Jump to content

Darovanje bez ugovora - mogući problemi


josephwolf

Preporučene objave

Poštovani forumaši, stručnjaci za pravo!

 

Neznam ima li slična tema, ali radi se o sljedećem:

Osoba A pokloni osobi B novac, pri čemu su A i B u krvnom srodstvu, no nisu u odnosu roditelj - dijete! Novčana sredstva su na bankovnom računu. Nedaj Bože u smrtnom slučaju osobe A, imaju li djeca osobe A pravo na taj novac te mogu li uopće putem odvjetnika ili sl. saznati da on postoji?

 

Konkretno, baka unuci sa svog oročenja prebaci novac na unukino oročenje. mogže li roditelj, dakle dijete osobe koja je taj novac dala tražiti svoj nužni dio ili nešto slično. Imaju li sud ili odvjetnici mogućnost na npr. ostavinskoj raspravi tražiti stanje bankovnih računa unuke?

 

Zahvaljujem na odgovoru i objašnjenju!

 

Srdačan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, to nije jedina imovina, darivanje nije izvršeno u posljednjoj godini života već prije 5 godina a baka je živa i zdrava.

Pravno gledano ima li kakve veze nasljednica - nenasljednica kad je riječ o daru, a osoba može darovivati svoju imovinu kome hoće?

Može li se ući uopće u stanje na računu unuke, konkretno moje žene, ukoliko njena majka, kći njene bake poželi provjeriti stanje računa svoje kćeri, moje žene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravno gledano ima li kakve veze nasljednica - nenasljednica kad je riječ o daru, a osoba može darovivati svoju imovinu kome hoće?

 

Ima u smislu mogućnosti uračunavanja učinjenog dara u ostavinu, a radi izračuna nužnog dijela. Vidite čl. 71. Zakona o nasljeđivanju. U vašem slučaju to neće biti moguće.

 

Može li se ući uopće u stanje na računu unuke, konkretno moje žene, ukoliko njena majka, kći njene bake poželi provjeriti stanje računa svoje kćeri, moje žene?

 

Uvid u bankovni račun vaše supruge od strane njene majke? Samo ako sud takvo što naloži. A neće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija