Jump to content

Rok za upis u zemljišne knjige po pravomoćnoj....?


Antuntun44

Preporučene objave

Postovani,

trazio sam po zakonu ali nisam uspio naci, koliki je rok za upis dijela, konkretno nekretnine u zemljišne knjige po dobivenoj pravomoćnoj sudskoj presudi?

 

Da li uopće postoji neki rok u kojem bi se sa pravomoćnom sudskom presudom trebalo otići u gruntovnicu i upisati se na nekretninu koja je dobivena u privatnoj parnici?

 

ŠTo druga strane može ako ju ne upišem na vrijeme..?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

trazio sam po zakonu ali nisam uspio naci, koliki je rok za upis dijela, konkretno nekretnine u zemljišne knjige po dobivenoj pravomoćnoj sudskoj presudi?

 

Da li uopće postoji neki rok u kojem bi se sa pravomoćnom sudskom presudom trebalo otići u gruntovnicu i upisati se na nekretninu koja je dobivena u privatnoj parnici?

 

ŠTo druga strane može ako ju ne upišem na vrijeme..?

 

Hvala

 

Upis prava vlasnistva na svoje ime moze čekati,ali morate prijaviti poreznu obvezu poreznoj upravi na području na kojem se nalazi stečena nekretnina u roku od 30 dana. (porez je 5% od tržišne cijene nekretnine)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Da li uopće postoji neki rok u kojem bi se sa pravomoćnom sudskom presudom trebalo otići u gruntovnicu i upisati se na nekretninu koja je dobivena u privatnoj parnici?

 

Ne postoji rok, ali dok ne upišete vlasništvo niste vlasnik u smislu Zakona o vlasništvu.

 

 

ŠTo druga strane može ako ju ne upišem na vrijeme..?

 

Može nekretninu prodati, ili opteretiti hipotekom.

 

Ili može neki vjerovnik opteretiti tu nekretninu upisom duga na ime upisanog vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa nebi se to moglo baš tako tumačiti,on jeste vlasnik ali bez upisa nema pravnu zaštitu od eventuanih upisa trećih osoba.

 

Ma sve pet. Čovjeku koji tako postavlja pitanje nije potrebno objašnjavati što je vanknjižni vlasnik, i da nema pravnu zaštitu... nego da on formalno pred zakonom nije vlasnik.

Ako razumijete što želim reći.

Do problema čak ne mora doći zlom namjerom upisanoog vlasnika,(da on to proda ili optereti hipotekom) nego vlasnik umre i nekretnina uđe u ostavinsku masu. Pa ti dokazuj godinama da je tvoje.

 

Ili najgora opcija - da neki vjerovnik upiše teret.

U tom slučaju vanknjižni vlasnik može mahat ugovorom kolko hoće.

 

 

 

Zanima me još samo jedno a što bi bilo da ta strana sada u međuvremenu prepiše kuću na nekog trećeg? Da li ja onda tužbom ili čime moram njega teretiti da mi vrati ili...

hvala

 

Bitno je da prije njega na gruntovnici predate prijedlog za upis vlasništva temeljem svog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija