Jump to content

Zlostavljane na radu


Kalimero_91

Preporučene objave

Pozdrav forumašima!

 

Situacija je ta da radim u javnoj ustanovi i dolazim u doticaj sa strankama (od kojih su neke vjerojatno psihički nestabilne osobe). Događa se to da se neke stranke ne razumiju u radne procese i žele nešto odmah i kada im sve na lijep način objasniš, ne vjeruju i tu počinje agonija. Počinju psovke, oca, mater, vrijeđanja na osobnoj razini, vrijeđanja na spolnoj osnovi, prijetnje, ponekad i bombom, psihičko maltretiranje koje zna trajati po pola sata putem telefona ili osobno. I nakon svega takva te stranka prijavi nadređenima, okrene priču, izgovori neistine itd. I onda nadređeni traže očitovanja i sa nepovjerenjem pristupaju svemu, jer se zlostavljači prikažu svecima. Došlo je do toga da ću morati potražiti pomoć psihijatra, jer me je postalo strah dolaziti na posao.

Postoji li način da se zaštitim od takvog postupanja i stranaka i nadređenih?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede prijetnji, mogu sugerirati podnošenje kaznene prijave DORH-u. Nema veze što oni možda ne misle ozbiljno, bitna je objektivna percepcija izrečenih riječi.

 

Glede poslodavca, obzirom kako kažete se radi o poslu u kojem su ovakve situacije "normalne", on bi trebao imati razumijevanje, jasno provesti proceduru na koju je obvezan, ali ipak ne tome pridavati (pre)veliku pažnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav forumašima!

 

Situacija je ta da radim u javnoj ustanovi i dolazim u doticaj sa strankama (od kojih su neke vjerojatno psihički nestabilne osobe). Događa se to da se neke stranke ne razumiju u radne procese i žele nešto odmah i kada im sve na lijep način objasniš, ne vjeruju i tu počinje agonija. Počinju psovke, oca, mater, vrijeđanja na osobnoj razini, vrijeđanja na spolnoj osnovi, prijetnje, ponekad i bombom, psihičko maltretiranje koje zna trajati po pola sata putem telefona ili osobno. I nakon svega takva te stranka prijavi nadređenima, okrene priču, izgovori neistine itd. I onda nadređeni traže očitovanja i sa nepovjerenjem pristupaju svemu, jer se zlostavljači prikažu svecima. Došlo je do toga da ću morati potražiti pomoć psihijatra, jer me je postalo strah dolaziti na posao.

Postoji li način da se zaštitim od takvog postupanja i stranaka i nadređenih?

 

upravo sam danas čula vrlo sličnu priču od jedne javne službenice, pa samo želim izraziti svoje suosjećanje. nažalost, svi imamo sve kraći fitilj i sve manje razumijevanja za druge ljude, pa je ovakva radna atmosfera žalosna posljedica toga. neke granice ipak ne smiju biti prijeđene, pa u slučaju ozbiljnih prijetnji ili uvreda, ne daj bože fizičkog nasilja, svakako potražite zaštitu. nadam se da ćete imati podršku poslodavca u tome (za svaki slučaj, predlažem da kod svakog ovakvog incidenta napravite i vi službenu bilješku koju biste mogli pokazati poslodavcu u slučaju da stranka uputi predstavku na vaš rad).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede prijetnji, mogu sugerirati...

 

Hvala na odgovoru, ali to mi neće puno pomoći. U slučaju kaznene prijave, nadređeni ne bi gledali blagonaklono na to, jer kada smo pozvali policiju zbog prijetnji bombom, nadređeni su bili nezadovoljni, jer kao ma nije to tako ozbiljno po njima. I problem je što bi nadređeni trebali razumjeti, a ne razumiju na žalost ili ih nije briga ili namjerno "vjeruju" srankama.

 

upravo sam danas čula...

 

Hvala na odgovoru! Na žalost to nije rijetka pojava, a zakon šuti po tom pitanju ili je nedorečen. Postoji zaštita od mobbinga, ali kakva zaštita postoji od stranaka, odnosno ljudi s kojima doazimo u doticaj na radnom mjestu. Ti ljudi ne samo što te psihički ubijaju, nego ti i onemogučuju redovito izvršavanje posla. Od 8 sati rada, dva sata otpadne na razna objašnjavanja ljudima koji ne mogu ili ne žele shvatiti pa onda počinju sa vrijeđanjem.

 

Lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi Kalimero,

Pomogao bi tečaj ili trening za takav posao...

 

Teško da bi pomogao, jer radi se o strankama koje su korisnici socijalnih davanja od strane države. Nadređenima nije stalo do stranaka, nego samo do svoga radnog mjesta i predizborne kampanje. A stranke su socijalno ugroženi, često nacionalne manjine i nisko obrazovani pa su kao takvi dobri glasači. Teško je sa takvima pojedincima razgovarati ma kakve god komunikacijske vještine posjedovali. Prije bi im pomogao dobar psihijatar. A nažalost u ovoj državi gdje je malo posla, mi koji ga imamo u javnom sektoru, ispadamo krivci bez da išta kažemo. Jer eto on jadan nema posao, a ja "uživam" na njegovoj grbači i još ne želim odraditi svoj posao, nego cijeli dan pijem kavu, a kad mu se pokuša objasniti da to ide ovako ili onako, jer postoje pravila, ne želi ili ne može shvatiti. To je klasična priča tih zlostavljača nakon koje slijedi psovanje, vrijeđanje ili prijetnje. Za to sve su krivi pojedinci neradnici u javnom sektoru i novine koje o tome stalno pišu i navlače gnjev ljudi na nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaši nadređeni me podsjećaju na Budu za vrijeme kada je, još kao klinac, živio u "zlatnoj palači" u kojoj nije bilo tuge, boli, siromaštva ili nesreće.

 

Pa pokažite im onda stvarni svijet, i idući puta ove "ljubazne" stranke pošaljite njima, pa će možda "progledati". Lako se skrivati iza šefovskih pozicija.

 

Ovo sa kaznenim prijavama nema potrebe komentirati, očito zaboravljaju u kakvim vremenima živimo i ne dao Bog da netko realizira svoju prijetnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš sam o ovome nedavno pričala s jednim kolegom koji ima posla s sličnim profilom stranaka.

Nemam vam što pametno reći, osim izraziti moralnu podršku.

 

Muka mi je nekad od forsiranja percepcije javnih službenika i namještenika kao uhljeba i neradnika koji od novca poreznih obveznika po cijele dane piju kavu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš sam o ovome nedavno pričala s jednim kolegom koji ima posla s sličnim profilom stranaka.

Nemam vam što pametno reći, osim izraziti moralnu podršku.

 

Muka mi je nekad od forsiranja percepcije javnih službenika i namještenika kao uhljeba i neradnika koji od novca poreznih obveznika po cijele dane piju kavu...

 

Hvala, ali teško da će moralna podrška biti dovoljna, jer ovo je sada postalo tragikomično. U višku slobodnog vremena određena osoba smišlja načine kako da me neprestano maltretira, putem raznoraznih prijava, raznoraznim uredima. Govori izmišljotine, i za to naravno nema nikakve dokaze, ali unosi nemir u život, potrebna su očitovanja itd. Mislim dokle to može ići?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija