Jump to content

Obavezni prekršajni nalog


Shanti

Preporučene objave

Na temelju članka 239.,a u vezi s člankom 234. prekršajnog zakona,te članka 4. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama izdan mi je OBAVEZNI PREKRŠAJNI NALOG.

 

Okrivljenik N.N. s adresom ... OIB ... kriv je što je dana 09.08.2012. parkirao osobni automobil registarske oznake ... na djelu kolnika koji je oznakama na kolniku obilježen kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika.

Time je počinio prekršaj iz čl. 82. st. 1. toč. 9,zakona o sigurnosti prometa na cestama,kažnjiv po članki 82. st. 4. istog zakona,pa mu se na temelju istog propisa izriče novčana kazna u iznosu od 300 kn.

Okrivljenik je dužan novčanu kaznu platiti u roku od 8 dana od dana uručenja prekršajnog naloga.

 

OBRAZLOŽENJE:

 

Policijski službenik ovog tijela podnio je izvješče broj ... o počinjenom prekršaju protiv okrivljenika zbog prekršajnog djela opisanog u izrijeku ovog prekršajnog naloga.

Uvidom u podneseno izvješče koje se temelji na neposrednom opažanju policijskog službenika utvrđeno je da je okrivljenik počinio opisani prekršaj.

Prekršaj je utvrđen sukladno članku 233. prekršajnog zakona,te se u skladu sa člankom 239. istog zakona,izriče novčana kazna.

 

Ovaj nalog izdan je od policijske uprave 15.10.2012.

 

Molim za savjet,tj. moj upit glasi da li je ovaj obavezni prekršajni nalog podložan zastari,i ako je koliki je vremenski period jel kaznu još uvijek nisam platio.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je ovdje pojašnjeno:

http://www.legalis.hr/forum/entry.php/7-Zastara-u-prekr%C5%A1ajnom-postupku

 

Moje iskustvo je da zastare već nekih godinu dana unatrag ne "prolaze". Naime, stiglo mi je nešto čemu je nedostajalo 6 mjeseci do apsolutne zastare, a prekršaj nedavno počinjen "obrađen" je (nalog - žalba - presuda) u roku od 3 mjeseca. U Rijeci barem.

Ne pišeš jesi li prigovorio na ovo, ali ako nisi i ako ti to visi u zraku moguće je da se oni pokušaju prisilno naplatiti, imam slučaj gdje je poznaniku samo Fina sjela na račun na zahtjev suda, bez da je primio i obavijest. I to za plaćenu kaznu koju je platio ali nije donio na uvid na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, iz vašeg posta ispada kako niste prigovarali.

 

OPN vam je izdan 15.10.2012. (tako sami kažete), rok za prigovor od osam dana počeo je teći idućeg dana, dakle 16.10.2012., istekao je 23.10.2012., a zastara izvršenja prekršajno-pravne sankcije nastupit će protekom 3 godine, dakle (uz malu korekciju) - 24.10.2015.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezao bi se na ovu temu budući da je aktualna a da neotvaram novu temu. Danas sam dobio obavijest o prometnom prekršaju i traže podatke o vozaču. Naravno da ću im dostaviti a radi se kao i kod kolege o istom članku zakona tj 82. stavak 1, no nije napisano po kojoj točki a ima 13 točaka. Kažnjivo je također po članku 82. stavak 4 (tu nema točaka). Kazna je 300 kn. Danas je sve puno budući da ovo nije veliki prekršaj tj. nisam se našao ni u jednoj od ovih točaka a nije ni slikano vozilo (možda točka 10 ?). Mogu li pisati žalbu u kojoj ću se pozvati na manjkavost jer nije navedena točka tog stavka pa love u mutnom? ili da samo pokušam tražiti oprost po članku 24a kao beznačajnom prekršaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše je pravo prigovarati nalogu i to vam nitko ne može oduzeti.

 

Mogu li pisati žalbu u kojoj ću se pozvati na manjkavost jer nije navedena točka tog stavka pa love u mutnom?

 

Ta činjenica nije od relevantnosti koju joj vi pridajete.

 

...ili da samo pokušam tražiti oprost po članku 24a kao beznačajnom prekršaju

 

Može i tako. A može i opomena iz čl. 43. PZ-a. Hoće li proći - ovisi o uređujućem sucu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, iz vašeg posta ispada kako niste prigovarali.

 

OPN vam je izdan 15.10.2012. (tako sami kažete), rok za prigovor od osam dana počeo je teći idućeg dana, dakle 16.10.2012., istekao je 23.10.2012., a zastara izvršenja prekršajno-pravne sankcije nastupit će protekom 3 godine, dakle (uz malu korekciju) - 24.10.2015.

 

puno hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,nije takav.Ovo što vidim je original obrazac za popunjavanje. "Ono" moje je otipkano na računalu i isprintano.Kako kaznu nisam platio,tj uredno zanemario ....tek sada kako sam načeo temu,tj evo dok pišem okrenuo sam polleđinu lista i vidim da na drugoj strani lista piše UPUTA O PRAVNOM LIJEKU :tikvan::bang: ....pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roki 8 dana......:sudac:

Sada mi jedino preostaje sačekati 24.10.2015. i :moli: da mi do tada ne pošalju ovrhu ili što već slično :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažnjivo je također po članku 82. stavak 4 (tu nema točaka). Kazna je 300 kn.

Mogu li pisati žalbu u kojoj ću se pozvati na manjkavost jer nije navedena točka tog stavka pa love u mutnom? ili da samo pokušam tražiti oprost po članku 24a kao beznačajnom prekršaju

Nema točaka jer je kazna za sve jednaka.

 

Žalba ide tek kad dođe PN u kojemu će bit i opis događaja i sve točke.

 

Ne,nije takav.evo dok pišem okrenuo sam polleđinu lista i vidim da na drugoj strani lista piše UPUTA O PRAVNOM LIJEKU :tikvan::bang: ....pravo prigovora nadležnom prekršajnom sudu u roki 8 dana......:sudac:

Sada mi jedino preostaje sačekati 24.10.2015. i :moli: da mi do tada ne pošalju ovrhu ili što već slično :vrti:

Eto mora postojat uputa.A do kraja 2015.te treba produžit i registraciju :zbunj:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija