Jump to content

Krivi obračun osobnog odbitka


Barkley

Preporučene objave

Radim u poduzeću u kojem smo plaćeni prema učinku. Znači iz neta se računa bruto. Kako prilikom tog obračuna oni koji imaj uzdržavane članove obitelji na svojoj poreznoj kartici i oni koji nemaju niti jednog člana imaju istu neto plaću odlučujem dijete negdje u 6mj prošle godine odjaviti sa porezne kartice, a olakšicu koja bi mi trebala pripasti mislio sam ostavriti prijavom poreza i prilaganjem rodnog lista djeteta. Ovo sve sam napravio jer me je smetalo da poreznu olakšicu na moje dijete koristi poslodavac.

Gdje nastaje problem? Kako poslodavac redovno isplaćuje plaće i kako nedaje platne liste (osim ako ga zatražiš) ja dok nisam dobio IP obrazac nisam shvatio da je poslodavac radio obračun plaće kao da sam cijelu godinu imao dijete na svojoj PK kartici, šta u stvari nije istina već samo do 6 mjeseca. Pravo na poreznu olakšicu na dijete nije koristila niti supruga zbog istog problem (neto u bruto).

Moje pitanje glasi šta sad mogu poduzeti u ovoj situaciji. Znam da poslodavac nije na taj način smio obračunat plaću jer se ne poklapa sa podacima na PK kartici. Znam da ako ovako ostane možda ću morat platiti porez, jedino ako priložim rodni list (šta je i bila prvotna namjera) možda mogu izbjeći plaćanje poreza ali opet na taj način nisam ja iskoristio povlasticu za djete već poslodavac.

Molim vas za pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Radim u poduzeću u kojem smo plaćeni prema učinku. Znači iz neta se računa bruto. Kako prilikom tog obračuna oni koji imaj uzdržavane članove obitelji na svojoj poreznoj kartici i oni koji nemaju niti jednog člana imaju istu neto plaću odlučujem dijete negdje u 6mj prošle godine odjaviti sa porezne kartice, a olakšicu koja bi mi trebala pripasti mislio sam ostavriti prijavom poreza i prilaganjem rodnog lista djeteta. Ovo sve sam napravio jer me je smetalo da poreznu olakšicu na moje dijete koristi poslodavac.

Gdje nastaje problem? Kako poslodavac redovno isplaćuje plaće i kako nedaje platne liste (osim ako ga zatražiš) ja dok nisam dobio IP obrazac nisam shvatio da je poslodavac radio obračun plaće kao da sam cijelu godinu imao dijete na svojoj PK kartici, šta u stvari nije istina već samo do 6 mjeseca. Pravo na poreznu olakšicu na dijete nije koristila niti supruga zbog istog problem (neto u bruto).

Moje pitanje glasi šta sad mogu poduzeti u ovoj situaciji. Znam da poslodavac nije na taj način smio obračunat plaću jer se ne poklapa sa podacima na PK kartici. Znam da ako ovako ostane možda ću morat platiti porez, jedino ako priložim rodni list (šta je i bila prvotna namjera) možda mogu izbjeći plaćanje poreza ali opet na taj način nisam ja iskoristio povlasticu za djete već poslodavac.

Molim vas za pomoć!

Brley,

bio bi dobro da porazgovrate sa poslodavcem prije konktnih koraka. Izložite mu problem i upozorite na propust. Najme on je svjetan da Vas je ošetio i svjestan je da je prekršio Zakon o radu neizdajući Vam OBRAČUN PLAĆA za što mu je određena visoka novčana kazna.

Knkretni korci,ukoliko se ne dogovorte bili bi:

dosviti mu Zahjev za zaštitu prava smilu onoga što smo rekli,prijva Inspekratu za radne odnse vezano za nizdavanje obrčuna plača,prijava poreznoj upravi. Iz razgovora će oslodavac valda shvatiti da bi nuduvoljavanje všem traženju za njega moglobiti "preskupo". Samo za neizdavanje Obračuna plać ide prema:

Isprave o plaći, naknadi plaće i otpremnini

Članak 93.

(1) Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni.

(4) Ministar pravilnikom propisuje sadržaj obračuna iz stavaka 1. i 2. ovoga članka i to

 

MINISTARSTVO RADA I MIROVINSKOGA SUSTAVA

2606

Na temelju članka 85. stavka 4. Zakona o radu (»Narodne novine« broj 149/09, 61/11 i 82/12), ministar rada i mirovinskoga sustava donosi

PRAVILNIK

O SADRŽAJU OBRAČUNA PLAĆE, NAKNADE PLAĆE ILI OTPREMNINE

 

Članak 3.

(1) Podaci iz članka 2. stavka 1. podstavka 4. ovoga Pravilnika sadrže:

1) ostvarene sate rada odnosno druge podatke od kojih ovisi iznos plaće (sati redovitog rada prema rasporedu radnog vremena s posebno iskazanim satima rada nedjeljom, blagdanom ili neradnim danom utvrđenim posebnim zakonom i rada noću; sati prekovremenog rada s posebno iskazanim satima takvog rada nedjeljom, blagdanom ili neradnim danom utvrđenim posebnim zakonom i rada noću i drugo),

2) sate pripravnosti,

3) sate za koje radnik ostvaruje pravo na naknadu plaće, s posebno iskazanim satima:

– godišnjeg odmora,

– privremene spriječenosti za rad zbog bolesti,

– blagdana i neradnih dana utvrđenih posebnim zakonom,

– plaćenog dopusta,

– u kojima je radnik odbio raditi zbog neprovedenih mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu,

– prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili uslijed drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran,

– u kojima radnik ne radi zbog drugih opravdanih razloga određenih zakonom, drugim propisom ili kolektivnim ugovorom,

– u kojima radnik nije radio iz razloga za koje je sam odgovoran,

4) ostale propisane, utvrđene ili ugovorene dodatke i primitke,

5) vrste i iznose doprinosa za obvezna osiguranja koji se obustavljaju iz plaće i to:

– za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti (I. stup),

– za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje (II. stup),

6) iznos predujma poreza i prireza porezu na dohodak uz iskazan osobni odbitak i stope,

 

7) utvrđeni iznos plaće ili naknade plaće po osnovama iz stavka 1. podstavka 1., 2. i 3. ovoga članka,

8) utvrđeni iznos i vrstu obustave,

9) utvrđeni iznos za isplatu,

10) datum određen za isplatu plaće.

(2) Poslodavac u obračunu plaće nije obvezan navoditi podatke iz odredbe stavka 1. ovoga članka koji u razdoblju odnosno mjesecu za koji se plaća ili naknada plaće isplaćuje kod radnika ne postoje.

 

Članak 8.

Ako inspektor u provedbi inspekcijskog nadzora utvrdi da poslodavac u propisanom roku radniku nije dostavio obračun iz kojeg je vidljivo kako je utvrđen iznos isplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine ili utvrdi da poslodavac radniku nije u propisanom roku dostavio obračun dospjele, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine ili utvrdi da ti obračuni nemaju propisani sadržaj, rješenjem će poslodavcu naložiti dostavu obračuna sa svim propisanim podacima.

i

Najteži prekršaji poslodavca

 

Članak 229.

(1) Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba

34) ako radniku ne dostavi obračun dugovane, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine, ili ako obračun nema propisani sadržaj (članak 93. stavci 2. i 4.)

Toliko od mene. Jesam ga "nadrobio". No dogovor kuću gradi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala hurus na iscrpnom obrazloženju. Znam sve kako je napisano stoji. Ali pazi apsurda ja sam poslodavcu objasnio sve lijepo kako gore piše. Direktor kao ništa "ne razumije" a knjigovostveni servis umjesto da prizna grešku on prebacuje odgovornost na mene da ću ja morati platiti razliku poreza. Smješno.

Znam samo da ako prijavim poslodavac slijedi ili otkaz ili daljnje šikaniranje jer nažalost smo na "divlje zapadu".

Hvala još jedanput Hurus.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala hurus na iscrpnom obrazloženju. Znam sve kako je napisano stoji. Ali pazi apsurda ja sam poslodavcu objasnio sve lijepo kako gore piše. Direktor kao ništa "ne razumije" a knjigovostveni servis umjesto da prizna grešku on prebacuje odgovornost na mene da ću ja morati platiti razliku poreza. Smješno.

Znam samo da ako prijavim poslodavac slijedi ili otkaz ili daljnje šikaniranje jer nažalost smo na "divlje zapadu".

Hvala još jedanput Hurus.

Nažalost,

u praksi jest kako kažeš. Poslodavac isplačuje plaću na vrijeme, pa je uobičajeno da je tu kraj mnogim pričama sličnim tvojoj. Jadno je to. Ali se treba prilagoditi.

Eto.

POZ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija