Jump to content

Podjela imovine-molim savjet


Lonipa

Preporučene objave

Molim za savjet ! Sporazumno smo se razveli nedavno. Sada se moramo dogovoriti oko imovine.Imamo kuću koju ćemo morati prodati da bi to nekako podijelili. Kuću smo zajednički zidali na zemljištu koje je već bilo njegovo vlasništvo. Zanima me kako ide podjela, ima li on i za koliko pravo na veći dio ?Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ima zbog činjenice da je kuća sagrađena na njegovom zemljištu, osobnom vlasništvu kojeg je unio u bračnu zajednicu (brak), no to je sve stvar Vašeg dogovora, najbolje bi bilo da se i oko toga ljudski dogovorite, ako je ikako noguće, jer sudskim putem Vam je dosta mukotrpno, dosta je dugotrajno, a i dosta košta (vještačenje)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Lonipa je napisao:

Molim za savjet ! Sporazumno smo se razveli nedavno. Sada se moramo dogovoriti oko imovine.Imamo kuću koju ćemo morati prodati da bi to nekako podijelili. Kuću smo zajednički zidali na zemljištu koje je već bilo njegovo vlasništvo. Zanima me kako ide podjela, ima li on i za koliko pravo na veći dio ?Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

zemljište na kom je sagrađena kuća je njegova imovina.i kuća izgrađena na njegovom zemljištu je njegova imovina.

ali sudu možete podnijeti zahtjev za utvđivanje i podjelu bračne stečevine.

sve kupljeno za vrijeme trajanja braka/zajedničkog života je bračna stečevina.

osim ako je kupljeno osobnom imovinom ili dar. 

ako imate dokaze o zajedničkom ulaganju u gradnju i opremanje kuće možete  dobiti 1/2 sredstava utrošenih za gradnju kuće.

na čije ime glasi vlasnički list za kč. nakojoj je kuća? 

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , bovu je napisao:

ali knjižnom vlasniku kuće očito dogovor ne odgovara.

Toga sam svjestan, upravo zato sam i napisao ako je dogovor moguć, jer ako je kuća napravljena za vrijeme trajanja bračne zajednice, onda je ista bračna stečevina bez obzira što je sagrađena na čestici koja je osobno vlasništvo jednog od supružnika, dakle nebi se dijelilo, kako ObZ predviđa pola-pola, već bi se, od postignute cijene, odbila vrijednost zemljišta kao osobne imovine, a ostalo (vrijednost kuće) dijelilo popola, baš kao što sam napisao u svom prvom postu da supružnik čija je osobna imovina zemljište ima veće pravo, više dobiva, a ako se ide sudskim putem, potrebito je zbog toga vještačenje koje baš i nije jeftino, a i uvijek je to bolje rješavati dogovorno, naravno, ako je dogovor moguć...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , G-man je napisao:

Ukoliko se ne dogovorite, jedini tko će na kraju biti u plusu će biti vaši odvjetnici.

Upravo na to ja stalno aludiram, odvjetnici će uzeti "svoj dio kolača", a biti će opet za nekog nepovoljno rješenje, bilo za koga-za nekog mora biti, zato sugeriram, ako je ikako moguće, dogovorno riješenje (dogovoriti se), jer dogovor kuću gradi...., a i kasnije se treba živjeti i dogovarati se o djeci i ostalim stvarima, pa čemu se onda "vucarati" po sudovima, puniti džepove odvjetnicima i drugim osobama  (vještacima isl.), ako se može naći neko dogovorno rješenje koje bi koliko-toliko zadovoljilo obje strane...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija