Jump to content

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Radim u tvrtki već 10 g. na fizički dosta teškom poslu koji konstantno zahtjeva dizanje, prenošenje i nepravilno držanje tijela.

Radimo s teretima od 10-200 ponekad i više kg. nemamo adekvatnu opremu već većinom ručno prenosimo i okrećemo teret. Iako po EU zakonu piše da radnik "Osim maksimalne dopuštene težine tereta koji se ručno prenosi, sveukupna masa prenesenog tereta po osobi na radu ne smije prelaziti 1000 kg na dan." kod nas je slučaj da u sat vremena ručno istovarimo 2000-3000 kg tereta iz kamiona i nastavimo raditi ostale poslove koji i dalje uključuju podizanje tereta.

Znaći standardna priča koju čujem i od kolega o dr. firmama.

 

Prije nekoliko mj. sam sa kolegama prilikom ručnog dizanja tereta oko 150-200kg osjetio jaku bol u leđima, završio na bolovanju i inekcijama, te se nakon nekoliko dana vratio na posao, ali uz konstantan osjećaj manje boli i nelagode u leđima prilikom fizičkih poslova.

 

Da bi opet idući mj. prilikom saginjanja osjetio probadanje u leđima i završio na podu i više se nisam mogao ustati. Sada sam već 3 mj. na bolovanju, prvih 30 dana sam bio u krevetu zbog bolova, čekam magnetsku rezonancu. Do danas se nisam u potpunosti oporavio i sjedenje, te svako hodanje na više od 30-60 min. izaziva bolove u predjelu leđa, te moram leći.

 

Poslodavac nije prijavio ozljedu na radu iz razloga što tvrdi da sam to trebao prijaviti ja odmah prvi dan, te da je poslje bilo kasno. Sad kada sam želio ja podnjeti ZAHTJEV ZA PRIZNAVANJE OZLJEDE NA RADU zabranio je kolegama da potpišu izjavu kojom se potvrđuje da je ozljeda nastala na poslu, normalno ljudi se sada boje za sebe.

 

Valja napomeniti da radim tamo već 10 god. prije su bili i gori uvijeti odnosno nikakvi za rad, a da problema s leđima imam zadnjih 6 god. uvijek je to bilo zbog težine posla kojim se bavim, (svi uključujući šefa u firmi imaju problema sa leđima) ali ne želi mi priznati ozljedu na radu.

 

  1. Dali mi se može priznati ozljeda na radu ili profesionalno oboljenje?
  2. Kome da se obratim?
  3. Što da učinim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ukoliko se ne radi o bolesti ili stečenoj predispoziciji tada se onaj događaj može priznati ozljedom na radu, no nakon provedenog vještačenja HZZO

2. HZZO-u se podnosi zahtjev i ukoliko ga ne podnesete ili vi ili vaš izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite ako već poslodavac to ne želi nikad nećete znati o čemu se radi (vidi pod 1.)

3. Obratite se izabranom doktoru koji bi vam trebao prijaviti tu ozljedu ukoliko i on smatra da se ne radi o ozljedi već o bolesti primjerice kroničnim degenerativnim promjenama tada je na vama da li ćete ili nećete pokretnuti osobno taj postupak za priznavanje, odnosno nepriznavanje opisanog. Sve navedeno odnosi se i na eventualnu profesionalnu bolest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija