Jump to content

Prenošenje godišnjeg odmora


gala385

Preporučene objave

Poštovani,

 

radnica koristi bolovanje vezano uz trudnoću i porođaj odnosno rodiljni/roditeljski dopust od 2016. - 2020. godine.

Bi li sukladno čl. 84. st. 5. mogla koristiti svih 5 neiskorištenih godišnjih odmora u godini u kojoj se vraća ili samo godišnji od prethodne godine pri čemu ostali "propadaju"?

 

Iz članka je teško iščitati što je pisac htio reći. Po mojoj logici može se prenijeti samo godišnji iz prethodne godine.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, oko 9 mjeseci komplikacija i onda tri godine rodiljnog i roditeljskog dopusta za treće dijete, ako sam dobro shvatila? Po mom mišljenju (i imam dojam da sam to negdje čula, ali ne mogu poduprijeti nikakvom praksom niti stvarnim slučajem, a kamoli zakonskom odredbom), radnica bi trebala moći iskoristiti sve godišnje odmore, a ne samo posljednji.

 

Pokušala sam tražiti u popisu mišljenja Ministarstva rada, ali nisam našla takav slučaj, pa predlažem da i Vi potražite, možda ćete imati više sreće, a ako ne nađete, možete postaviti i upit pa ćete dobiti mišljenje od njih.

 

LINKhttp://www.mrms.hr/pitanje/popis-misljenja-o-zakonu-o-radu/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, oko 9 mjeseci komplikacija i onda tri godine rodiljnog i roditeljskog dopusta za treće dijete, ako sam dobro shvatila? Po mom mišljenju (i imam dojam da sam to negdje čula, ali ne mogu poduprijeti nikakvom praksom niti stvarnim slučajem, a kamoli zakonskom odredbom), radnica bi trebala moći iskoristiti sve godišnje odmore, a ne samo posljednji.

 

Pokušala sam tražiti u popisu mišljenja Ministarstva rada, ali nisam našla takav slučaj, pa predlažem da i Vi potražite, možda ćete imati više sreće, a ako ne nađete, možete postaviti i upit pa ćete dobiti mišljenje od njih.

 

LINKhttp://www.mrms.hr/pitanje/popis-misljenja-o-zakonu-o-radu/

 

Da. Međutim čisto sumnjam da bi čl. 84. st. 5. dopustio da radnica nakon dužeg izbivanja koristi čak 4 stara godišnja i novi, dakle 5 godišnjih odmora dok kraja godine u kojoj se vraća na rad.

Nevjerovatno mi je da na internetu ne mogu pronaći ovakav slučaj, obzirom na širinu i učestalost teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.84. st.5.

„Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.“

Po meni ovo znači da radnik može koristiti godišnji za do dvije godine unazad. Starije od toga propada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.84. st.5.

„Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.“

Po meni ovo znači da radnik može koristiti godišnji za do dvije godine unazad. Starije od toga propada.

 

Ne. Stav MRMS iz haskovog linka.

 

"Naime, Zakon izričito određuje da radnik neiskorišteni godišnji odmor iz prethodne godine, može iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

 

Navedeno je pravilo, uz iznimku propisanu odredbom članka 84. stavka 5. Zakona koji rok za prenošenje godišnjeg odmora iz prošle godine produžuje do kraja iduće kalendarske godine, ukoliko ga radnik koji se koristio jednim od prava pobrojanih u navedenom članku Zakona, nije mogao koristiti jer se kasnije vratio na rad, ili mu to poslodavac nije omogućio.

 

Slijedom navedenog, radnica koja se bez prekida koristila pravom na bolovanje u trudnoći, rodiljnim, roditeljskim dopustom, te dopustom radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, u razdoblju od 19. 01. 2012. godine do 31. 10. 2014. godine, godišnji odmor za 2012. godinu više neće moći iskoristiti, s obzirom da institut prenošenja godišnjeg odmora dopušta prenošenje neiskorištenog dijela godišnjeg odmora samo na iduću godinu, (npr. stečeni godišnji odmor za 2012. godinu može se prenijeti na 2013. godinu), a ne na godine koje iza nje slijede."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovoj lijepoj našoj j... lud zbunjenoga. Da, pročitala sam mišljenje ministarstva i prije no što sam napisala svoje. Što da vam kažem, u ex firmi imali smo situaciju kada nam je inspektor odbio mišljenje ministarstva uz obraloženje kako ministarstvo nije nadležno za tumačenje zakona, već je za to nadležan zakonodavac :) Zbog fraza kao „iznimka“ i „ u godini u kojoj se vratio na rad“ i dalje mislim da je moguće i moje tumačenje. Možda bi stvarno trebalo pitati zakonodavca :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da se postavi upit zakonodavcu, on bi to proslijedio ministarstvu, pa se vrtimo u krug. Nažalost, zakonodavac je političko, ne stručno (pravno) tijelo.

 

Problem naše legislative je ovakva nedorečena i multismislena nomotehnika (umijeće pisanja zakona). Ako je stavak 5. iznimka i ako se radi o GO-u samo za prošlu godinu, onda bi se napisalo "do kraja iduće kalendarske godine", a ne "kalendarske godine u kojoj se osoba vratila na rad".

 

Jer ovakva formulacija kakva trenutno jeste doista navodi na zaključak da se može ići unedogled glede GO-a, s čime se osobno ne slažem, jer bi dovelo do apsurda.

 

Sivkov link mi se čini da najbolje objašnjava ovu situaciju i priklonio bih se razmišljanju da ide samo GO za posljednju godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija