Jump to content

Pravo na godišnji za zaposlene nakon 30.6. u tekućoj godini


ZaneValen

Preporučene objave

Zaposlena sam 1.7.2015 u firmi u kojoj ternutno radim. Iako zakon govori da se za sve zaposlene nakon 30.6. dodjeljuje razmjerni dio godišnjeg za prethodnu godinu, da li je moguće da ću zbog samo jednog dana izgubiti pravo na puni godišnji? Ispada da ću raditi 364 dana uz samo 10 dana slobodnih. Može li mi netko to potvrditi? Ako je računica u mom slučaju drugačija, možete li to poduprijeti člancima zakona?

 

Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispada da ću raditi 364 dana uz samo 10 dana slobodnih.

 

Godišnji se obračunava za svaku kalendarsku godinu zasebno, a ne za svaku godinu rada. Od 1.1. je krenulo novo obračunsko razdoblje i trenutno imate pravo na 10 dana za 2015-u, ali i 5 dana za 2016-u godinu (pretpostavljam da ste još uvijek u radnom odnosu). I dalje je na poslodavcu odlučiti kada ćete te dane koristiti, s tim da imate pravo po jedan dan za svaku godinu koristiti kada želite , uz najavu poslodavcu, 10 dana za 2015-u vam poslodavac mora omogućiti korištenje do 30.6 ove godine, a godišnji za 2016-u vam mora omogućiti korištenje do 30.6.2017.

 

 

 

 

 

G-man, imam pitanje za vas – nije vezano za temu, ali je vezano za članak koji ste linkali, nadam se da nije problem.

 

Naime, radi se o trajanju Ugovora o radu na određeno vrijeme u kojima navodim da traju mjesec, dva, pet... ako sam dobro shvatila u članku napisano, to bi značilo da ako radnika prijavim sa prvim u mjesecu, odjavit ću ga opet prvog u mjesecu? Npr. radnik je zaposlen 1.2., ugovor mu traje dva mjeseca, odjavljujem ga 1.4.? Dakle radio je veljaču, ožujak, ali i jedan dan travnja?

 

Iako, u ugovor stavljamo i datum do kojeg vrijedi , nrp. za ovaj primjer otprilike – ugovor se sklapa na dva mjeseca odnosno do 31.3.XXXX, al mi se sada čini da to radim(o) krivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To vam je u biti svojevrsna praznina koju naš Zakon o radu ima, iako se "pokriva" sa supsidijarnom primjenom odredaba ZOO-a.

 

Dakle, ako u ugovor o radu stavljate da radni odnos traje 6 mjeseci (baš tim riječima), tada on traje od npr. 01/01 do 01/07. Ali isto tako vi u ugovor slobodno stavite da se radni odnos zasniva na razdoblje od npr. 01/01 do 30/06. To je isto u redu, a vidim da i rabite tu varijantu.

 

Sve vam je zapravo stvar "tehnike" odnosno načina na koji ćete specificirati tu odredbu u ugovoru o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru kombiniram(o) obje varijante, dakle navedeno je i trajanje u mjesecima i točan datum. Izbacit ću mjesece, bolje spriječiti nego liječiti. Hvala!

 

Nema problema.

 

Bolje je spriječiti nego liječiti - slažem se, iako ne znam za nikoga tko je išao pred sud osporavati taj jedan dan. Smatram i da je zakonodavac mogao to specificirati u Zakonu o radu, no zašto nije - priča je za druga vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene isto muči to pitanje. Ja pišem ovu drugu varijantu, npr. 01/01 do 30/06, te ga i odjavljujem s tim datumom, jer bi od 01.01. do 01.07. značilo da radnik radi i prvi dan 7. mjeseca.

 

Da, zbunjujuće bude kad je forma "od-do", dugo sam se borila s tim jer mi je logika govorila da "od" uključuje taj datum, no "do" mi je značilo da bi trebalo završiti dan ranije :-P. Bilo mi je lakše kad sam vidjela da i drugi s tim imaju problema - recimo, morala sam mijenjati obrasce zahtjeva za GO; dok su bili u formi od - do, ljudi su svakako ispunjavali, pa sam ih promijenila u "prvi dan GO je________, zadnji dan GO je_______" i više nema zabune :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, zbunjujuće bude kad je forma "od-do", dugo sam se borila s tim jer mi je logika govorila da "od" uključuje taj datum, no "do" mi je značilo da bi trebalo završiti dan ranije :-P. Bilo mi je lakše kad sam vidjela da i drugi s tim imaju problema - recimo, morala sam mijenjati obrasce zahtjeva za GO; dok su bili u formi od - do, ljudi su svakako ispunjavali, pa sam ih promijenila u "prvi dan GO je________, zadnji dan GO je_______" i više nema zabune :ideja:

 

 

Kod mene kao i kod Drota.

 

Obrasci zahtjeva za godišnji nam izgledaju tako da radnik napiše dan od kojeg želi ići na GO i broj dana.

I onda na rješenju piše dan povratka na posao i to je to.

uređeno: od Roxette
hdgtd
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija