Jump to content

Ovršni zakon čl 180a


ALENFRAN

Preporučene objave

šni zakon je od 2005. do 2012. predviđao da će sud obustaviti ovrhu na računu ako ovrha nije provedena protekom 6 mjeseci, a od 2008. godine protekom 12 mjeseci, kaže odvjetnik Xxxx Xxxxxxx. Zašto to sudovi nisu tada provodili, teško je reći, kaže, iako se time uzrokovala dugotrajna blokada računa građana i pravnih osoba. "Sada su sudovi počeli donositi rješenja o obustavi dugotrajnih ovrha, temeljem članka 180a. OZ-a koji se primjenjuje na ovrhe iz tog razdoblja. Nije jasno što je razlog da sudovi sada primjenjuju zakon, koji su mogli primjeniti i prije nekoliko godina. Zanima me mogu li se riješiti tj. da se obustave ovrhe koje imam na ovaj način....Blokiran mi račun 4g. nemam prometa po njemu jer imam zaštićeni na koji dobijam trećinu primanja....imam kredit tako da se još dugo niko ne može naplatiti....Napominjem da imam dugovanja još iz 2003g.2004...2005itd...Molim poštene ljude za savjet jer sam u teškoj situaciji imam i alimentaciju tako da ne znam kako dalje...HVALA!!!

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

? ne vidim čl. 180a u zadnjoj verziji Ovršnog zakona. Ali, da, sad ima dosta obustava na e-oglasna - pretraga.

 

Zašto tek sad - nisam siguran, moguće da se radi o tehničkim stvarima/rješenjima... ili netko želi i dalje masno zarađivati tako da blokiranima plijeni nekretnine - sad su zatezne kamate bitno smanjene (8.05% na glavnicu duga) pa zarade nisu unosne kao prije...

 

Fina pošalje dopis o nemogućnosti naplate i onda može doći ili do obustave ovrhe (koja, ako ste slučajno pomislili, uopće ne znači da je dug riješen) ili do promjene sredstva ovrhe (na nekretnini, pokretninama).

Ako je na nekretnini, to je dosta nezgodno.

A na pokretninama - treba radit neki popis, vidim na e-oglasna da su neki kažnjeni jer nisu dostavili popis...

 

Postoji i "druga šansa za prigovor" na novu ovrhu do koje bi došlo nakon obustave stare ovrhe - naime te stare su imale prevelike troškove, ili je netko propustio primiti rješenje i sl.

 

Nemam savjeta za neki potez, ja ne bih tražio obustavu, a ako obustavu pokrene ovrhovoditelj (jer se bliži 10g od pravomoćnosti ovrhe), ili Fina (jer nema otvorenih računa, ili jer naplata nije uspjela u xy mjeseci), na to ovršenik ne može utjecati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao sam da su moje ovrhe iz ranijih godina kad je vrijedio taj zakon....Znači ne postoji nikakvo rješenje i tako unedogled npr. može proći još 10g. sve dok ne platim dug??? Nemam ni nekretnine ni pokretnine ali ću isto probati tražiti obustavu baš da vidim što će biti.....umoran sam kad vidim kolike su kamate....da imam novaca platio bih sve a ovako sam osuđen na lagano umiranje.....Ukratko onaj tko je blokiran može samo čekati dok ne plati ili ne umre

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stare ovrhe se (uz neke iznimke) rješavaju po zakonu iz 2012 i 2013, v. Prijelazne odredbe čl. 82

(1) Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Ovršnog zakona (»Narodne novine«, br. 112/12. i 25/13.).

 

Ako ovrhovoditelj ništa ne poduzme 10 godina od pravomoćnosti, ovrha ide u zastaru.

Ako promijeni sredstvo ovrhe, nema zastare... i tako unedogled...

 

> umoran sam kad vidim kolike su kamate

Nema razloga za to! Kamate se računaju samo na glavnicu, realno su za vaš dug oko 3.2-3.3% od ukupnog iznosa duga.

Možemo izračunati (kalkulator) koliko je trenutni dug i koliko će biti za 1g ili 2g, primjer:

Ako je glavnica duga 4055kn na dan 1.1.2005, dug je danas 10000kn, a 13.1.2017 će biti 10327kn, a 13.01.2018 (za dvije godine) će biti 10653kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stare ovrhe se (uz neke iznimke) rješavaju po zakonu iz 2012 i 2013, v. Prijelazne odredbe čl. 82

(1) Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Ovršnog zakona (»Narodne novine«, br. 112/12. i 25/13.).

 

Ako ovrhovoditelj ništa ne poduzme 10 godina od pravomoćnosti ovrha ide u zastaru.

Ako promijeni sredstvo ovrhe, nema zastare... i tako unedogled...

 

> umoran sam kad vidim kolike su kamate

Nema razloga za to! Kamate se računaju samo na glavnicu, realno su za vaš dug oko 3.2-3.3% od ukupnog iznosa duga.

Možemo izračunati (kalkulator) koliko je trenutni dug i koliko će biti za 1g, primjer:

Ako je glavnica duga 4055kn na dan 1.1.2005, dug je danas 10000kn, a 13.1.2017 će biti 10327kn, a 13.01.2018 (za dvije godine) će biti 10653kn.

ok sve to znam ali se očito ne razumijemo....moje pitanje je što je sa onim da se ovrha mora naplatiti u roku od godine dana ako ne obustavlja se...pa je bilo 6mj.pa 3mj.....iz godine 2008 i 2012 da ne tražim sad....to me zanima....da li po tim zakonima može obustava jer iz udruge blokirani a i nekih novinskih članaka(vratite se na početak mog prvog upita) vidim da može.....jer ovo je nenormalno stanje.....da li me netko iskusan može savjetovati jer nemam para za odvjetnike.....a opet ponavljam imam dugova iz 2003g itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

2006.godine sam izazvao prometnu nezgodu u alkoholiziranom stanju, te me je osiguranje nakon završetka kaznenog progona teretilo za regres uiznosu od 12 prosječnih osobnih dohodaka iz 2005.godine (65000 kn).Taj iznos do danas platio nisam, pokrenuta je ovrha, blokada svih računa 2013.godine. Nisam zaposlen, nema imovine.Dug se svakomjesečno (po listinzima FINA-e) uvećava za oko 500-600kn.

 

Postoji li zastara potraživanja od strane osiguravatelja nakon određenog roka, a pod uvjetom da je ovršni postupak u tijeku?

 

Ako je to 10 godina, trebam li sam tražiti obustavu ovrhe, pozvati se na zastaru i da li pred FINA-om ili kod osiguravatelja da istu povuče ili pak do zastare nikada doći neće.

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi bob25274,

Zastara se prekida svakom radnjom vjerovnika poduzetom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom radi utvrđivanja, osiguranja ili ostvarenja tražbine (v. čl. 241 ZOO)

 

Zastarni rok je 10g od pravomoćnosti. Pitanje :):

 

Ako je 15.01.2013 ovrha postala pravomoćna, a ovrhovoditelj podnese javnom bilježniku novi prijedlog za ovrhu na pokretninama 16.01.2023, hoće li sud uvažiti prigovor zastare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija