Jump to content

Ozljeda na radu - otkaz u tijeku bolovanja


dora.

Preporučene objave

Lijep pozdrav. Imam ovakvu situaciju: imam ozljedu na radu koja je priznata, imala sam dakle bolovanje od 100% i krajem prošlog mjeseca mi je isticao ugovor (ugovori su bili na određeno zbog povećanja posla) i poslodavac mi je prekinuo ugovor dok je moje bolovanje trajalo i dok sam još na liječenju (imam sve papire koji pokazuju da mi liječenje traje i ovaj mjesec, a ja sam dobila otkaz). Prijavila sam se na HZZO da dobivam naknadu još mjesec dana, ali zanima me imam li osnove tužiti poslodavca ili bilo kakve sankcije da on ima budući da je moja ozljeda još prisutna i neoporavljena, a moje fizikalne terapije i pregledi još uvijek traju. Pitala sam na Građanskom sudu u Zagrebu gdje su mi rekli da mi ne mogu dati nikakav odgovor niti na jedno moje pitanje i da to sve trebam uz odvjetnika, a odvjetnici su danas skupi i sve. Zanima me kako da znam što da radim dalje u ovoj situaciji, tj koje mogućnosti imam i gdje to mogu saznati i je li takvo što uopće moguće? Hvala unaprijed svima na odgovorima, svi su odgovori dobrodošli da znam što da radim u ovoj situaciji kada nisam u mogućnosti i opskrbiti si novce za život, a kamoli za odvjetnike i njihove pravne savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu propisuje zabranu otkazivanja ugovora o radu kod radniku kod kojega je privremena nesposobnost za rad, bolovanje, uzrokovano ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću, ali iznimka je kod isteka ugovora o radu koji je sklopljen na određeno vrijeme, jer isti ne predstavlja otkaz, već prestanak radnog odnosa istekom vremena na koji je zaključen. Prema tome, koliko sam iz upita uspjela shvatiti, Vama je radni odnos prestao s danom navedenim u ugovoru o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam ja dobro shvatila (uvijek mi je nevjerojatno kad ljudi ne znaju zbilja najtemeljnije stvari koje bi svaki radnik trebao znati, no....) - ti nisi dobila otkaz nego ti nije produžen ugovor nakon isteka? Ispravi me ako se varam. Uglavnom, u tom slučaju poslodavac nije ni u kakvom prekršaju. A ti imaš pravo na 100% iznosa plaće dok god ti liječnik ne napiše da si zdravstveno sposobna. No, u tom slučaju nemaš pravo na naknadu sa burze (ali koje ne bi imala niti da si dobila otkaz). Ispada da ćeš dobivati i naknadu sa burze i plaću - što ti neće proći, kad-tad će netko skužiti jer se takve stvari kontroliraju, automatski, samo su sad godišnji odmori, pa ti se može dogoditi da ćeš za neko vrijeme morati vratiti popriličan iznos. E sad, ti sama znaš što je od ovog što sam napisala točno, a što sam krivo shvatila. Iako mislim da nisi dobila otkaz i da sad pokušavam izvući što možeš, a to bi ti se moglo obiti o glavu ako dobiješ "previše", morati ćeš vraćati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, hetta je napisao:

Ako sam ja dobro shvatila (uvijek mi je nevjerojatno kad ljudi ne znaju zbilja najtemeljnije stvari koje bi svaki radnik trebao znati, no....) - ti nisi dobila otkaz nego ti nije produžen ugovor nakon isteka?

Upravo tako, nastupio je istek ugovora o radu na određeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija