Jump to content

Mobitel pretplata


blacksheep

Preporučene objave

Pozdrav! Ispričavam se ako stavljam pitanje u krivu temu, ali nema iskustva s ovom stranicom. Dapače, upravo sam se registrirala jer lagano paničarim zbog nečega što sam saznala danas i bit ću jako zahvalna ako mi netko bude mogao pomoći i rekao što da učinim. naime, danas sam saznala da moj već dugo bivši dečko ima pretplatu za mobitel na moje ime i prezime. (zajednički poznanici bili kod njega i vidjeli račun na stolu). Doduše, njegova adresa je na računu. Problem je u tome što ja o tome ništa ne znam, nikakav ugovor nisam potpisala, na toj adresi nikada nisam ni živjela niti bila prijavljena, itd.. Kako je to uopće moguće da netko otvori na tuđe ima i prezime pretplatu ili bilo što drugo, bez znanja te osobe??! Ono što mene jedino zapravo zanima je kako da maknem svoje podatke, moguće obaveze i sve ostalo iz te njegove preptplate za koju do sada nisam ni znala? Ispričavam se ako nije racionalno sročeno pitanje,ali trenutno sam poprilično uzrujana. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala, Matrix76! No kako znam da se ugovori raskidaju na nacin da se otplati osnovna pretplata za sve mjesece do kraja obaveznog trajanja ugovora ( za kojeg ne znam na koji je vremenski period jer ga nisam ni vidjela ni cula za njega) ja to zasigurno ne namjeravam napraviti. Ali s odvjetnikom se pojaviti kod doticnog operatera, da. Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko niste potpisali nikakav ugovor o zasnivanju pretplatničkog ugovora, imate vrlo dobre šanse riješiti to u svoju korist, jer je potpis krivotvoren.

 

Ali, nemojte čekati i ovisiti o milostivosti vašeg bivšeg, već pohitajte riješiti to čim prije, jer trenutno operater vas smatra svojim pretplatnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PostovaniG-man, hvala Vam na odgovoru. Bila sam danas u poslovnici doticnog operatera da provjerim. I stvarno je istina,pretplatnicki racun je na moje ime. Navodno je sklopljen preko telefona,a u tom slucaju, za razliku od sklapanja u poslovnici, nije potrebno potpisivanje ugovora, niti osobna iskaznica. Dovoljno je ime i prezime i oib (za kojeg ne znam otkud mu, ali eto). Imam dvije opcije: prvo raskinuti ugovor dopisom i placanjem penala ( znaci platiti pretplate do predvidjenog trajanja ugovora ( 180 kn za svaki mjesec od sada do 7 mj. Iduce godine) sto mi ne pada na pamet! I drugo, poslati dopis na mail za prigovore, s tim da mi je receno da ce me onda vjerojatno uputiti na policiju da to rjesavam s njima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobno bih išao na varijantu utvrđenja ugovora ništetnim, jer vi niste sklopili nikakav ugovor.

 

Politika konkretnog operatera me uopće ne zanima, po toj logici ja ili bilo tko od nas je recimo mogao sklopiti isti takav ugovor na ima mrtvih ljudi ili primjerice nekih poznatih ljudi, a budimo realni do OIB-a danas i nije preteško doći.

 

Operateri se ne mogu praviti blesavima, jer i oni moraju poštivati zakone, svidjelo se to njima ili ne. A to što njihova žeđ za novcem nadilazi i one najzagriženije kapitaliste - to nije problem ljudi na čiju štetu se ovakvo što događa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi blacksheep,

Ne treba uzeti kao činjenicu sve što vam kažu u poslovnici (T-com, pretpostavljam) - malo je vjerojatno da će vam oni reći vaša prava ili koja je vaša najbolja opcija, sve treba provjeriti. U ovom slučaju to i nije bitno.

Vjerojatno postoji i snimka razgovora.

 

Iz medija:

Poseban problem policiji predstavlja i činjenica da krađu identiteta hrvatski zakonodavac još uvijek nije prepoznao kao kazneno djelo. Takvo kriminalno ponašanje se podvodi pod kazneno djelo neovlaštene uporabe osobnih podataka, koje u EU, ali i u cijelom svijetu, otkrila nam je naša cyber policajka, bilježi trend porasta.

 

V. KZ Čl. 146 Nedozvoljena uporaba osobnih podataka, što i nije sitnica...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala svima na odgovorima! Konzultirat cu se i sa odvjetnikom i razmotriti sve moguce opcije. Iako me strah da doticni beskicmenjak ne poduzme jos nesto i gore (jer ipak posjeduje moje podatke,a vidi se iz prilozenog da moze svasta bez mog znanja), uvjeravam Vas da necu ovo pustiti samo tako. Jos jednom, hvala svima na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No kako znam da se ugovori raskidaju na nacin da se otplati osnovna pretplata za sve mjesece do kraja obaveznog trajanja ugovora ( za kojeg ne znam na koji je vremenski period jer ga nisam ni vidjela ni cula za njega)

no u slučaju utvrđenja ništavosti pravnog posla,operater nemože zahtijevati isplatu

za sve mjesece do trajanja pretplatničkog odnosa,iz razloga što bi usvajajućim zahtjevom radi ništavosti ugovora otpao osnov na temelju kojeg bi operater mogao potraživati isplatu,odnosno ugovor kao da nikad nije ni postojao,što se u bitnom razlikuje od raskida.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navodno je sklopljen preko telefona,a u tom slucaju, za razliku od sklapanja u poslovnici, nije potrebno potpisivanje ugovora, niti osobna iskaznica. Dovoljno je ime i prezime i oib (za kojeg ne znam otkud mu, ali eto).

Slučajno sam naišao na stranicu (neka lista A.Đ.), ima i brojeva osobne i OIB-a; čini se da OIB i nije neka tajna.

To što T-com (ili neki drugi operator) radi, nije ispravno. azop.hr kaže:

 

Slijedom navedenog, u postupku je utvrđeno da društvo HT prilikom obrade osobnih podataka podnositelja zahtjeva nije postupalo sukladno odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka, budući da su u nadzoru utvrđeni propusti vezani uz nedvojbenu identifikaciju osobe koja je zatražila sklapanje ugovora na ime A. T. . Naime, utvrđeno je da se osobni podaci evidentno razlikuju na zahtjevu za zasnivanje pretplatničkog odnosa od onih sadržanih u osobnoj iskaznici (adresa stanovanja.., a u zahtjevu je navedeno mjesto prebivališta…, kao i krivi datum rođenja), što ukazuje da nije utvrđen stvarni identitet korisnika usluge.

Naime, u svrhu nedvojbene identifikacije korisnika usluga, a poglavito u slučaju sumnje u točnost podataka potrebno je prikupiti relevantnu dokumentaciju (zatražiti sken identifikacijske isprave) kako bi postojali dokazi o zakonitoj svrsi i valjanom pravnom temelju za obradu osobnih podataka i kako ne bi došlo do zabune u identitetu osobe, krađe identiteta odnosno zlouporabe tuđih osobnih podataka, a što u konkretnom slučaju nije učinjeno.

 

Rekao bih da oni takvom praksom omogućuju kazneno djelo, i to svjesno, radi zarade, te da bi ih trebalo procesuirati kao suučesnike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija