Jump to content

Međusobna suvlasnička prava i dužnosti


Mamme123

Preporučene objave

Kupila sam stan 2003. u kući koja ima podrum i dvorište kao zajedničke djelove. Kuća je tada imala 3 stana i vlasnika - upisano je sve u katastar, gruntovnicu i posjedujemo elaborat sa suvlasničkim udjelom 333/1000.

2004. Kupljen je tavanski dio kuće te su kasnije izgrađena 2 stana iz čega su proizasla još 2 nova vlasnika. Jedan od njih pokrenuo je legalizaciju i napravio dopunu elaborata, dok drugi ne želi stan legalizirati !

 

Zanima me koja su prava istog vezano uz zajedničke djelove ( podrum i dvoriste) dok se ne napravi službena izmjena u elaboratu i isti se upišu u gruntovnicu.

Dodatno isti koji maltretira i bezobrazno se ponaša prema ostalim stanarima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupila sam stan 2003. u kući koja ima podrum i dvorište kao zajedničke djelove. Kuća je tada imala 3 stana i vlasnika - upisano je sve u katastar, gruntovnicu i posjedujemo elaborat sa suvlasničkim udjelom 333/1000.

A kako je tavan označen u tom elaboratu?

 

 

2004. Kupljen je tavanski dio kuće

 

Tko ga je prodao?

 

Kako je to provedeno u gruntovnici? (nikako, pretpostavljam)

 

 

te su kasnije izgrađena 2 stana iz čega su proizasla još 2 nova vlasnika. Jedan od njih pokrenuo je legalizaciju i napravio dopunu elaborata, dok drugi ne želi stan legalizirati !

Zanima me koja su prava istog vezano uz zajedničke djelove ( podrum i dvoriste) dok se ne napravi službena izmjena u elaboratu i isti se upišu u gruntovnicu.

 

Vi kao suvlasnik 1/3 nakon legalizacije ostajete suvlasnik 1/3 nekretnine dok ne pristanete na drugačiju podjelu.

 

Dodatno isti koji maltretira i bezobrazno se ponaša prema ostalim stanarima

 

U tom slučaju pogotovo ja bi na vašem mjestu tražio da mi dotični isplati naknadu za vrijednost zemljišta i komunalnih priključaka koji su zajednički.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na komentarima

 

A kako je tavan označen u tom elaboratu?

 

U trenutno važećem elaboratu navodi se samo kao tavan

 

Tko ga je prodao?

 

tavanski dio prodao je jedan od prijašnjih nasljednika, vlasnika tj. investitora kuće.

 

Kako je to provedeno u gruntovnici? (nikako, pretpostavljam)

 

upravo tako - nije provedeno. Vjerujem da ce se nakon provedene legalizacije koji je pokrenuo vlasnik jednog od tih dva tavanskih stanova i u gruntovnici nesto izmjeniti ?

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U trenutno važećem elaboratu navodi se samo kao tavan

 

Dajte da ovo pojasnimo.

 

Vi ste 2003. godine kupili stan koji predstavlja 333/1000 udjela nekretnine ili cca 1/3.

 

Kako su upisana ositala dva stana - jesu li i oni u takvim udjelima ili manji? kako je definirann taj tavan, u kojem udjelu?

 

Ako tavan nije naveden u etažnom elaboratu kao primjerice 150/1000 djela nekretnine (ili neki drugi udio), onda je tavan suvlasništvo vas troje vlasnika stana ako svaki od vas ima upisano vlasništvo 1/3.

 

 

tavanski dio prodao je jedan od prijašnjih nasljednika, vlasnika tj. investitora kuće.

 

Ako tavan nije iskazan kroz udio vlasništva u onih /1000 djelova nekretnine, onda investitor nije prodao ništa drugo nego maglu.

Takav ugovor vrijedi jednako kao da ja vama prodam nepostojeći 4. kat Banskih dvora - bezvezni komad papira.

 

 

upravo tako - nije provedeno. Vjerujem da ce se nakon provedene legalizacije koji je pokrenuo vlasnik jednog od tih dva tavanskih stanova i u gruntovnici nesto izmjeniti ?

 

Pokušajte shvatiti da ste u pravnom smislu vi i ostala dva suvlasnika zapravo suvlasnici i većeg djela ili cijelog tog dograđenog djela vaše građevine (ovisno o tome je li tavan ipak naveden u etažnom elaboratu u kakvom udjelu ili ne).

 

Nemate nikakvog razloga da sada pristanete na novu podjelu i budete suvlasnik 200/1000.

 

Gledano zakonski, ovaj koji je to dograđivao ulagao je dobrovoljno u tuđu nekretninu. Ako je od ulaganja prošlo 5 godina, on ne može tražiti povrat uloženog.

 

 

To što je on proveo legalizaciju dograđenog na svoje ime u vlasničkom smislu ne znači baš ništa. Jednako tako sam i ja mogao provesti tu legalizaciju na svoje ime. Biste li tada meni potpisala novi etažni elaborat po kojem meni pripadnu ta dva dograđena stana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I

Dajte da ovo pojasnimo.

 

Vi sI

Dajte da ovo pojasnimo.

 

Vi ste 2003. godine kupili stan koji predstavlja 333/1000 udjela nekretnine ili cca 1/3.

 

Kako su upisana ositala dva stana - jesu li i oni u takvim udjelima ili manji?

Da, stanovi su U istim udjelima 333/1000

 

kako je definirann taj tavan, u kojem udjelu?

 

Tavan je ranije zajedno sa stanom na 2. Katu bio u suvlasnistvu 5-ce vlasnika

 

1999. je stan na 2. Katu prodan kao zasebna jedinica 1/2 nekretnine, dok je neizgrađeni tavan- potkrovlje predstavljao posebnu cjelinu koja je ostala u vlasništvu prodavatelja.

2001. Napravljen je Aneks ug. U smislu usklađivanja pravog stanja na način da prodavatelji izričito dozvoljavaju kupcu stana na 2. Katu upis prava vl. Na ostaloj 1/2 djela 333/1000 u navedenoj kući i dvorište povezano sa vlasnistvom

 

2002. 4-ica vlasnika odrekli su se u ime jednog vl. udjela u suvlasništvu neizgr. Tavana, pa te je prodan neizgrađeni tavan

2003. Je investitor napravio 2 manja stana

 

Ova dva stana na tavanu nelegalno su izgrađena, mi ostali stanari smo " prešutno pristali" stanovi nisu upisani. Za jedan stan je pokrenuta legalizacija, dok drugi vl. To odbija provesti,

 

 

Ako tavan nije naveden u etažnom elaboratu na primjerice 150/1000 djela nekretnine (ili neki drugi udio), onda je tavan suvlasništvo vas troje vlasnika stana ako svaki od vas ima upisano vlasništvo 1/3.

 

U elaboratu iz 97' tavan je naveden kao neizgrađeno potkrovlje

 

 

Ako tavan nije iskazan kroz udio vlasništva u onih /1000 djelova nekretnine, onda investitor nije prodao ništa drugo nego maglu.

Takav ugovor vrijedi jednako kao da ja vama prodam nepostojeći 4. kat Banskih dvora - bezvezni komad papira.

 

Pokušajte shvatiti da ste u pravnom smislu vi i ostala dva suvlasnika zapravo suvlasnici i većeg djela ili cijelog tog dograđenog djela vaše građevine (ovisno o tome je li tavan ipak naveden u etažnom elaboratu u kakvom udjelu ili ne).

 

Nemate nikakvog razloga da sada pristanete na novu podjelu i budete suvlasnik 200/1000.

 

Gledano zakonski, ovaj koji je to dograđivao ulagao je dobrovoljno u tuđu nekretninu. Ako je od ulaganja prošlo 5 godina, on ne može tražiti povrat uloženog.

 

 

To što je on proveo legalizaciju dograđenog na svoje ime u vlasničkom smislu ne znači baš ništa. Jednako tako sam i ja mogao provesti tu legalizaciju na svoje ime. Biste li tada meni potpisala novi etažni elaborat po kojem meni pripadnu ta dva dograđena stana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija