znaci, zanima me sto se desava u slucajevima kad djelo nije pocinjeno 2013. i sudjenje i presuda nisu bili 2013., tj. u kojim slucajevima se ne moze racunati na konvertiranje kazne u rad za opce dobro)

 

Svi postupci koji su PRAVOMOĆNO završili u 2012. godini (dakle, prije stupanja na snagu novog KZ-a), nemaju mogućnost primjene instituta rada za opće dobro po novom KZ-u.

 

Oni postupci koji su započeli prije 01/01/2013, ali nisu PRAVOMOĆNO završeni, imaju tu mogućnost zbog instituta obvezne primjene blažeg zakona, i u pravilu će novi KZ ovdje biti primjenjivan, jer je po većini relevantnih kriterija (pa i po radu za opće dobro) blaži od starog KZ-a. Ali to je isključivo stvar procjene i odluke suda.

 

5.) finalno, mora li igdje u optuznici i presudi biti direktno navedeno da ce se tih hipotetskih 6 mjeseci zatvora odraditi kao rad za opce dobro ili se to odredjuje/dogovara nakon sto presuda postane pravomocna, tj. sa sudcem izvrsenja kazne?

 

Sam rad za opće dobro MORA se izričito navesti u izreci presude, ali sami detalji izvršavanja rada za opće dobro dogovaraju se sa nadležnim službenikom za probaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sam rad za opće dobro MORA se izričito navesti u izreci presude, ali sami detalji izvršavanja rada za opće dobro dogovaraju se sa nadležnim službenikom za probaciju.

 

 

Znaci, po novom (za nove presude od ove godine), ukoliko bi trazena kazna od tuziteljstva bila 6 mjeseci zatvora ili manje (odnosno ako bi sudac blaze presudio, cak ako bi i tuziteljstvo trazilo vise od 6 mjeseci), sudac u presudi MORA NAVESTI da ce tih 6 ili manje mjeseci zatvora biti zamijenjeno radom za opce dobro, a ako ne navede, nista od toga? I po novom zakonu za takve manje kazne je to OBVEZAN? Ili, alternativno, drugostupanjski sud na zalbi mora navesti da se tih 6 mjeseci pretvara u rad za opce dobro (ako sudac prvostupanjske presude nije tako naveo ("zaboravio") ili ako drugostupanjski "ublazi" kaznu)? Skraceno receno, ukoliko ni prvostupanjski ni drugostupanjski (zalbeni) sud eksplicitno ne navedu "rad za opce dobro", nis od toga? Sudac izvrsenja kazne nema apsolutno nikakve veze s time, samo me upucuje gdje cu obaviti rad?

 

 

I sto je sa slucajevima koji su presudjeni prosle godine (dok nije bilo "rada za opce dobro") te je pisana zalba, a pravomocne su postale ove godine? Trebalo se traziti u zalbi zamjenu za rad za opce dobro? Kako ako tad to jos nije bilo uvedeno? :S

 

 

Konkretno o cemu se radi, da bude jasnije (radi se o 2 djela):

 

 

Prvo djelo "pocinjeno" (za sto sam inace nevin) u 12. mjesecu 2011. godine., a drugo djelo (bezvezno i benigno, potpuno drugacijeg tipa, ali relativno sam kriv) prijavljeno u 1. mjesecu 2012. i u istom danu u 1. mjesecu 2012. godine sam uhicen za oba djela (prijavila me jedna osoba za oba ta djela kako bi mi smjestila, iz osvete).

 

 

Zbog 1. djela sam bacen u pritvor u kojem sam proveo 3 mjeseca i u ta 3 mjeseca sam nevin osudjen na 8 mjeseci zatvora. U 10. mjesecu 2012. mi je stigla presuda na koju sam napisao zalbu i trazio ponovno sudjenje ili ukidanje presude zbog gomile propusata i suda i tuziteljstva i policije i laznog svjedocenja "svjedoka" itd., no ovo ljeto je doslo nonsalantno rjesenje da se "zalba odbija" (po njima je "sve OK"). Ja rjesenje o zalbi jos nisam primio (to bi znacilo da jos nije postalo pravomocno, zar ne?) vec mi je odvjetnik javio da je primio odbijenicu i da se potvrdjuje prvostupanjska i da mi je preostalo 5 mjeseci zatvora. Sto sam trebao navesti onda u zalbi, da mi zamjene za rad za opce dobro? Kako sam takvo nesto uopce mogao kad to tada jos nije niti postojalo (niti mi je odvjetnik ista o tome rekao)? Imam li pravo na kakvu dodatnu zalbu zbog te "sitnice"?

 

 

Zbog 2. djela za koje jos nije niti pocelo sudjenje (tek ovog ljeta, nakon godinu i pol, su pokrenuli nesto oko toga) traze 6 mj. zatvora + 7 mj. uvjetno.

 

 

Dakle, postoji li ikakva mogucnost da se za 1. ili bar za 2. djelo po ovakvim kaznama dobije/zamijeni za rad za opce dobro? Ako je 1. djelo "gotova stvar", kako za ovo 2. djelo progurati rad za opce dobro?

 

 

I nije mi jasan ovaj dio o "djelomicnoj uvjetnoj osudi" - zasto se zatvorski dio kazne ne bi mogao odraditi kao dobrotvorni rad? Primjerice, ako traze 6 mj. zatvora + 6 mj. uvjetna (ili 7 mj. uvjetno), zasto sudac ne bi tih 6 mj. zatvora zamijenio za rad za opce dobro kad tako radi u presudama koje imaju samo zatvor? Pa po tome ispada da mi je bolje da me osude na, primjerice, 12 mj. zatvora (bez ikakvih uvjeta) koje mi se moze pretvoriti u rad za opce dobro (po "Sud može izrečenu kaznu zatvora u trajanju do jedne godine zamijeniti radom za opće dobro") nego na dijelom zatvorsku, a dijelom uvjetnu?

 

 

Hvala puno na odgovoru i sorry za ovolike kobasice.

 

 

P. S. Da ne otvaram novu temu - buduci da ce mi ova 1. presuda s preostalih 5 mj. uskoro postat pravomocna, a 2. presuda tek za godinu i nesto, i odsluzivat cu ih vjerojatno u odvojenim "terminima", kakve su sanse i mogucnosti da se kazne odrade u "poluotvorenim zatvorima", tj. uz rad na redovnom poslu u gradu preko dana, a da se prespava u zatvoru? Cuo sam da postoji i takva mogucnost za manje zatvorske kazne (znaci, ovo bi bilo 5 mj i 6 mj zatvora) za blaza djela (nijedno nije nasilje niti pljacke niti vezano uz droge i sl.) i ako je osoba redovno zaposlena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci, po novom (za nove presude od ove godine), ukoliko bi trazena kazna od tuziteljstva bila 6 mjeseci zatvora ili manje (odnosno ako bi sudac blaze presudio, cak ako bi i tuziteljstvo trazilo vise od 6 mjeseci), sudac u presudi MORA NAVESTI da ce tih 6 ili manje mjeseci zatvora biti zamijenjeno radom za opce dobro, a ako ne navede, nista od toga?

 

Tako je. Osim ukoliko sud ne postupi prema odredbi čl. 45. st. 1. KZ-a -

 

"Kaznu zatvora u trajanju do šest mjeseci sud može izreći samo ako se može očekivati da se novčana kazna ili rad za opće dobro neće moći izvršiti ili ako se novčanom kaznom, radom za opće dobro ili uvjetnom osudom ne bi mogla postići svrha kažnjavanja."

 

I po novom zakonu za takve manje kazne je to OBVEZAN?

 

Da, za kazne do 6 mjeseci - osim ove gore navedene iznimke.

 

Ili, alternativno, drugostupanjski sud na zalbi mora navesti da se tih 6 mjeseci pretvara u rad za opce dobro (ako sudac prvostupanjske presude nije tako naveo ("zaboravio") ili ako drugostupanjski "ublazi" kaznu)?

 

Samo i isključivo ukoliko drugostupanjski sud ocijeni da je u pogledu sankcije prvostupanjski sud pogriješio, pa onda u tom pogledu preinačuje svojom presudom odluku prvostupanjskog suda o sankciji.

 

Skraceno receno, ukoliko ni prvostupanjski ni drugostupanjski (zalbeni) sud eksplicitno ne navedu "rad za opce dobro", nis od toga?

 

Tako je.

 

Sudac izvrsenja kazne nema apsolutno nikakve veze s time, samo me upucuje gdje cu obaviti rad?

 

Po novom KZ-u i novom Zakonu o probaciji, sve oko organizacije samog rada za opće dobro je u rukama nadležnog službenika za probaciju.

 

I sto je sa slucajevima koji su presudjeni prosle godine (dok nije bilo "rada za opce dobro") te je pisana zalba, a pravomocne su postale ove godine? Trebalo se traziti u zalbi zamjenu za rad za opce dobro? Kako ako tad to jos nije bilo uvedeno? :S

 

Drugostupanjski sud također je dužan po službenoj dužnosti voditi računa o institutu primjene blažeg zakona, tako da oni na to itekako paze.

 

U 10. mjesecu 2012. mi je stigla presuda na koju sam napisao zalbu i trazio ponovno sudjenje ili ukidanje presude zbog gomile propusata i suda i tuziteljstva i policije i laznog svjedocenja "svjedoka" itd., no ovo ljeto je doslo nonsalantno rjesenje da se "zalba odbija" (po njima je "sve OK"). Ja rjesenje o zalbi jos nisam primio (to bi znacilo da jos nije postalo pravomocno, zar ne?

 

Nije riječ o rješenju, već o presudi Županijskog suda kojom se žalba odbija kao neosnovana i potvrđuje prvostupanjska odluka. Ova presuda pravomoćna je danom donošenja, a ne danom dostave strankama.

 

Imam li pravo na kakvu dodatnu zalbu zbog te "sitnice"?

 

Ne, jer je presuda postala pravomoćnom.

 

Zbog 2. djela za koje jos nije niti pocelo sudjenje (tek ovog ljeta, nakon godinu i pol, su pokrenuli nesto oko toga) traze 6 mj. zatvora + 7 mj. uvjetno.

 

Traže dakle tzv. djelomičnu uvjetnu osudu.

 

Dakle, postoji li ikakva mogucnost da se za 1. ili bar za 2. djelo po ovakvim kaznama dobije/zamijeni za rad za opce dobro? Ako je 1. djelo "gotova stvar", kako za ovo 2. djelo progurati rad za opce dobro?

 

Prvo djelo zaboravite, jer je gotova priča, a glede drugog konačna odluka o sankciji ovisi o nizu faktora - težini samog djela, vašem ponašanju glede optužbe i suradnje, eventualnoj ranijoj osuđivanosti itd. itd.

 

Ako hoćete savjet - ako su dokazi kontra vas čvrsti, priznajte, pokajte se i zamolite sud da vam ili odredi rad za opće dobro ili "čistu" uvjetnu osudu sa visokim rokom kušnje.

 

I nije mi jasan ovaj dio o "djelomicnoj uvjetnoj osudi" - zasto se zatvorski dio kazne ne bi mogao odraditi kao dobrotvorni rad? Primjerice, ako traze 6 mj. zatvora + 6 mj. uvjetna (ili 7 mj. uvjetno), zasto sudac ne bi tih 6 mj. zatvora zamijenio za rad za opce dobro kad tako radi u presudama koje imaju samo zatvor?

 

Ne funkcionira to tako. Ne možete kombinirati dvije različite vrste sankcija. Ide ili rad za opće dobro ili "čista" uvjetna ili djelomična uvjetna ili bezuvjetna kazna zatvora.

 

Pa po tome ispada da mi je bolje da me osude na, primjerice, 12 mj. zatvora (bez ikakvih uvjeta) koje mi se moze pretvoriti u rad za opce dobro (po "Sud može izrečenu kaznu zatvora u trajanju do jedne godine zamijeniti radom za opće dobro") nego na dijelom zatvorsku, a dijelom uvjetnu?

 

Ključna riječ je MOŽE, a to ovisi o sudu. On vam isto tako MOŽE izreći bezuvjetnu kaznu u trajanju od 12 mjeseci, pa onda to baš i ne bude bolje, zar ne?

 

P. S. Da ne otvaram novu temu - buduci da ce mi ova 1. presuda s preostalih 5 mj. uskoro postat pravomocna, a 2. presuda tek za godinu i nesto, i odsluzivat cu ih vjerojatno u odvojenim "terminima", kakve su sanse i mogucnosti da se kazne odrade u "poluotvorenim zatvorima", tj. uz rad na redovnom poslu u gradu preko dana, a da se prespava u zatvoru? Cuo sam da postoji i takva mogucnost za manje zatvorske kazne (znaci, ovo bi bilo 5 mj i 6 mj zatvora) za blaza djela (nijedno nije nasilje niti pljacke niti vezano uz droge i sl.) i ako je osoba redovno zaposlena.

 

Opet zavisi o težini djela i kvalifikaciji krivnje, ali šanse postoje. Sve ćete znati kada dobijete poziv suca izvršenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne funkcionira to tako. Ne možete kombinirati dvije različite vrste sankcija. Ide ili rad za opće dobro ili "čista" uvjetna ili djelomična uvjetna ili bezuvjetna kazna zatvora.

 

 

 

Kuzim, dakle to su razlicite kategorije kazni i ne postoji "moja" kombinacija, tj. rad za opce dobro + uvjetna. Mislio sam da je Cobankovic bio tako kaznjen, da je dobio nesto rada za opce dobro + uvjetno. Znaci, moram se pokusat nagoditi s tuziteljstvom ili moljakati sudca da mi da cijelu uvjetnu kaznu/cijelu rad za opce dobro. A ako presuda ostane ista/slicna, onda bi mi eventualno na zalbi drugostupanjski mogao dati uvjetnu ili rad za opce dobro? Ili drugostupanjski ne moze promijeniti kategoriju kazne vec je samo malo smanjiti?

 

 

Sto se tice pravomocnosti drugostupanjske presude 1. slucaja, je li to sigurna informacija da je postalo odmah pravomocno? Odvjetnik mi je prije mjesec i pol-dva javio da je zalba odbijena i da moze u roku od 30 dana opet pisati nekakvu zalbu na to (nekakve "izvanredne pravne mjere") buduci da je cijeli slucaj sprdnja i sramota od cijelog sustava. Takodjer mi je rekao da NE POSTAJE pravomocno dok ne stigne meni postom i dok ja osobno ne potpisem (i da me nece zvati na sluzenje kazne dok ne potpisem), te da mozemo i onda napisati tu zalbu (u roku 30 dana). Je li mi dao krivu informaciju ili..? I je li onda propala mogucnost za zalbu u vezi tih "izvanrednih mjera" (napominjem: ja jos nisam dobio tu drugostupanjsku presudu)? I znaci li to da bi me mogli vrlo skoro pozvati na sluzenje kazne, a da nisam toga bio niti svjestan?

 

 

Sto se tice mogucnosti poluotvorenog sluzenja kazne (ili kako se to vec zove, da se preko dana radi na svom radnom mjestu u svojoj firmi), mora li biti poseban zatvor? Kako sam cuo, izdrzavanje se obicno upucuje u zatvor u mjestu boravka. Sto ako moj "lokalni" zatvor nema takav otvoreni/poluotvoreni odjel? Bi li mi bilo bolje prijaviti mjesto prebivalista u Zagrebu i zaposliti se tamo, pa da budem sigurniji u mogucnost dobivanja sluzenja u zatvoru Vukomerec?

 

 

Jos jednom zahvaljujem na odgovorima!

 

 

P.S. Gdje se uopce moze vidjeti nekakva usporedba sto tocno znaci otvoreni, a sto poluotvoreni zatvor itd.? Na Googleu nisam nasao puno stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislio sam da je Cobankovic bio tako kaznjen, da je dobio nesto rada za opce dobro + uvjetno.

 

Chobi je dobio rad za opće dobro u maksimalnom trajanju.

 

Znaci, moram se pokusat nagoditi s tuziteljstvom ili moljakati sudca da mi da cijelu uvjetnu kaznu/cijelu rad za opce dobro.

 

Tako je. Moguće i sud tako sam procijeni, ali imate već osudu jednu, tako da vam suradnja definitivno poboljšava izglede. Ponavljam - ukoliko su dokazi tužiteljstva čvrsti.

 

A ako presuda ostane ista/slicna, onda bi mi eventualno na zalbi drugostupanjski mogao dati uvjetnu ili rad za opce dobro? Ili drugostupanjski ne moze promijeniti kategoriju kazne vec je samo malo smanjiti?

 

Drugostupanjski sud može napraviti što želi, ali sve zavisi o njihovoj ocjeni prvostupanjske presude s aspekata istaknutih u žalbi(ama).

 

Sto se tice pravomocnosti drugostupanjske presude 1. slucaja, je li to sigurna informacija da je postalo odmah pravomocno?

 

Jeste.

 

Odvjetnik mi je prije mjesec i pol-dva javio da je zalba odbijena i da moze u roku od 30 dana opet pisati nekakvu zalbu na to (nekakve "izvanredne pravne mjere") buduci da je cijeli slucaj sprdnja i sramota od cijelog sustava.

 

On priča o IZVANREDNOM pravnom lijeku naziva - zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, za koji je određen rok od mjesec dana od PRIMITKA PRAVOMOĆNE PRESUDE.

 

Takodjer mi je rekao da NE POSTAJE pravomocno dok ne stigne meni postom i dok ja osobno ne potpisem (i da me nece zvati na sluzenje kazne dok ne potpisem), te da mozemo i onda napisati tu zalbu (u roku 30 dana). Je li mi dao krivu informaciju ili..?

 

Ili ste ga krivo shvatili ili vam laže ili ne zna. Četvrta opcija ne postoji.

 

I je li onda propala mogucnost za zalbu u vezi tih "izvanrednih mjera" (napominjem: ja jos nisam dobio tu drugostupanjsku presudu)?

 

Nije propalo, ali ponavljam riječ je o izvanrednom pravnom lijeku, ne redovnom (žalbi).

 

I znaci li to da bi me mogli vrlo skoro pozvati na sluzenje kazne, a da nisam toga bio niti svjestan?

 

Dobit ćete poziv suca izvršenja.

 

Sto se tice mogucnosti poluotvorenog sluzenja kazne (ili kako se to vec zove, da se preko dana radi na svom radnom mjestu u svojoj firmi), mora li biti poseban zatvor? Kako sam cuo, izdrzavanje se obicno upucuje u zatvor u mjestu boravka.

 

Pravilo je da kazne zatvora u trajanju do 6 mjeseci se izvršavaju u zatvoru/kaznionici najbližoj mjestu prebivališta osuđenika, a za kazne iznad 6 mjeseci zatvor/kaznionicu određuje Centar za dijagnostiku.

 

Sto ako moj "lokalni" zatvor nema takav otvoreni/poluotvoreni odjel? Bi li mi bilo bolje prijaviti mjesto prebivalista u Zagrebu i zaposliti se tamo, pa da budem sigurniji u mogucnost dobivanja sluzenja u zatvoru Vukomerec?

 

Vaša odluka.

 

P.S. Gdje se uopce moze vidjeti nekakva usporedba sto tocno znaci otvoreni, a sto poluotvoreni zatvor itd.? Na Googleu nisam nasao puno stvari.

 

Probajte ovdje - http://www.mprh.hr/uprava-za-zatvorski-sustav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Da ne otvaram novu temu, jer ima doticaja sa slučajevima opisanim ovdje.

Moj sad već bivši partner je početkom rujna završio na izdržavanju zatvorske kazne u trajanju od 2 god. radi neplaćanja alimentacije bivšoj. Već je imao rad za opće dobro, ali ovdje se radi o 2 presude. Sad je u Lipovici. Premda smo živjeli skupa 6 godina, prijavljeni smo na različite adrese, obje nekretnine su u mom vlasništvu. Naravno ne daju nam da se čujemo i vidimo upravo zato jer smo prijavljeni na 2 razl. adrese.

Kako se dopisujemo, on traži od mene (to mu je po njegovim riječima, savjetovao savjetnik da je jedini način da nam se omogući komunikacija) da odem do javnog bilježnika ovjeriti izjavu o zajedničkom životu, kako bi citiram: mogao izaći na vikend, ili koliko već dobije, doći 'doma', te da bi mu ta izjava omogućila da u zatvoru odradi samo pola kazne, drugi dio valjda (to ja tak mislim) kroz rad za opće dobro.

E sad, mene zanima to kraćenje vremena provedenog u zatvoru, da li je to moguće? presuda je nakon 2013. Znam da je prije bilo da se nakon 2/3 ili 3/4 izdržane kazne automatski zahtjeva otpust. Isto tako, u tom zakonu o zatvorima sam pročitala da zatvorenik ne mora nužno na vikend na adresu di je prijavljen, bitno je da je dostupan tamo gdje kaže da ide. Jeli to tako?

Mislim, po njemu u pismima ispada da sam jedina koja mu može omogućiti gore navedeno. Jeli to istina ili me samo pokušava izmanipulirati?

Isto tako, strah me ukoliko dam izjavu o vanbračnoj zajednici, da li on nakon izlaska može tražiti nešto po imovinskoj osnovi od mene? Dijece nemamo, ničim nije pridonio našoj zajednici (radio je nešto kratko pred par godina - to je kaj je bio prijavljen, i zadnjih pola godine - gdje nije bio prijavljen).

Kobasica i od mene :) ali me stvarno zanima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad, mene zanima to kraćenje vremena provedenog u zatvoru, da li je to moguće? presuda je nakon 2013.

 

Radilo bi se o uvjetnom otpustu, a pravila su (manje-više) ista i po starom i po novom KZ-u - nakon polovice izdržanog vremena izrečene kazne može on tražiti uvjetni otpust.

 

Isto tako, u tom zakonu o zatvorima sam pročitala da zatvorenik ne mora nužno na vikend na adresu di je prijavljen, bitno je da je dostupan tamo gdje kaže da ide. Jeli to tako?

 

Radilo bi se o pogodnosti izlaska kod koje se jasno definira adresa na kojoj će on boraviti u tom periodu.

 

Mislim, po njemu u pismima ispada da sam jedina koja mu može omogućiti gore navedeno. Jeli to istina ili me samo pokušava izmanipulirati?

 

U pogledu pogodnosti ste vi ta osoba, ali obzirom i sama pišete kako se radi o bivšem partneru, zapitajte se vrijedi li on ovog što vas traži? Ako ste već bivši partneri. Razmislite.

 

Isto tako, strah me ukoliko dam izjavu o vanbračnoj zajednici, da li on nakon izlaska može tražiti nešto po imovinskoj osnovi od mene?

 

Samo po toj izjavi ne, ali teoretski bi je mogao iskoristiti u nekakvoj parnici kojom bi tražio utvrđivanje i podjelu (izvan)bračne stečevine, a tada je na sudu da ocijeni takvu izjavu u kontekstu drugih dokaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man hvala na brzom odgovoru.

Jučer sam dobila pismo u kojem tvrdi da mu je savjetnik rekao da će se sad u prosincu poslati zahtjev za mišljenjem policije da li može povremeno doći 'kući'. Kaže da ne zna kako se ta provjera radi, da li će samo mene kontaktirati ili će to obuhvatiti i susjede. Moli me da dam pozitivno mišljenje kako bi mogao povremeno izaći i odmoriti živce.

Ja ga u neku ruku razumijem da mu treba pomoći i želim s moje strane napraviti sve da mi nema kaj za spočitavati poslije. Želim s moje strane ispasti fer, jer isto tako dok smo bili u vezi, on je radio usluge meni i pomagao mi dosta.

 

Kaj se izjave o vanbračnoj zajednici tiče, nije mi jasno iz njegovog pisma da li mu svejedno treba uz ovu provjeru od policije. Kaj se stečevine tiče, sve kaj imam je nasljeđeno od strane roditelja, a mogu ga nafu.ati da odemo kod JB potpisati izjavu da se izjava o izvanbračnoj zajednici koristi samo za period dok je tamo i da se u druge svrhe ne može koristiti. To bi valjda onda pomoglo da ne traži nikakvu stečevinu, pretpostavljam...

 

Lišen je slobode početkom rujna, u zatvoru radi, dobiva najvišlje ocijene, vjerujem da će tako i ostati, imate li ideju nakon koliko bi mogao dobiti mogućnost korištenja pogodnosti?

 

Pozz, N

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kaže da ne zna kako se ta provjera radi, da li će samo mene kontaktirati ili će to obuhvatiti i susjede.

 

Nisam upoznat s tim detaljima.

 

Moli me da dam pozitivno mišljenje kako bi mogao povremeno izaći i odmoriti živce.

 

Vaša odluka.

 

Kaj se stečevine tiče, sve kaj imam je nasljeđeno od strane roditelja...

 

Onda nema brige.

 

...a mogu ga nafu.ati da odemo kod JB potpisati izjavu da se izjava o izvanbračnoj zajednici koristi samo za period dok je tamo i da se u druge svrhe ne može koristiti.

 

Takva Izjava će vam biti bezvrijedna, a sumnjam u to da će vam je JB htjeti ovjeriti.

 

Lišen je slobode početkom rujna, u zatvoru radi, dobiva najvišlje ocijene, vjerujem da će tako i ostati, imate li ideju nakon koliko bi mogao dobiti mogućnost korištenja pogodnosti?

 

S detaljima zatvorskih pogodnosti nisam previše upoznat, možda se javi netko tko jest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija