Jump to content

imovina u vanbračnoj zajednici


winnie

Preporučene objave

Poštovani

 

nalazio sam se u višegodišnjoj vanbračnoj zajednici koja je nedavno prekinuta. planiram podnijeti tužbu za utvrđenje bračne stečevine o kojoj se ovdje već mnogo pisalo.

 

međutim, ono što me muči je sljedeća stavka, koja po mom mišljenju treba biti u bračnoj stečevini ali me zanima na čemu temeljiti zahtjev??

 

radi se o nekretnini stečenoj kupoprodajnim ugovorom, u odnosu na koju je uknjiženo vlasništvo moje vanbarčne supruge. međutim, ona je pribavljena novcem koji ne predstavlja njenu vlastitu imovinu. neposredno nakon prekida vanbračne zajednice ona istu nekretninu prodaje, i to svojoj sestrični. cijena za koju je prodala je mizerna, i odnosna nekretnina puno više vrijedi.

 

koja su moja prava u smislu da i ovo uključim u utvrđenje bračne stečevine?'

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako možete dokazati da je nekretnina kupljena sredstvima koja predstavljaju (izvan)bračnu stečevinu, tada trebate sestričnu svoje bivše tužiti na utvrđenje ništetnim ugovora o kupoprodaji u dijelu koji se tiče 1/2 dijela nekretnine (a koji bi predstavljao vaš udio u stečevini). Također, odmah po tužbi, napraviti i zabilježbu spora u ZK.

 

Jasno, također inicirati postupak utvrđenja i diobe bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

radi se o nekretnini stečenoj kupoprodajnim ugovorom, u odnosu na koju je uknjiženo vlasništvo moje vanbarčne supruge. međutim, ona je pribavljena novcem koji ne predstavlja njenu vlastitu imovinu. neposredno nakon prekida vanbračne zajednice ona istu nekretninu prodaje, i to svojoj sestrični. cijena za koju je prodala je mizerna, i odnosna nekretnina puno više vrijedi.

 

koja su moja prava u smislu da i ovo uključim u utvrđenje bračne stečevine?'

 

nekretnina kupljena novcem koji je njena imovina (stečena darom ili prije zajedničkog života) je takođe osobna imovine. nje jasno zašto je tu nekretnine prodala rođaki ?

nemaš nikava prava po pitanju nekretnine koja je kupljena novcem koji je njena imovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

 

Hvala na odgovorima.

 

Neupitno je da mogu dokazati da je predmetna stvar kupljena zajednickim novcem, te na temelju toga predstavlja vanbracnu stecevinu.

No ono sto me muci je kako ostvariti prava na nju s obzirom da je prodana?

 

Je li bas nuzno pokretanje vise postupaka? Znaci ne psotoji mogucnost da u sklopu tuzbe za utvrdenje bracne stecevine ujedno i trazim prava na tu nekretninu. Postoji li mogucnost da ju trazim da me isplati u sklopu tuzbe za utvrdenje bracne stecevine?

 

Hvala puno na odgovorima unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Neupitno je da mogu dokazati da je predmetna stvar kupljena zajednickim novcem, te na temelju toga predstavlja vanbracnu stecevinu.

No ono sto me muci je kako ostvariti prava na nju s obzirom da je prodana?

 

Je li bas nuzno pokretanje vise postupaka? Znaci ne psotoji mogucnost da u sklopu tuzbe za utvrdenje bracne stecevine ujedno i trazim prava na tu nekretninu. Postoji li mogucnost da ju trazim da me isplati u sklopu tuzbe za utvrdenje bracne stecevine?

 

 

Ako možete dokazati da je nekretnina kupljena zajedničkim novcem, onda ustajete tzv. paulijanskom sužbom za pobijanje pravnih radnji dužnika:

TUŽBA RADI POBIJANJA DUŽNIKOVIH PRAVNIH RADNJI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako možete dokazati da je nekretnina kupljena zajedničkim novcem, onda ustajete tzv. paulijanskom sužbom za pobijanje pravnih radnji dužnika

 

Ne bih se složio, jer nam fali osnovna pretpostavka, a to je dospjelost vjerovnikove tražbine.

 

Mišljenja sam da je rješenje u već prethodno rečenom - tužba radi utvrđenja ništetnim ugovora o kupoprodaji u dijelu koji se odnosi na 1/2 dijela na ime (izvan)bračne stečevine korisnika Winnie (prijateljica ne može reći da nije znala da ZK stanje ne odgovara stvarnom stanju) te jasno tužba radi utvrđivanja i podjele (izvan)bračne stečevine sa bivšom partnericom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih se složio, jer nam fali osnovna pretpostavka, a to je dospjelost vjerovnikove tražbine.

 

Točno, ali treba staviti zabilježbu spora na nekretninu temeljem tužbe. Zbog zastare koja je u ovom slučaju 1 godina, ako se ne varam.

 

 

Mišljenja sam da je rješenje u već prethodno rečenom - tužba radi utvrđenja ništetnim ugovora o kupoprodaji u dijelu koji se odnosi na 1/2 dijela na ime (izvan)bračne stečevine korisnika Winnie

 

Problem će se pojaviti jer nekretnina vrlo vjerojatno nije kupljena sredstvima koja su izvanbračna stečevina (možda manji dio koji treba dokazati, i prvo treba dokazivati zajednicu...), nego sredstvima koja su stečena prije veze ili dobivena na dar.

Pa se u tom slučaju ne radi o (izvan)bračnoj stečevini koje potraživanje ne zastarjeva, nego o uloženom u nekretninu koje je vlasnik bivša partnerica (zastara po ZOO).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretnina je kupljena novcem koji predstavlja vannbracnu stecevinu, u cjelosti. To je neupitno i za isto posjedujem dokaze. Ono sto je upitno je kako da najbezbolnije ostvarim prava na tu nekretninu..s obzirom da ima i jos drugih nekretnina i pokretnina za koje cu tuzbom traziti da se utvrde bracnom stecevinom, zanimalo me mogu li putem iste tuzbe traziti i u pogledu ove nekretnine. Dakle, moze li se izbjeci podizanje jos jedne, odvojene tuzbe, za stjecanje pripadajucih prava na odnosnu nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija