Jump to content

Snimanje telefonskog razgovora


VrbaHr

Preporučene objave

Vidim da je tema malo zastarila no nisam naišao na noviju temu.

Naime, na mobitelu imam aplikaciju koja snima audio zapis razgovora pri pozivu. (ACR)

Prilikom razgovora s HT prodajnim predstavnikom nisam ga upozorio da se razgovor snima jer sam zaboravio da ga koristim. U svim razgovorima garantirao mi je i obećavao nešto što se pokazalo neistinom. Kazneni zakon čl.143. st.1 kaže je to protuzakonito no mene zanima st.4 istog članka. Zamolio bih pojašnjene vezano za to. Trebam poslati prigovor HT-u zbog toga, stoga me zanima da li smijem spomenuti tih par snimljenih razgovora, tj. da li se mogu pozvati na čl.143 st4. KZ.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi VrbaHr

Može biti i neki drugi razlog, npr. ako vam netko prijeti ili vas napada, ne morate ga upozoriti.

 

 

Sigurno je da sud neće uvažiti takav dokaz.

Postoji vrlo mala (teoretska) vjerojatnost da će vas netko kazniti po čl. 143, no bolje je da ne spominjete snimanje - u prigovoru navedite doslovce što vam je rečeno bez tog detalja...

Ako postoji neka nejasnoća ili dvojba u ugovoru, to treba tumačiti u korist potrošača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svim razgovorima garantirao mi je i obećavao nešto što se pokazalo neistinom. Kazneni zakon čl.143. st.1 kaže je to protuzakonito

s obzirom da si snimao ,onda znaš sve detalje razgovora i kad je bilo,koliko sati ,možda i ime tog djelatnika.......a s obzirom da večinom kad se razgovara sa njima prethodno bude inofrmacija da se razgovor snima........pa u žalbi zatraži da provjere taj razgovor i da se o tome očituju šta je dogovoreno.....imao sam jedan slučaj gdje sam ja tvrdio nešto i provjerom su ustanovili da sam u pravu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo, hvala na brzom odgovoru.

kao drugo, razgovarali smo preko mobitela na broj koji mu piše na podsjetnici. zvao sam kolegu danas (radi u ht pa sam doznao pojedinosti razgovora s dotičnim) i rekao im je da on nije kriv. da sam trebao poništiti ugovor kad sam doznao za penale od starog teleoperatera. (to je istina.) no problem je što mi je rekao (kad sam ga odmah nazvao da neželim penale i da ćemo poništiti ugovor) da je to samo taktika zastrašivanja i da mi garantira da neće biti problema. da me ne bi zavlaćio da je drukčije. Naravno. U razgovoru on je sve porekao i jedino me tih par snimaka može riješiti problema. Bio sam naivan, istina. No. Kad uhvatite sina dok želi zaliti prijemnik koji iskri, (a zvali ste da nešto nije u redu tjedan dana prije) želite se maknuti od takvih što prije. Hvala, još jednom. Napisati ću sve što smo razgovarali no sumnjam da će to proći bez problema. jedino što bi mi moglo pomoći je što ne poštuju ugovorenu brzinu. vidjet ćemo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> no problem je što mi je rekao (kad sam ga odmah nazvao da neželim penale i da ćemo poništiti ugovor) da je to samo taktika zastrašivanja

 

Zakon se mijenjao 1.5.2015 tako da je sada moguće raskinuti ugovor bez posebnih penala - plaća se ili preostale rate ugovora ili naknada za ostvareni popust, ako je to povoljnije. A bilo je i zastrašivanja "platićete puno za raskid".

Moguće je da vam je i jedna i druga strana govorila istinu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Javljam se prvi put i samo me zanima kakve su sankcije jer imam mobitel i na njemu ACR s kojim snimam apsolutno sve razgovore da si ih mogu preslušat ak nekaj zaboravim ili mi zatrebaju neki detalji razgovora.Dali to znači da zbog toga mogu kazneno odgovarati?

Dakle ukoliko nekim slučajem neki policajac dođe u posjed mog mobitela i vidi znak ACR-a može me kazneno prijavit ili bilo tko drugi ko zna da snimam svoje razgovore?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javljam se prvi put i samo me zanima kakve su sankcije jer imam mobitel i na njemu ACR s kojim snimam apsolutno sve razgovore da si ih mogu preslušat ak nekaj zaboravim ili mi zatrebaju neki detalji razgovora.Dali to znači da zbog toga mogu kazneno odgovarati?

Dakle ukoliko nekim slučajem neki policajac dođe u posjed mog mobitela i vidi znak ACR-a može me kazneno prijavit ili bilo tko drugi ko zna da snimam svoje razgovore?

 

Moje tumačenje tog članka zakona bi bilo da je zabranjeno snimati i prisluškivati tuđe razgovore, a svaki razgovor u kojem sudjelujete nije tuđi razgovor. Mišljenja sam da bi konačno zakonodavac trebao dati jasno pojašnjenje u tom smislu.

Razgovor koji snima vaš uređaj je namjenjen vama i vi u njemu sudjelujete.

 

No to ne znači da je takav snimak valjan dokaz na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na odgovoru sad mi je malo lakše no nakon loših iskustava na sudu nikad nisi siguran i htio bih dodati da recimo neki operater kad ga nazoveš kaže da se ovaj razgovor snima nije bitno iz kojeg razloga ili bez razloga bi morao dozvoliti da i ti snimaš razgovor jer to je stvar sasvim normalna i ne shvaćam kako može neko tražit da te snima a ne dozvolit da i ti snimaš svoj razgovor s njim.(nema baš logike )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svako snimanje, pa i vlastita razgovora mora se najaviti sugovorniku, u protivnom činite kazneno djelo iz čl. 143. KZ-a.

 

Imajući u vidu činjenicu da se navedeno djelo progoni po prijedlogu ovlaštene osobe, šanse za progonom, ukoliko te snimke ne činite dostupnim drugima (već koristite isključivo za osobne potrebe), su male.

 

Ali, ako želite biti posve sigurni, od danas pa nadalje upozorite svoje sugovornike da snimate razgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija