Jump to content

Ugovor o najmu stana


Leda13

Preporučene objave

Najmodavac. Sklopio bi Ugovor s trećom stranom. Meni to iz odredjenog razloga ne odgovara.Stan je kupljen prije mog ulaska u brak, pa vjerujem da je tu problem bez obzira sto smo sada bracna zajednica.

 

Ažurirano

 

Zelim reci da meni ne odgovara sklapanje Ugovora o najmu s trecom stranom pa smo zeljeli da to odradi on, ako moze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako - najmodavac može biti vlasnik stana, ali i druga osoba koja je ovlaštenik prava koje u sebi sadrži i pravo na davanje stana u najam ili podnajam. Stoga, ako želite da sve bude po zakonu i Bogu, osnujte pravo plodouživanja na svom stanu u korist supruga i zapreke da se on javi kao najmodavac neće biti.

 

Napominjem da je ovo pravno ispravno rješenje, koje vas štiti u slučaju da vas netko prijavi ili budete prijavljivali porez na dohodak po osnovi najamnine. Ako tih problema nećete imati, onda ovaj postupak i nije nužan. Ali, u slučaju prijave - biti će problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

detaljnije sam se pozabavila temom " plodouživanja". Odluka je pala da u svojstvu plodouživateljice imenujem majku. Vidim da postoji i obveza upisa u teretovnicu. Obzirom da bi Ugovor definirala na rok od 2 godine, te moja majka nema nekih posebnih interesa da stvarno bude uvedena pod "teret", moje pitanje glasi. Da li je nužno obzirom na određeni definirani rok plodouživanja, a sve u cilju izbjegavanja dodatnih troškova uknjižbe uistinu podnositi zahtjev u ZK odjel za upis plodouživanja? I kojim slučajem možemo i bez tog dijela? Zahvaljujem. Mnogo ste mi pomogli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odluka je pala da u svojstvu plodouživateljice imenujem majku.

 

Dakle, majka će biti najmodavac.

 

Da li je nužno obzirom na određeni definirani rok plodouživanja, a sve u cilju izbjegavanja dodatnih troškova uknjižbe uistinu podnositi zahtjev u ZK odjel za upis plodouživanja?

 

Gledajte, prema našem pravnom sustavu, u pogledu stjecanja stvarnih prava uvijek morate imati dva osnovna elementa - titulus (pravni temelj) i modus (način) stjecanja. U pogledu nekretnina, modus stjecanja je upis u ZK. Tako da, tako dugo dok neko stvarno pravo nije upisano u ZK, prema načelu povjerenja u ZK - pravno ni ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo bi se moglo percipirati kao postupak dužnika kojim smanjuje vrijednost nekretnine opterećene hipotekom, čemu bi se banka mogla protiviti.

 

Tako sam si otprilike i mislio, postoji li kakva alternativa. Nama je samo bitno da ja njoj dam nekako pravo da ona može na svoje ime iznajmljivati stan, i prijaviti porez od najma na PU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hodočastio sam danas: porezna uprava, javni bilježnik, odvjetnik.

 

Porezna veli: ako mi je to žena (a je) da nije potrebno nikakav poseban ugovor sklapati, samo kod JB sklopiti novi ugovor s stanarima, da je ona najmodavac. Poreznoj je bitno da se taj predujam poreza od najma plaća, a svejedno im je tko će to činiti.

 

Bilježnik veli: Sve treba ovjeriti, dva potpisa na ugovoru o plodouživanju + jedan na novom ugovoru o najmu.

 

Odvjetnik veli: Treba sklopiti ulovor o plodouživanju.

 

Tipično svatko na svoj mlin vodu tjera.

 

Ja ću napraviti kako mi je porezna uprava predložila, ipak oni primaju i daju novac, a i najpovoljnije je rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
Na 11. 02. 2015. at 9:56, G-man je napisao:

Ovako - najmodavac može biti vlasnik stana, ali i druga osoba koja je ovlaštenik prava koje u sebi sadrži i pravo na davanje stana u najam ili podnajam. Stoga, ako želite da sve bude po zakonu i Bogu, osnujte pravo plodouživanja na svom stanu u korist supruga i zapreke da se on javi kao najmodavac neće biti.

 

Napominjem da je ovo pravno ispravno rješenje, koje vas štiti u slučaju da vas netko prijavi ili budete prijavljivali porez na dohodak po osnovi najamnine. Ako tih problema nećete imati, onda ovaj postupak i nije nužan. Ali, u slučaju prijave - biti će problem.

Može li se ovo zamijeniti i punomoći?

Tj. koja je razlika izmedu punomoći i prava na ploduživanje u ovom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija