Jump to content

oslobođenja poreza na promet nekretnina stečenih ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju


kvisko505

Preporučene objave

Poštovani,

 

Baka bi mi željela darovati kuću, međutim, ne standardnim darovnim ugovorom, već ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovorom o doživotnom uzdržavanju da osigura sebe. Moje je pitanje, da li sam, kao unuk, oslobođen plaćanja poreza na promet nekretnina na sva tri oblika darovanja (standardan darovni ugovor, ugovor o doživotnom uzdržavanju, ugovor o dosmrtnom uzdržavanju)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Živim sa djevojkom na katu obiteljske kuće koju smo nedavno rekonstruirali/proširili. U prizemlju živi baka na koju glasi kuća i pomoćni objekti/građevinska dozvola. Djevojka i ja uskoro planiramo dijete, te bih trebao nekakav oblik pravne sigurnosti/vlasništva, samim tim što uskoro namjeravam još novca ulagati u kuću (fasada). Baka je suglasna sa tim da se nekakav ugovor napravi, samo nismo sigurni kakav bi bio najbolji. Također, želio bih izbjeći plaćanje poreza na promet nekretnina i mogućnost roditelja, odnosno, brata da polažu pravo jednog dana (nakon bakine smrti) na dio nekretnine u kojoj mi živi obitelj. Molim savjet što napraviti ili kratku usporedbu klasičnog darovnog ugovora, ugovora o doživotnom uzdržavanju, ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ili bilo kakvog oblika ugovora o suvlasništvu. Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sam jučer saznala u poreznoj - darovnim ugovorom - baka/unuk - plaća se porez na promet.

Članak 13.Zakona o porezu na promet nekretnina

,pročišćeni tekst zakona

NN 69/97, 26/00, 127/00, 153/02, 22/11, 143/14

-Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u odnosu na umrlog ili darovatelja,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kvisko, jedina solucija u kojoj neće biti poreza na promet nekretnina niti potraživanja temeljem nužnog dijela jeste da vaša djevojka s bakom sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

Ako ćete ga vi sklapati s bakom djevojke, onda može ići umanjenje poreza i to po 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja.

 

Irena, vi ste nešto pobrkali ili ekipa u PU koja vas je savjetovala nema pojma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija