Jump to content

Prodaja imovine ili ugovor o daru ili o uzdržavanju


gripen

Preporučene objave

Molim savjet,

moj otac je obolio i treba nam novac za liječenje koji bismo namakli iz prodaje djedovine koja se sastoji od više komada zemlje. Ta zemljišta su u vlasništvu oca, koji je od nepokretan i pati od progresivne bolesti tako da se može očekivati daljnja pogoršanja. Je li izvedivo da otac proda zemlju i kako (s obzirom da se ne može potpisati vezan je za krevet) ili je baš nužno napraviti darovni ugovor ili ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju (ja živim s njim i majkom i brinem se o oboje već godinama). Zanima me koja je opcija najbrža, najjednostavnija (rekli su mi da za angažiranje javnog bilježnika i procjenu cijene postupka treba znati vrijednost imovine, a ne znam kako da to saznamo - treba li angažirati nekog vještaka ili odvjetnika?) i naravno najpovoljnija (osobito s obzirom na plaćanje poreza).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim savjet,

moj otac je obolio i treba nam novac za liječenje koji bismo namakli iz prodaje djedovine koja se sastoji od više komada zemlje. Ta zemljišta su u vlasništvu oca, koji je od nepokretan i pati od progresivne bolesti tako da se može očekivati daljnja pogoršanja. Je li izvedivo da otac proda zemlju i kako (s obzirom da se ne može potpisati vezan je za krevet) ili je baš nužno napraviti darovni ugovor ili ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju (ja živim s njim i majkom i brinem se o oboje već godinama). Zanima me koja je opcija najbrža, najjednostavnija (rekli su mi da za angažiranje javnog bilježnika i procjenu cijene postupka treba znati vrijednost imovine, a ne znam kako da to saznamo - treba li angažirati nekog vještaka ili odvjetnika?) i naravno najpovoljnija (osobito s obzirom na plaćanje poreza).

 

punomoć kojom te opunomoćuje da slobodno raspolažeš njegovom imovinom ( najam , prodaja i primanje ugovorene svote itd.). prodaješ imovinu po potrebi.

koliko nasljednika postoji?

 

darovanjem ili ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju nemožeš nekretnine prodati u naredne tri godine od sklapanja ugovora. zbog porez ako stečene nekretnine prodaš prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na pomoci.

Nasljednici smo ja koji zivim s njima i sestra koja zivi u inozemstvu, i pretpostavljam majka odnosno supruga vlasnika imovine.

Za punomoc trebamo odvjetnika ili biljeznika? I mozete li procijeniti koliko postupak traje i kosta? Je li problem sto se otac ne moze potpisati (priseban je ali oduzet), trebamo li mozda neku lijecnicku potvrdu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za punomoc trebamo odvjetnika ili biljeznika? I mozete li procijeniti koliko postupak traje i kosta? Je li problem sto se otac ne moze potpisati (priseban je ali oduzet), trebamo li mozda neku lijecnicku potvrdu?

 

za potpisivanje punomoći se dogovorite sa javnim bilježnikom (kućna posjeta. nešto je skuplje ali nema maltretiranja za bolesnika i obitelj). ako je imovina bračna stečevina i suprua treba potpisati punomoć (i ako imovina glasi na bolesnika).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija