Jump to content

razvod / podjela imovine


rile044

Preporučene objave

poštovani,

 

pišem u ime moje sestre. naime, kronološki događaji idu ovako:

 

1. moja sestra napravi preljub i prizna ga. pokaje se, on joj oprosti i dogovore se da nastavljaju dalje.

2. naknadno se saznaje da je u vrijeme kad je moja sestra napravila preljub i on počinio preljub sa njenom (i mojom) sestričnom. on se pokaje, ona mu oprašta i nastavljaju život dalje.

3. neko vrijeme se čini da stvari funkcioniraju ok i on prepisuje na nju pola obiteljske kuće koju je naslijedio od svojih roditelja i u kojoj zajednički žive sa svojom djecom od njihovog vjenčanja. za vrijeme njihovog zajedničkog života ona u uređenje kuće ulaže svojih cca 20.000€ naslijeđenih od majke.

4. saznaje se za novi preljub koji je on napravio. sada on tvrdi da voli tu drugu ženu i da je ona žena njegovih snova. moja sestra ga pita za razvod i da li želi da se rastanu, ali on unaprijed govori da ne želi potpisati razvod i da ju on ne tjera iz kuće. otvoreno izjavljuje da ne misli prekinuti sa svojom ljubavnicom, ali istovremeno očekuje i čistu kuću, skuhano jelo i oprane gaće.

 

pretpostavljam da se svi ovdje slažu da je ovakav način života ponižavajući za ženu i nema nikakve šanse za normalizaciju odnosa zbog njegovog stava i odluke spram ljubavnice. napominjem da se on ne želi odseliti iz kuće (tko i bi, ima sve uredno doma) dok moja sestra ne vidi drugi način za pronaći osobni mir nego da se odseli odande.

 

jasno mi je da su brakorazvodna parnica i podjela imovine dvije odvojene stvari, ali imam mnogo pitanja:

 

1) što učiniti ako bračni drug ne želi potpisati zahtjev za razvodom braka?

2) kako dokazati da su bračni odnosi nepovratno narušeni (recimo u situacijama gdje jedan bračni drug kaže da spolnih odnosa nema već godinama, a drugi tvrdi suprotno ili npr. jedan tvrdi da onaj drugi ima ljubavnicu i da je počinio preljub, a ovaj to opovrgava)?

3) nakon samog razvoda braka, kakva bi okvirno bila podjela imovine s obzirom na gore navedene činjenice?

 

unaprijed hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Tužba za razvod

2. to nije potrebno dokazivati. Bračna nevjera prema našoj pravnoj regulativi ne igra nikakvu ulogu.

 

Neka se više brinu o djeci. Koliko su djeca stara i kako na sve ovo reagitaju?

 

3. On joj je darovao pola kuće, a ona vjerojatno teško može dokazati ulaganje. Dakle, svakom pola.

 

 

moja sestra ga pita za razvod i da li želi da se rastanu, ali on unaprijed govori da ne želi potpisati razvod i da ju on ne tjera iz kuće. otvoreno izjavljuje da ne misli prekinuti sa svojom ljubavnicom, ali istovremeno očekuje i čistu kuću, skuhano jelo i oprane gaće.

 

Jeste li objektivni u ovome?

On je čini se korektan što se tiče tih odnosa. Možda bi sestra trebala malo više razmišljati o tome da je dobila pola kuće na dar.

Ona je ta koja je prva napravila nevjeru, i unatoč svim tim pričama o oprostima, to neke ljude toliko povrijedi da na kraju ipak ne oproste.

Toliko što se tiče krivnje - ponavljam, pred zakonom to je nebitno.

 

Sad, što se tiče kuhanja i opranih gaća - sudjeluje li on u održavanju kuće, plaćanju računa, brizi o djeci - ili ne? Je li dobar otac djeci?

Ako da, po kojoj to logici očekujete od njega da napusti kuću?

 

 

Po meni, on je bedak jer je bio dobrica i pola kuće darovao vašoj sestri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li objektivni u ovome?

On je čini se korektan što se tiče tih odnosa. Možda bi sestra trebala malo više razmišljati o tome da je dobila pola kuće na dar.

Ona je ta koja je prva napravila nevjeru, i unatoč svim tim pričama o oprostima, to neke ljude toliko povrijedi da na kraju ipak ne oproste.

Toliko što se tiče krivnje - ponavljam, pred zakonom to je nebitno.

 

Sad, što se tiče kuhanja i opranih gaća - sudjeluje li on u održavanju kuće, plaćanju računa, brizi o djeci - ili ne? Je li dobar otac djeci?

Ako da, po kojoj to logici očekujete od njega da napusti kuću?

 

 

Po meni, on je bedak jer je bio dobrica i pola kuće darovao vašoj sestri.

 

- ne slažem se s ovakvim komentarima i otvoreno se zgražam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-

Citat

felixx je napisao

Jeste li objektivni u ovome?

On je čini se korektan što se tiče tih odnosa. Možda bi sestra trebala malo više razmišljati o tome da je dobila pola kuće na dar.

Ona je ta koja je prva napravila nevjeru, i unatoč svim tim pričama o oprostima, to neke ljude toliko povrijedi da na kraju ipak ne oproste.

Toliko što se tiče krivnje - ponavljam, pred zakonom to je nebitno.

 

Sad, što se tiče kuhanja i opranih gaća - sudjeluje li on u održavanju kuće, plaćanju računa, brizi o djeci - ili ne? Je li dobar otac djeci?

Ako da, po kojoj to logici očekujete od njega da napusti kuću?

 

 

Po meni, on je bedak jer je bio dobrica i pola kuće darovao vašoj sestri.

kraj citata

 

ne slažem se s ovakvim komentarima i otvoreno se zgražam...

To što se ne slažete, vaše je pravo.

Budite tako ljubazni pa obrazložite svoje zgražanje, molim lijepo?

 

Što, po vama je muškarac i otac niže biće koje nije pred zakonom ravnopravno?

On treba otići iz svog doma, a ne ona? On se treba posipati pepelom i biti za sve kriv, jer je danas moderno govoriti da su očevi svinje samo zato jer više ne vole ženu ? A kad žena jednako tako ima ljubavnika, onda je opet on kriv, i mora otići?

 

Ili sam krivo napisao da oni oboje moraju u cijeloj priči staviti djecu na prvo mjesto?

Što? Obrazložite molim, bez lažnog morala.

 

Kad ste me već prozvali, ne prvi puta.

Ovo nije pitanje morala, nego jednakopravnosti pred zakonom.

 

A razlog zašto sam to napisao je upravo taj jer se mnogi poput vas i ovog brata postavljaju na način da nerazumno podržavaju neke osobe (naročito žene i majke) - i kad nisu u pravu. To na kraju često rezultira moralnim linčem neke 'žrtve' i daljim vrlo ozbiljnim poslijedicama.

 

Svi bi trebali malo više razmišljati o svojoj objektivnosti.

Ja bih primjerice volio čuti i priču tog oca prije nego na brzinu počnem pozivati na linč.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Tužba za razvod

2. to nije potrebno dokazivati. Bračna nevjera prema našoj pravnoj regulativi ne igra nikakvu ulogu.

 

Neka se više brinu o djeci. Koliko su djeca stara i kako na sve ovo reagitaju?

 

3. On joj je darovao pola kuće, a ona vjerojatno teško može dokazati ulaganje. Dakle, svakom pola.

 

 

 

 

Jeste li objektivni u ovome?

On je čini se korektan što se tiče tih odnosa. Možda bi sestra trebala malo više razmišljati o tome da je dobila pola kuće na dar.

Ona je ta koja je prva napravila nevjeru, i unatoč svim tim pričama o oprostima, to neke ljude toliko povrijedi da na kraju ipak ne oproste.

Toliko što se tiče krivnje - ponavljam, pred zakonom to je nebitno.

 

Sad, što se tiče kuhanja i opranih gaća - sudjeluje li on u održavanju kuće, plaćanju računa, brizi o djeci - ili ne? Je li dobar otac djeci?

Ako da, po kojoj to logici očekujete od njega da napusti kuću?

 

 

Po meni, on je bedak jer je bio dobrica i pola kuće darovao vašoj sestri.

 

Imaju dvoje djece, kćer i sina, sin 22 godine, kći 20. Sin za 15 dana seli u Njemačku, kći ako Bog da, također u skorije vrijeme odlazi od kuće.

 

Što se tiče Vašeg pitanja o objektivnosti. Moram priznati da sam malo iznenađen pitanjem jer se postavljam u njenu situaciju i iz razgovora s mojim poznanicima, svima se pitanje ostanka u braku ili razvoda postavlja kao logično pitanje kad se desi situacija da jedna strana zastrani. Iz tog razloga je ona njega i pitala želi li se on sada rastati ili je to bila avantura i ljubavnice se ostavlja i nastavljaju život dalje. Napominjem da sam pričao s oboje otvoreno prije par dana gdje je moja sestra pustila suzu i rekla da je povrijeđena i da ga voli, ali na isto pitanje postavljeno njemu, on odgovara sa: "Ja tebe ne mrzim". Ja isto ne mrzim svog susjeda, ali ga ni ne volim.

 

Nadalje, ne slažem se s Vašim izrazom "dobila pola kuće na dar". Zar se može reći da žena koja 25 godina održava kućanstvo, a zadnjih 8 godina i radi unatoč svom invaliditetu (dijagnosticirana MS, ozbiljno narušena fizionomija) i na taj način još doprinosi kućanstvu "dobiva nešto na dar" iz tog kućanstva? Čak i ako zanemarimo činjenicu o naknadnom ulaganju s njene strane? S obzirom da ja nisam pravnik, možda je takva konstatacija i formulacija kako ju Vi navodite pravno ispravna, ali moralno nije.

 

Ona je prva napravila nevjeru, ali to je nešto o čemu se isto može razglabati jer kako sam naveo u prvom postu, on je također u to vrijeme uhvaćen u nevjeri pa sad tko je prvi ... to ne znaju vjerojatno ni njih dvoje, ali ajde, moja sestra je prva priznala pa se njoj računa, jel.

 

Što se tiče sudjelovanja u kućanstvu, on plaća račune i to je sve. Za vrijeme braka jedina stvar koju je kupio u kuću je perilica posuđa. Sve (ali, baš sve) ostale kućanske aparate, trosjed, uređenje kata je financirala moja sestra (što svojim novcima, što uz pomoć mojih roditelja) jer je njegova mantra uvijek bila da "njemu ništa ne treba". Moja sestra i djeca ne bi ni znali da je dobio uskrsnicu da to slučajno nisu saznali okolnim putem. Osim gore navedene mantre, druga mantra mu je da nikad nema novaca - za ništa. U 25 godina braka je sa mojom sestrom bio 10ak puta na kavi i sladoledu jer, eto, nikad nije imao novaca. Napominjem da oduvijek radi i da ne radi za minimalac. U tih 25 godina braka, moja sestra nikad nije znala na što troši, nikad nije bila opunomoćena na niti jedan od njegovih računa, nije znala PINove njegovih kartica. Nedavno je naslijedio nekih 6000€, nitko - uključujući i djecu, ne znaju gdje su mu ti novci. Moja sestra kad se zaposlila, istog dana mu je dala PIN i rekla ako mu ikad treba da si digne novce. Mislim da nikad nije to napravio, ali ne mogu sa sigurnošću tvrditi.

Nadalje, sve što ona napravi u kućanstvu ne valja. Na juhu, salatu, rizibizi i pohano pileće meso on odgovara sa "kakav ti je to ručak". Na skuhanu kavu odgovara sa "ko da si je na čifutima kuhala". Ja sam puno puta jeo njeno jelo i pio njenu kavu i ne mogu joj prigovoriti ništa, kuha bolje od naše majke.

Osim svega gore navedenog, barem 3 puta je moja sestra davala njemu novac za kupnju auta. Zadnji put, prije mjesec dana, je digla kredit i dala sinu 25000 kuna da si kupi auto. Unatoč tome što mu je otac nedavno naslijedio 6000€, od njega nije dobio ništa. Recite vi meni je li on dobar otac?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaju dvoje djece, kćer i sina, sin 22 godine, kći 20. Sin za 15 dana seli u Njemačku, kći ako Bog da, također u skorije vrijeme odlazi od kuće.

 

Ok. Bar djeca nisu mala.

 

Što se tiče Vašeg pitanja o objektivnosti. Moram priznati da sam malo iznenađen pitanjem jer se postavljam u njenu situaciju i iz razgovora s mojim poznanicima, svima se pitanje ostanka u braku ili razvoda postavlja kao logično pitanje kad se desi situacija da jedna strana zastrani. Iz tog razloga je ona njega i pitala želi li se on sada rastati ili je to bila avantura i ljubavnice se ostavlja i nastavljaju život dalje.

 

Moj vrlo bliski rođak ima dijete s drugom ženom (dogodilo se to kad im je brak bio u krizi). Brak je opstao, njih dvije su sada dobre frendice a djeca su često zajedno i odlično se slažu.

Dvojica bliskih frendova (s jednim bicikliram, s drugim sam svako malo na kavi) - jedan ima vanbračnu kćer sa kolegicom s posla. Žena zna (svi znaju) ali 'ne zna', i ne 'maroga'.

Ovaj treći ima troje djece s prvom ženom, dvoje s drugom i jedno s ljubavnicim. I brdo ljubavnica. Baš je pravi kurviš. I žena zna, i maroga, ali joj ne pada na pamet rastava. Sva djeca su zbrinut, svi se dobro slažu.

 

Izvucite zaključke kakve hoćete.

Ja samo znam da kada se ljudi počnu međusobno uništavati, na kraju nikom nije bolje.

 

Moral društva otišao je k vragu, nevjera je skoro pa 'inn', i nije na meni da sudim nikome po tom pitanju.

Nadalje, ne slažem se s Vašim izrazom "dobila pola kuće na dar".

...

S obzirom da ja nisam pravnik, možda je takva konstatacija i formulacija kako ju Vi navodite pravno ispravna, ali moralno nije.

Slažem se da je to moralno dvojbeno. Ali pravno je tako kako jest.

 

Ona je prva napravila nevjeru, ali to je nešto o čemu se isto može razglabati jer kako sam naveo u prvom postu, on je također u to vrijeme uhvaćen u nevjeri pa sad tko je prvi ... to ne znaju vjerojatno ni njih dvoje, ali ajde, moja sestra je prva priznala pa se njoj računa, jel.

 

Na skuhanu kavu odgovara sa "ko da si je na čifutima kuhala". Ja sam puno puta jeo njeno jelo i pio njenu kavu i ne mogu joj prigovoriti ništa, kuha bolje od naše majke.

Ovo je bez ikakve sumnje emocionalno zlostavljanje, i to tim teže obzirom na bolest vaše sestre. Nemojte ni pomisliti da bi itko normalan tako nešto podržavao.

 

Ali opet, sada više ne postoji ono ' u zdravlju i bolesti dok nas smrt ne rastavi'. Sada vrijedi - dok smo oboje zadovoljni, ok. Kad nismo - Zbogom.

 

Dobrodošli u Vrli novi svijet. Dok potraje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče pravnih pitanja, slažem se da je tužba za razvod opcija koja preostaje ako se jedan od bračnih drugova želi razvesti, a drugi se s time ne slaže - sudovi u pravilu udovoljavaju takvim tužbama jer nitko ne može drugoga držati u braku ako on to ne želi, s time da je pitanje bračne nevjere u našem zakonodavstvu i sudskoj praksi irelevantan, dovoljno je navesti samo da se radi o nepomirljivim razlikama, i to sud neće ispitivati u tančine. S obzirom da su djeca odrasla, neće biti potrebno provoditi postupak mirenja pred CZSS, pa je praktički moguće na jednom ročištu dovršiti postupak i razvesti brak. Osim toga, jedina vidljiva mogućnost podjele bračne stečevine jest po mome, prodaja kuće i podjela dobivenog novca, odnosno, da jedna strana isplati drugu. Do tada je moguće da oba bivša bračna druga žive u kući i koriste je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Podjela imovine s nejednakim ulaganjem. Ja sam stan dobio od firme kao neophodan kadar (u bivšoj državi kadrovski stanovi). Da li se stan treba dijeliti po pola.

 

stan si dobio u vlasništvo ili na korištenje ?

dali je stan otkupljen ? ko je vlasnik ? ako je otkupljen kojim sredstvima ? dar ili zarada u braku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija