Jump to content

Nevaljanost punomoći u izvanparničnom postupku


zokmcoy

Preporučene objave

Pozdrav,

 

jedna osoba koja živi u Njemačkoj mi je dala punomoć da u njeno ime pokrenem izvanparnični postupak za priznanje strane sudske presude o razvodu braka. Ja sam predao zahtjev za pokretanje postupka međutim dobio sam od suda obavijest da se izjasnim o tome u kojem svojstvu nastupan kao njezin opunomoćenik, da li kao krvni srodnik u pravoj liniji ili kao brat. S obzirom da nismo u srodstvu, očito da punomoć nije valjana. Ono što me zanima, što sada sa tim postupkom, odnosno da li ona sad može preuzeti taj postupak ili ga mora ponovno nekako pokretati? Tj. mogu li ja jednostavno sudu napisati da nismo u srodstvu i da punomoć onda očito ne vrijedi i da daljnje stvari u postupku preuzima ona sama? Odnosno nema tu zapravo nešto puno od postupka jer je potrebno samo priznati stranu presudu i to je sve. Sud me također pozvao da im pošaljem original presude.

 

Hvala,

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

jedna osoba koja živi u Njemačkoj mi je dala punomoć da u njeno ime pokrenem izvanparnični postupak za priznanje strane sudske presude o razvodu braka. Ja sam predao zahtjev za pokretanje postupka međutim dobio sam od suda obavijest da se izjasnim o tome u kojem svojstvu nastupan kao njezin opunomoćenik, da li kao krvni srodnik u pravoj liniji ili kao brat. S obzirom da nismo u srodstvu, očito da punomoć nije valjana. Ono što me zanima, što sada sa tim postupkom, odnosno da li ona sad može preuzeti taj postupak ili ga mora ponovno nekako pokretati? Tj. mogu li ja jednostavno sudu napisati da nismo u srodstvu i da punomoć onda očito ne vrijedi i da daljnje stvari u postupku preuzima ona sama? Odnosno nema tu zapravo nešto puno od postupka jer je potrebno samo priznati stranu presudu i to je sve. Sud me također pozvao da im pošaljem original presude.

 

Hvala,

pozdrav

 

mora opunomoćiti odvjetnika (koji ima registriranu djelatnost) koji bi ponovo pokrenuo postupak.

 

ako nisi u rodu sa opunomoćiteljem (brat) nemožeš biti punomoćnik.

ne šalji original presude (nemožeš biti opunomoćenik). ko će platiti trošak (sudska pristojba) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija