Jump to content

Obmana potrošača?


Lovely girl

Preporučene objave

Dakle, ovako, zanima me što se može poduzeti po pitanju obmane potrošača od strane jednog velikog trg. lanca?

 

Radi se o tome da taj trg. lanac prodaje određeni proizvod pod imenom svoje robne marke, a na ambalaži proizvoda stoji slika i opis prozvoda (radi se o hrani) koji ne odgovara stvarnom proizvodu zapakiranom u tu ambalažu.

 

Postoje li kakve zakonske odredbe koje štite potrošače u tom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a na ambalaži proizvoda stoji slika i opis prozvoda (radi se o hrani) koji ne odgovara stvarnom proizvodu zapakiranom u tu ambalažu.

U kom smislu 'ne odgovara'? Sastavom? Količinom? Porijeklom?

 

 

Da vam ilustriram.

 

Kad na jogurtu ili pudingu pročitate 'sa prirodnom aromom jagode' vi mislite da je proizvođać posušio jagode i samljeo ih u proizvod da ima okus jagode?

 

Pogrešno!

 

Prirodna aroma jagode je najčešće rezultat truljenja piljevine nekih vrsta drveta u kontroliranim uvjetima.

Prirodna je, zar ne? Drvo je prirodni proizvod.

Ima okus jagode, zar ne?

Nisu vas dakle zavarali kada su napisali - 'prirodan okus jagode'.

Istina je relativna.

 

Dobar tek vam želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete poslati prigovor potrošača.

 

Na webu trg. lanca bi trebao biti opisan način podnošenja prigovora, mislim da svi dopuštaju e-mail za prigovore. Ili to učinite na njihovom info-pultu.

Ne možete napraviti prijavu inspektoru bez tih prigovora - mingo.hr

 

Ambalaža i označavanje se spominju u Zakonu u čl. 6 i 16, (čl. 16 spominje i posebne propise).

 

 

Koji je to proizvod? Piše li u nazivu proizvoda "s okusom"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kom smislu 'ne odgovara'? Sastavom? Količinom? Porijeklom?

 

Sastavom.

 

 

Da vam ilustriram.

 

Kad na jogurtu ili pudingu pročitate 'sa prirodnom aromom jagode' vi mislite da je proizvođać posušio jagode i samljeo ih u proizvod da ima okus jagode?

 

Pogrešno!

 

Prirodna aroma jagode je najčešće rezultat truljenja piljevine nekih vrsta drveta u kontroliranim uvjetima.

Prirodna je, zar ne? Drvo je prirodni proizvod.

Ima okus jagode, zar ne?

Nisu vas dakle zavarali kada su napisali - 'prirodan okus jagode'.

Istina je relativna.

 

Dobar tek vam želim.

 

 

Da, slažem se, zato je i njome lako manipulirati.

No, ako je ovo samo stvar percepcije, to znači da i moja istina ima svoju težinu, ne samo proizvođačeva. Na čiju stranu onda staje zakon? :misli:

 

Ažurirano

 

Možete poslati prigovor potrošača.

 

Na webu trg. lanca bi trebao biti opisan način podnošenja prigovora, mislim da svi dopuštaju e-mail za prigovore. Ili to učinite na njihovom info-pultu.

Ne možete napraviti prijavu inspektoru bez tih prigovora - mingo.hr

 

Ambalaža i označavanje se spominju u Zakonu u čl. 6 i 16, (čl. 16 spominje i posebne propise).

 

 

Koji je to proizvod? Piše li u nazivu proizvoda "s okusom"?

 

Zahvaljujem na konkretnom savjetu! :)

 

Radi se o čokoladi s lješnjacima. Na ambalaži stoji slika čokolade s cijelim lješnjacima (bez napomene da je riječ o ilustraciji!), kao i tekst u kojem je riječ "cijelim" dodatno boldana, a u stvarnoj čokoladi uopće nema cijelih lješnjaka, već su raskomadani na 1/3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:)

Ja sam u Kauflandu prigovorio kad su bile na akciji Milka čokolade iz Poljske (ili sl.) - iz slike nije bilo jasno radi li se o lješnjacima, gledam sastojke, ali sastojci nisu bili ni na hrvatskom ni na engleskom jeziku.

Oni su odmah maknuli te čokolade, a nakon 2 tj. sam dobio i pismeni odgovor (nešto oko naljepnica s prijevodom).

Vjerojatno kod većine ljudi prolaze takve 'sitnice' a oni to koriste. Vidim sad imaju Kandi s lješnjacima, mada slika nije jasna u katalogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija