Jump to content

Prava trgovaca kada im se dogode lazne prijave inspekorijatu


Zahira

Preporučene objave

Pozdrav,da li mi netko moze reci koja su moja prava kao trgovca,s obzirom da mogu citati samo o pravima potrosaca...evo konkretno mog slucaja:Sadasnja djevojka mog bivseg muza prijavila je trgovinu u kojoj radim,voditelj sam te trgovine inace,na gospodarski,financijski inspektorijat te sanitarnoj i carini zbog nepravilnosti u trgovini,radi se o laznim prijavama jer ta osoba nije nogom krocila u moj duca niti ikad ista kupila,radi se iskljucivo o osveti iz zlih namjera...Moze li mi netko reci sta ja mogu napraviti da zastitim sebe i ducan...Htjela bih podnijet tuzbu protiv nje...Kako da to napravim kad niti jedna institucija mi ne smije rec tko me prijavio,slucajno sam saznala..Koja su nasa prava trgovaca u ovakvim slucajevima ako ih uopce imamo ili nas svatko moze prijavljivat kako hoce j kad hoce i koliko god puta hoce...Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu se izgleda ne radi o prijavi potrošača. Prijava potrošača je moguća tek nakon pisanog prigovora trgovcu, v. stranicu:

 

"3. PRIJAVA TRŽIŠNOJ INSPEKCIJI MINISTARSTVA GOSPODARSTVA

Sukladno članku 135. Zakona o zaštiti potrošača tržišni inspektor će uzeti u obzir prijavu potrošača tek nakon što je potrošač iscrpio postupke podnošenja pisanih prigovora, odnosno podnošenja reklamacije povjerenstvu u slučaju nezadovoljstva odgovorom pružatelja javne usluge na pisani prigovor."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sadasnja djevojka mog bivseg muza prijavila je trgovinu u kojoj radim,voditelj sam te trgovine inace,na gospodarski,financijski inspektorijat te sanitarnoj i carini zbog nepravilnosti u trgovini,radi se o laznim prijavama jer ta osoba nije nogom krocila u moj duca niti ikad ista kupila,radi se iskljucivo o osveti iz zlih namjera...Moze li mi netko reci sta ja mogu napraviti da zastitim sebe i ducan...

Načelno vrlo teško možete nekoga optužiti da radi nešto loše zato jer je nekoj inspekciji prijavio sumnju u kršenje zakona.

 

Htjela bih podnijet tuzbu protiv nje...Kako da to napravim kad niti jedna institucija mi ne smije rec tko me prijavio,slucajno sam saznala...Koja su nasa prava trgovaca u ovakvim slucajevima ako ih uopce imamo ili nas svatko moze prijavljivat kako hoce j kad hoce i koliko god puta hoce...

Međutim, ako su prijave učestale a potpuno neosnovane, nisam siguran da baš inspekcijske službe ne bi otkrile identitet lažnog prijavitelja/ice.

Trebali biste staviti naglasak da se radi o osobnoj osveti bivšeg supruga i njegove nove djevojke a sa namjerom da se nad vama lažnim prijavama vrši nasilje sa namjerom da se uništi profesionalni integrtet i posao - a to bi već išlo pod ekonomsko nasilje kako ga definira Zakon protiv nasilja u obitelji.

Stoga biste u tom smislu trebali postaviti upit tim službama ne na način da pitate 'tko je prijavio' nego da pitate je li prijavitelj upravo "ženska odoba M.M. ili mška osoba N.N." - koje to čine iz osobne osvete.

I objasnite da je razlog da protiv tih osoba napravite prijavu ili čak pokrenete osobnu tužbu temeljem sumnje u počinjenje obiteljskog nasilja.

 

Porazgovarajte sa poslodavcem da vas podrže, a ujedno i oni mogu poslati kakav prigovor u tom smislu na adresu inspekcijskih službi, ministarstva i gospodarske komore. Njima je to u interesu.

 

Kada dobijete potvrdu tko je prijavio, podnesite prijave na policiju, a možete i na ODO.

Vjerojatno od tih prijava neće biti ništa. Ali najmanje što se može dogoditi je da ih policija pozove na obavjesni razgovor, pa da takve prijave prestanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

moze li mi neko odgovoriti na ovo: došla nam inspekcija po prijavi jedne trgovine i naznačili su ime i prezime osobe( kao rukovodilac maloprodaje) koja nas je prijavila. Medjutim,saznajem da se niko iz te trgovine nije žalio na nas a dotična osoba koja nas je prijavila uopšte ne postoji. Šta da radim? kakva su mi prava? molim vas pomozite!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači to može tako? Zovem u ime prodavnice npr.Konzum i predstavim se kao rukovodilac tamo nečega i kažem kako mi trgovina pored smeta?! to se uzima u obzir bez da se utvrdi da li se ta trgovina stvarno žali i ko je ta osoba?( u ovom slučaju izmišljena)

 

Gledajte, ako ja imenom i prezimenom prijavim vas inspektoratu, isti taj inspektorat me je dužan izvjestiti o poduzetim radnjama. Ali ako je prijava anonimna ili, kao kod vas lažno predstavljena osoba, onda inspektori nemaju koga izvjestiti o provedenim radnjama i ta se prijava smatra anonimnom.

Da ne bi ispalo kako ih netko vuče za nos, oni će u slučaju opetovanih ,a neopravdanih prijava, početi ignorirati pozive za inspekciju vaše trgovine.

U stvari ako ne nađu nepravilnosti kod vas, vama ide u prilog to prijavljivanje. Druga je stvar ako je prijava opravdana. Onda je inspekciji svejedno tko je prijavio, a vi ćete biti na meti inspektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, prijava nepravilnosti može biti i anonimna, inače se nitko ne bi usuđivao prijaviti.

@hasko

 

Anonimna prijava nije isto što i prijava u kojoj se netko predstavi kao druga stvarna osoba.

 

Da se predstavi nekom izmišljenim imenom i adresom, onda bi se to još moglo smatrati anonimnom prijavom.

 

Ali ako se lažno predstavi kao druga stvarna osoba, i ako pritom iznese u prijavi vrlo teške, a potpuno neosnovane optužbe, onda to nije tek anonimna prijava.

 

 

naravno da ima i malicioznih prijava, ali ako radite uredno, nemate se zbog čega bojati bilo kakvog inspekcijskog nadzora.

 

Obijesno lažno prijavljivanje inspekcijskim službama nije baš tako benigna stvar. Inspekcijski nadzor ometa poslovanje , tvrtka gubi povjerenje klijenata kada često vide tamo neke inspekcije. Ako su razne inspekcije stalno prisutne a po neosnovanim prijavama, to je zlouporaba državnih službi u svrhu ometanja poslovanja gospodarskog subjekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači to može tako? Zovem u ime prodavnice npr.Konzum i predstavim se kao rukovodilac tamo nečega i kažem kako mi trgovina pored smeta?! to se uzima u obzir bez da se utvrdi da li se ta trgovina stvarno žali i ko je ta osoba?( u ovom slučaju izmišljena)

 

Jasno vam je da inspekcijske službe ne trebaju ničiju prijavu da vam dođu u nadzor poslovanja.

Ako se radi o jednokratnoj prijavi, a prijavljene su tek navodne manje nepravilnosti, teško možete nešto učiniti.

 

Ali ako takve prijave zaredaju, a pokažu se potpuno neutemeljene, onda se trebate žaliti.

 

Isto tako, ako su u prijavi iznesene lažne optužbe da ste počinili neko kazneno djelo, takve optužbe se mogu kazneno goniti.

A sama činjenica da se netko lažno prijavljuje kao druga stvarna osoba znatno umanjuje vjerodostojnost takve prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@hasko

 

Anonimna prijava nije isto što i prijava u kojoj se netko predstavi kao druga stvarna osoba.

 

Da se predstavi nekom izmišljenim imenom i adresom, onda bi se to još moglo smatrati anonimnom prijavom.

 

Ali ako se lažno predstavi kao druga stvarna osoba, i ako pritom iznese u prijavi vrlo teške, a potpuno neosnovane optužbe, onda to nije tek anonimna prijava.

 

 

 

 

Obijesno lažno prijavljivanje inspekcijskim službama nije baš tako benigna stvar. Inspekcijski nadzor ometa poslovanje , tvrtka gubi povjerenje klijenata kada često vide tamo neke inspekcije. Ako su razne inspekcije stalno prisutne a po neosnovanim prijavama, to je zlouporaba državnih službi u svrhu ometanja poslovanja gospodarskog subjekta.

 

apsolutno se slažem. samo, ako ni inspekcija ne zna tko je prijavio, kako učinkovito goniti za lažno prijavljivanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@hasko

 

Anonimna prijava nije isto što i prijava u kojoj se netko predstavi kao druga stvarna osoba.

Pojednostavio sam bit stvari. Inspekcija je izašla i utvrdila to što je utvrdila.

 

Da se predstavi nekom izmišljenim imenom

To je korisnica i rekla.

 

Ažurirano

 

apsolutno se slažem. samo, ako ni inspekcija ne zna tko je prijavio, kako učinkovito goniti za lažno prijavljivanje?

Srećom je ovo pdf gdje se na konkretno pitanje pokušava pomoći konkretnim odgovorom.

Gonjenje za lažno prijavljivanje je već nešto drugo.

 

Ažurirano

 

A sama činjenica da se netko lažno prijavljuje kao druga stvarna osoba znatno umanjuje vjerodostojnost takve prijave.

Ne ako se pokaže da je prijava opravdana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija