Jump to content

Prijenos vlasništva s jednog suvlasnika na drugog - procedura?


Karolina1234

Preporučene objave

Poštovani,

 

brat i ja samo suvlasnici stana u kojem godinu dana nakon što je stan kupljen živim samo ja sa suprugom. Stan je kupljen na kredit čiji je nositelj moj otac, a ja sam sudužnica. Režije od početka plaćam ja, a kredit sam u početku otplaćivala samo dijelom (otac glavninu), a zadnje dvije godine u potpunosti.

 

Moj brat je suglasan da se stan prepiše samo na mene i to bismo htjeli rješiti darovnim ugovorom. Koja je točna procedura? Treba li se plaćati kakav porez kod mijenjanja vlasništva u ovakvom slučaju i koliko on iznosi (kako se određuje) te može li se plaćati u dijelovima? Kome se obraćam za rješavanje tih stvari?

Može li se bez tog plaćanja poreza u ovom slučaju?

 

Puno hvala i pozdrav,

Karolina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sastavite darovni ugovor kojim on vama daruje svoju polovicu, ovjerite kod javnog bilježnika, predate uz zahtjev za upis na gruntovnicu, i potom u roku od 30 dana podnesete u poreznu prijavu poreza na promet nekretnina - mislim da kad je darovanje između brata i sestre da podliježe oporezivanju i nema oslobođenja, porez je 4% od vrijednosti nekretnine, a vrijednost određuje PU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

brat i ja samo suvlasnici stana u kojem godinu dana nakon što je stan kupljen živim samo ja sa suprugom. Stan je kupljen na kredit čiji je nositelj moj otac, a ja sam sudužnica. Režije od početka plaćam ja, a kredit sam u početku otplaćivala samo dijelom (otac glavninu), a zadnje dvije godine u potpunosti.

 

Moj brat je suglasan da se stan prepiše samo na mene i to bismo htjeli rješiti darovnim ugovorom. Koja je točna procedura? Treba li se plaćati kakav porez kod mijenjanja vlasništva u ovakvom slučaju i koliko on iznosi (kako se određuje) te može li se plaćati u dijelovima? Kome se obraćam za rješavanje tih stvari?

Može li se bez tog plaćanja poreza u ovom slučaju?

 

Puno hvala i pozdrav,

Karolina

 

ako je otac živ brat bi njemu mogao darovati svoj dio (nema poreza iako treba prijavit sklapanje ugovora ). na darovani dio stana upiše pravo plodouživanja u tvoju korist. nakon trti godine daruje ti stan (nema poreza).

ili sa bratom sklopiti darovni ugovor i platiti porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

brat i ja samo suvlasnici stana u kojem godinu dana nakon što je stan kupljen živim samo ja sa suprugom. Stan je kupljen na kredit čiji je nositelj moj otac, a ja sam sudužnica. Režije od početka plaćam ja, a kredit sam u početku otplaćivala samo dijelom (otac glavninu), a zadnje dvije godine u potpunosti.

 

Kako ste stekli stan i dug?

Otac je preminuo pa ste naslijedili?

 

 

Moj brat je suglasan da se stan prepiše samo na mene i to bismo htjeli rješiti darovnim ugovorom. Koja je točna procedura?

Je li stan pod hipotekom ili fiducijom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja nisam shvatila da je fiducija u pitanju, ali sad kad ponovno čitam, nsam sigurna.

 

Dovoljno je nejasno napisano da se može shvatiti na oba načina. No, i ja sam skloniji mišljenju da je riječ o hipoteci. Naime, otac je nosioc kredita pa bi prema tome trebao biti kupac i vlasnik, te nekim pravnim poslom dati u (ili nasljeđivanjem) suvlasništvo kćeri i sinu, što pri fiduciji ne bi bilo moguće. Pa čak ni pravo vlasništva (potonjeg vlasnika), ne bi bilo dio ostavinskog postupka, ukoliko se u cijelosti ne namiri osigurana tražbina te se ispuni raskidni uvjet.

 

Moguće je da je i dizan nenamjenski kredit, no što je stvarno po srijedi nečemo znati dok se korisnik ne izjasni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Da li mi možda može netko pomoći. Dakle priča je ovakva. Imam stan koji je moj otac naslijedio od svojih roditelja. Pred nekih 20tak godina stan je potpuno renoviran a mojoj mami je njena sestra poklonila nešto novaca za renovaciju tog stana. Naravno da je to bila sitnica prema onomu što se potrošilo.

Ta mamina sestra je rekla svojim unukama da je pomogla oko renoviranja stana i jedna od unuka želi uzeti odvjetnika i stan prepisati na sebe jer, kako navodi, njena je baka dala dio novaca.

Da li bi ona mogla to učiniti. Uzeti nama stan i prepisati na sebe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok. Hvala. Ta unuka ne živi u Hrvatskoj ali sada misli doći u posjet kod nas ali je nekome rekla da će uzeti odvjetnika i želi stan prepisatni na sebe. Ne znam kako to misli napraviti ako je stan nasljedstvo po liniji mog oca a ona je rodbina po liniji moje mame. Dakle nema baš ništa s tim stanom. Nadam se da samo trabunja gluposti i da neću još i s njom imati problema.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ta mamina sestra je rekla svojim unukama da je pomogla oko renoviranja stana i jedna od unuka želi uzeti odvjetnika i stan prepisati na sebe jer, kako navodi, njena je baka dala dio novaca.

Da li bi ona mogla to učiniti. Uzeti nama stan i prepisati na sebe?

dala je poklon (u novcu). problem bi mogla praviti porezna (porez na dar).

povrat poklona može tražiti onaj ko ga je dao (dali bi uspio?).

 

Ažurirano

 

Ok. Hvala. Ta unuka ne živi u Hrvatskoj ali sada misli doći u posjet kod nas ali je nekome rekla da će uzeti odvjetnika i želi stan prepisatni na sebe. Ne znam kako to misli napraviti ako je stan nasljedstvo po liniji mog oca a ona je rodbina po liniji moje mame. Dakle nema baš ništa s tim stanom. Nadam se da samo trabunja gluposti i da neću još i s njom imati problema.....

 

unuka darovateljice nemože tražiti povrat dara koji je darovala njena baka.

svako vlasnik može slobodno raspolagat svojom imovinom.

koristi uslugu odvjetnika da bi drugoj strani povečala troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija