Jump to content

Javni/privatni parking


fluid

Preporučene objave

Bok ekipa, ne znam jesam li na pravom mjesto, ali trebala bi mi pomoc. Naime situacija je takva da postoji slijepa ulica koja vijuga izmedu 3 zgrade i na kojoj su parkirna mjesta. Ta parkirna mjesta nitko nije imao pravo kupiti i nije kupio (ovo je 100% provjerena informacija) ali su ta parkirna mjesta zajednicko vlasnistvo od svih stanara, dakle nije javna povrsina. Problem se pojavio kada je nekih 50% - 60% stanara na ta parkirna mjesta ugradilo preklopnu rampu (onu malu sa lokotom). Ne znam kome bih se obratio da se te rampe uklone jer mislim da komunalna sluzba nema ovlasti zbog toga sto je ulica "privatna", odnosno od svih stanara. Da li vi imate kakvih savjeta jer su mi dosad vec dvaput prijetili kada bih se parkirao preko rampi koje su bile spustene. Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako ako nisam vec rekao... ja takoder zivim u toj zgradi i nisam stavio rampu. Svi imaju ubiljezeno vlasnistvo na tu ulicu i parking pa ne prijetim ljudima da mi ne setaju po cesti. Vidim da ti opravdavas prijetnje i eventualno nasilje koje po nicemu nemaju veze sa pravnim savjetom kojega sam trazio...

EDIT : samo jos da napomenem. Na tu ulicu i parking su svi ubiljezeni ali nitko ne posjeduje tocno odredenu cesticu,parcelu, kvadraturu i slicno... Dakle svacije a nicije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako ako nisam vec rekao... ja takoder zivim u toj zgradi

 

Ovo bitno mjenja vašu pravnu situaciju. Kolega bovu je vjerojatno pretpostavio da parkirate 'sa strane', da niste suvlasnik...

 

 

Na tu ulicu i parking su svi ubiljezeni ali nitko ne posjeduje tocno odredenu cesticu,parcelu, kvadraturu i slicno... Dakle svacije a nicije.

 

Nije 'svačije a ničije', nego se u opisanom slučaju radi o okućnici zgrade. To je zajednički prostor nekretnine jednako kao i stubišta i hodnici u zgradi. Svi suvlasnici imaju jednako pravo koristiti takve prostore, osim ako međuvlasničkim ugovorom ne dogovore drugačije. Tako bi se takvim ugovorom moglo eventualno dogovoriti isključivo pravo korištenja pojedinog parkirnog mjesta za pojedinog suvlasnika. Dok takvog dogovora nema,radi se o uzurpaciji zajedničkog vlasništva - zajedničkog prostora zgrade od strane postavljača rampi. U pravnom smislu svaki suvlasnik ima jednako pravo parkirati na svakom parkirnom mjestu. Uzurpator koji je postavio 'rampu' nema nikakvo veće pravo na to parkirno mjesto od vas.

Ukoliko vam netko zaprijeti, upozorite ga na ove činjenice. Ukoliko vam zaprijeti da će pozvati pauka, slobodno mu recite da će platiti i pauka i vama odštetu kad ga zbog toga budete tužili.

 

Uputite predstavniku suvlasnika dopis u kojem bi se sve suvlasnike pozvalo da se ovaj problem riješi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo bitno mjenja vašu pravnu situaciju. Kolega bovu je vjerojatno pretpostavio da parkirate 'sa strane', da niste suvlasnik...

 

 

 

 

Nije 'svačije a ničije', nego se u opisanom slučaju radi o okućnici zgrade. To je zajednički prostor nekretnine jednako kao i stubišta i hodnici u zgradi. Svi suvlasnici imaju jednako pravo koristiti takve prostore, osim ako međuvlasničkim ugovorom ne dogovore drugačije. Tako bi se takvim ugovorom moglo eventualno dogovoriti isključivo pravo korištenja pojedinog parkirnog mjesta za pojedinog suvlasnika. Dok takvog dogovora nema,radi se o uzurpaciji zajedničkog vlasništva - zajedničkog prostora zgrade od strane postavljača rampi. U pravnom smislu svaki suvlasnik ima jednako pravo parkirati na svakom parkirnom mjestu. Uzurpator koji je postavio 'rampu' nema nikakvo veće pravo na to parkirno mjesto od vas.

Ukoliko vam netko zaprijeti, upozorite ga na ove činjenice. Ukoliko vam zaprijeti da će pozvati pauka, slobodno mu recite da će platiti i pauka i vama odštetu kad ga zbog toga budete tužili.

 

Uputite predstavniku suvlasnika dopis u kojem bi se sve suvlasnike pozvalo da se ovaj problem riješi.

 

Hvala na odgovoru. Tako je, nisam se znao tocno izraziti ali je prostor tocno takav kao sto ste ga opisali,dakle svi imaju pravo na njega. Pauka mi nece zvati jer znaju i oni da nemaju to pravo. Ali postoji li neko pravno rijesenje odnosno kontaktirati neku sluzbu koja ce imati ovlasti ukloniti rampe. Jer ako ih ja krenem uklanjati lako riskiram fizicke napade od strane susjeda. Koliko razumijem komunalna sluzba nema ovlasti djelovati u ovakvoj situaciji jer zemljiste nije javno ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija