Jump to content

Dokaz u postupku priznavanja izvanbračne zajednice


Željac047

Preporučene objave

Poštovani, jedna stvar me stalno "kopa" u svezi priznavanja izvanbračne zajednice...

Naime, osoba koja je povremeno živjela sa mojim pok. bratićem, usput rečeno, i pomogla mu da završi tamo gdje je sada (alkohol), te je u to vrijeme bila skrbnica svoje mld. kćerke i njezinog djeteta (kćerka joj je rodila sa 15,5 godina), pokrenila je postupak utvrđivanja i priznavanja izvanbračne zajednice poradi ostvarivanja prava nasljedstva (braniteljske, invalidske mirovine i nekretnina)...

 

Njegova djeca osporavaju postojanje iste...

 

Pošto sam tada bio u bolnici, neznam točno što je predložila kao dokaz, ali sam kasnije, od njegove djece, doznao da je, kako to u postupku te vrste ide, kao dokaz, predložila tri svjedoka i to svoje dvije kćerke i jednu osobu koja je povremeno "lumpovala" sa njima, te, najzanimljiviji, a po meni sporan dokaz, sliku na kojoj su njezine dvije, tada, mld. kćerke i, kćerka mog pok. bratića, tada još 11-godišnje dijete, sada punoljetna i protustranka...

 

E sada mene zanima da li je ta slika mld. djece relevantan dokaz i da li je, uopće, smjela priložiti istu kao dokaz kad se na istoj nalazi mld. osobe, te kćerka pok. bratića, tada još 11-godišnje dijete, sada punoljetna osoba istranka u postupku, koja negira postojanje izvanbračne zajednice, bez njezinog pristanka?

 

Unaprijed zahvaljujem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stranka u postupku može predlagati kao dokaz što god ju je volja, a na sudu je da ocijeni dopustivost onoga što se predlaže kao dokaz.

 

Po mom mišljenju, fotografija se može predložiti kao dokaz (jer ovdje se ne radi o objavi u medijima ili na društvenim mrežama, već u postupku pred sudom), ali je ista potpuno irelevantna po pitanju dokazivanja navoda iz tužbenog zahtjeva.

 

Uzmite ovaj primjer - recimo da se nas dvoje fotkamo u ZOO-u, jedan sa rukom oko ramena drugoga, jel bi to značilo da smo u istospolnoj zajednici? (bez zamjere ovim primjerom, samo želim dokazati apsurdnost tužiteljičina razmišljanja)

 

Što se svjedoka tiče, oni jesu realno dokazno sredstvo u ovakvoj situaciji, ali kćerke su deeeebelo pristrane, a i ovaj treći svjedok je moguće pristran i u tom smjeru će trebati "napasti" njegov iskaz pred sudom.

 

Inače, u Nacrtu prijedloga novog Obiteljskog zakona, planira se uvesti tzv. registracija izvanbračne zajednice, što smatram korakom naprijed u rješavanju upravo ovakvih situacija kojima su sada izloženi nasljednici vašeg bratića.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na to sam i mislio kad je predložila, kao dokaz, tu fotografiju, jer je upravo tako kako ste naveli u primjeru nas dvojice, za koji primjer nema zamjere, ista ne dokazuje ništa, tj. kako ste i naveli, trebala bi biti irelevantna što se tiče dokazivanja postajanja izvanbračne zajednice, na istoj su, jednostavno, davno slikane tri mld. prijateljice, samo sam mislio pojasniti s čime se te i takve osobe služe kako bi došle do nekih "svojih" prava i ostvarile ista...

 

Što se tiče svjedoka, njezino je pravo da ih predloži, ali i sam sam mišljenja da će se vrlo lako dokazati da su pristrani....

 

Ovo što pišete u svezi Nacrta prijedloga novog Obiteljskog zakona, to bi bilo jako dobro, jer bi se svaka izvanbračna zajednica registrirala i nebi bilo potrebno dokazivati postojanje iste, a što je mučno i za onog tko je dokazuje, ali i za onog tko je osporava, a iz mog posta je razvidno tko je sve i na koji način koristi samo kako bi došao do nekih "svojih" prava, a koja prava su priznata u instituciji braka...

 

Poštovani g-dine G-man najljepša Vam hvala na Vašem odgovoru, mislim da će sve ovo puno pomoći drugima u poimanju i postupku dokazivanja postojanja izvanbračne zajednice, a koja je Zakonom izjednačena kao brak i bračna zajednica....

 

Hvala Vam još jednom..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...samo sam mislio pojasniti s čime se te i takve osobe služe kako bi došle do nekih "svojih" prava i ostvarile ista...

 

U dobu u kojem živimo, kada se sve gleda kroz prizmu novca, a humanost je započela svoj put kopnjenja do razine endemičnosti, ovakvo ponašanje više uopće ne čudi, ali zato je tu sud koji će reći svoje.

 

Što se tiče svjedoka, njezino je pravo da ih predloži, ali i sam sam mišljenja da će se vrlo lako dokazati da su pristrani....

 

Kćerke su a priori pristrane, tu nema spora, a i ovaj treći svjedok pretpostavljam da je tužiteljičin dobar prijatelj i to se lako bude osporilo.

 

Ovo što pišete u svezi Nacrta prijedloga novog Obiteljskog zakona, to bi bilo jako dobro, jer bi se svaka izvanbračna zajednica registrirala i nebi bilo potrebno dokazivati postojanje iste, a što je mučno i za onog tko je dokazuje, ali i za onog tko je osporava, a iz mog posta je razvidno tko je sve i na koji način koristi samo kako bi došao do nekih "svojih" prava, a koja prava su priznata u instituciji braka...

 

To je zasad prijedlog, kojeg osobno podržavam, upravo radi ovakvih situacija, kada vam se jave "lešinari" ili "hijene", koje žele iskoristiti situaciju.

 

Nažalost, ima tu i druga strana medalje - kako većina ljudi koji "biraju" izvanbračnu zajednicu, čine to ponajviše radi izostanka forme i procedure koja se mora proći, a vezano uz brak, treba biti oprezan glede forme i procedure koja bi trebala vrijediti za izvanbračnu zajednicu, u protivnom bi se mogao desiti kontra-efekt - scenarij da imamo daleko više izvanbračnih zajednica "na crno" negoli ovih registriranih, a to će opet donijeti svoje probleme, stoga predlagatelj mora iznaći maksimalno simplifistički način registracije i regulacije.

 

Poštovani g-dine G-man najljepša Vam hvala na Vašem odgovoru, mislim da će sve ovo puno pomoći drugima u poimanju i postupku dokazivanja postojanja izvanbračne zajednice, a koja je Zakonom izjednačena kao brak i bračna zajednica....

 

Hvala Vam još jednom..

 

Nema problema, poštovani Željac...

 

Hvala i Vama na sudjelovanju i pomoći mnogim našim korisnicima ovdje.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija