Jump to content

eskontna stopa i dug u eurima


lu22

Preporučene objave

Molim za pojašnjenje,

eto konačno sam dočekao rješenje o ovrsi kao ovrhovoditelj, te u rješenju između ostaloga piše i slijedeće:

"plijenidbom nad novčanim sredstvima:

- iznos od 2.200 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti na dan isplate, po srednjem tečaju HNB-a, sa zakonskom kamatom, koju banka u mjestu ispunjenja plaća na devizne štedne uloge po viđenju, računajući od 01. rujna 2009. pa do isplate, koja se određuje za svako polugodište po eskontnoj stopi HNB-a koja je vrijedila zadnjeg dana polugodišta koje je prethodilo tekućem polugodištu, uvećano za pet postotnih poena s računa ovršenika na račun ovrhovoditelja."

Konkretno, zanima me koja bi bila kamata za jedno od polugodišta? Na primjer ovo zadnje polugodište - kada je eskontna stopa 7% a kamata po viđenju na primjer u PBZ-u 0,10% - uvećano za pet postotnih poena

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da ste mislili na kamatu po viđenju 0,10 % mjesečno što je 1,2 % godišnje. Znači Vi bi po presudi trebali obračunati kamatu na dugovanje u devizama od 6,2 % godišnje u tom slučaju.

 

Kamata po vidjenju je 0,10 % godisnje. Dakle dali se zbrajaju sve tri kamate (to bi iznosilo 12,10% godisnje) ili...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kamata po vidjenju je 0,10 % godisnje. Dakle dali se zbrajaju sve tri kamate (to bi iznosilo 12,10% godisnje) ili...?

 

ionako da bi ti to ovrsni sudac glatko prihvatio trebas od vjestaka elaborat

 

ne brini za trosak, i taj trosak utrapis za troskove ovrhe

 

ja imam dobra iskustva sa finom, oni hitro i za mali trosak, oko 70 kuna racuna zateznu kamatu (gradansku ili poslovnu) ali je ovo mozda izvan sprance za njih

a inace fina besplatno ti kaze kolka je kamata, a platis samo ako zelis dokument za sud

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konkretno, zanima me koja bi bila kamata za jedno od polugodišta? Na primjer ovo zadnje polugodište - kada je eskontna stopa 7% a kamata po viđenju na primjer u PBZ-u 0,10% - uvećano za pet postotnih poena

Hvala na odgovorima

 

šta se zamaraš ? u fini tražiš izravnu naplatu. oni će obračunati kamate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

istine, odluka je malčice loše prepisana.

Dakle, nakon što mi nije vraćena novčana pozajmica od 2.220 eura koju je "bivši prijatelj" trebao vratiti do 01.02.2009., tužio sam ga, i temeljem pravomoćne i ovršne presude od 11.04.2011. ovršeniku je naloženo da mi isplati dug od 2.200 eura i troškove u iznosu od 3.225,00 kn.

Nema imovine, ne radi nigdje (radi na crno), sprema se za mirovinu, a budući nije izvršio navedenu isplatu, pri općinskome sudu predložio sam ovrhu temeljem te isprave (iz 2011. godine) nad sredstvima putem FINE i pred par dana (nakon dosta peripetija sa svojim odvjetnikom) 17.06.2015. dobio sam "Rješenje o ovrsi" sa gore opisanim kamatama.

Eto, sad me interesiralo dali se gore opisane kamate zbrajaju (eskontna+kamata po viđenju+uvećana za pet postotnih poena) ili je "računica" za eure neka druga - dakle kamata na eure računa se od 01.02.2019. i troškovi tog postupka u iznosu 3.225,00 kn od 19.05.2011., a troškovi zadnjeg ovršnog rješenja u iznosu 1.250,00 kn od 15.06.2015.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija