Jump to content

Utvrđivanje vanbračne zajednice


MolimPomoc

Preporučene objave

Ako je zahtjev odbačen, možete ga ponovno pisati. On bi mogao glasiti nekako ovako: u uvodnom dijelu navedete sve činjenice (da ste s tom i tom osobom živjeli toliko i toliko dugo na toj adresi, da to mogu potvrditi Vaše osobne iskaznice gdje je registrirano prebivalište, i sljedeći svjedoci, već s čime raspolažete), i onda navedete: "Zato tražim da sud presudi sljedeće: "Utvrđuje se da je između stranaka te i te i ove i one, postojala (ili postoji, ako je još uvijek u tijeku) izvanbračna zajednica u tom i tom periodu."

Za tužbu za utvrđenje morate imati pravni interes. Zašto tražite da se utvrdi postojanje izvanbračne zajednice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako je zahtjev odbačen, možete ga ponovno pisati. On bi mogao glasiti nekako ovako: u uvodnom dijelu navedete sve činjenice (da ste s tom i tom osobom živjeli toliko i toliko dugo na toj adresi, da to mogu potvrditi Vaše osobne iskaznice gdje je registrirano prebivalište, i sljedeći svjedoci, već s čime raspolažete), i onda navedete: "Zato tražim da sud presudi sljedeće: "Utvrđuje se da je između stranaka te i te i ove i one, postojala (ili postoji, ako je još uvijek u tijeku) izvanbračna zajednica u tom i tom periodu."

Za tužbu za utvrđenje morate imati pravni interes. Zašto tražite da se utvrdi postojanje izvanbračne zajednice?

Za obiteljsku mirovinu i za prednost pri zapošljavanju kao supruga branitelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Po mom mišljenju, pravni interes postoji, pa to nije razlog zbog kojeg bi Vam tužba bila odbačena, ali to u tužbi morate i napisati.

Prvo sam predala zahtjev za utvrđivanjem, znači ima skoro god dana. Navela sam sve i priložila papirnato (potvrde o prebivalištu  rodne listove nas dvoje, male, navela svjedoke koji to mogu potvrdit), ali nisam navela razlog zašto mi triba takvo rješenje pa mi je vratila obavijest da moram dopunit i uredit tužbu (a ja predala zahtjev). Ok, napravila i to, dopunila, napisala zašto mi triba to rješenje, i još priložila dokaza (od njegove izjave prilikom hospitalizacije do punomoći u banci), da bi mi u rješenju o odbacivanju ovo obrazloženje napisala:

 

"rješenjem ovog suda od 12.02.2018 pozvana je tuziteljica da u ostavljenome roku uredi tuzbu na način da označi tuženika oibe stranaka (sve sam to napravila) budući da je tuženik preminuo prije podnošenja tužbe pa samim tim ne može biti stranka u postupku. Nadalje je upozorena da naznači određeni tužbeni zahtjev u pogledu glavne stvari. Također je upozorena na posljedice iz čl 109 zppa, za slučaj da propusti udovoljiti nalogu duda u ostavljenom roku.

19.02.2018 zaprimljena je dopuna i uređenje. Pregledom podneska je utvrđeno kako tužiteljica u ostavljenom roku nije ispravila tužbu nego je vratila bez zatražene dopune zbog čega je sukladno odredbi članka 109 zppa odlučeno kao u izreci rješenja."

Moj originalni zahtjev

"ja, ta i ta, oib, dat rođ, adesa prebiv, se obraćam ovom sudu sa ovim zahtjevom da sud utvrdi postojanje vanbračne zajed između mene i pok muža (navela podatke kao i za sebe) u kojoj je rođeno naše dijete (isto podaci kao i z sebe) u svrhu ostvarivanja prava koja mi zakknski pripadaju. Opisala koliko je dugo i kako trajala zajednica, navela svjedoke i proložila papire, kopije osobnih, rodnih listova, potvrde o prebivalištu.

Onda je tražila dopunu i uređenje pa je to ovako izgledalo

Tužitelj:

Tuženik:

Obratila sam se ovom dudu za utvtđivanje postojanja vanbračne zajednice, sukladno čl 11oz. Takvo utvrđivanje je potrebno kako bih ostvarila pravo na ob mir i pravo na prednost pri zapošljavanju kao dupruga hrv branitelja te sam još detaljnije opisala kako je izgledala zajednica i priložila sve kopije rjesenja za jednokrtne pomoći di piše da živimo u vanbr zaj, potvrde o oibu, kopiju punomoći u banci, kopiju povijesti bolesti oz bolnice na kojoj je njegova izjava i potpis da živi samnom u vanbr zajednici.

Šta mi je činit jer majke mi nije mi jasno šta oće od mene

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom postupku pred sudom moraju postojati dvije stranke, predlagatelj i protustranka. Ne možete tužiti pokojnog muža jer se protiv umrle osobe ne može voditi niti parnica niti izvanparnični postupak. Koga možete tužiti? Djecu kao nasljednike iza pokojnog muža? HZMO? Pošto HZMO traži da postojanje izvanbračne ajednice bude utvrđeno u izvanparničnom postupku (po čl. 22. i 22.a ZOMO), ja bih tužila njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ruby, upravo ste mi "ukrali" pitanje predlagačici teme, poštovana Molim Pomoć da li ste pokrenuli izvanparnični ili parnični postupak za utvrđivanja postojanje izvanbračne zajednice (inače se utvrđivanja postojanja izvanbračne zajednice provodi u izvanparničnom postupku) temeljem Vašeg Prijedloga za utvrđivanjem iste, gdje morate navesti od kada do kada je trajala izvanbračna zajednica (vrijeme trajanja) sa pokojnim izvanbračnim suprugom, što, koliko vidim, niste naveli, da je za vrijeme trajanja iste rođeno dijete (navesti kada) itd. itd., te predložiti relevantne dokaze (što ste, koliko vidim, i učinili) itd. itd., u koju svrhu Vam je potrebito, te na kraju zatražiti da se, temeljem utvrđenog činjeničnog stanja, donese rješenje kojim se potvrđuje postojanje izvanbračne zajednice između Vas i Vašeg pok. izvanbračnog supruga, a koje Vam, kasnije, služi za ostvarivanja prava koja proistječu iz postojanja iste (prava koja navodite)...

Nadalje, čitajući sve što navodite, ne možete napisati pok. supruga, već pok. izvanbračnog supruga...

Sve ostalo Vam je pojašnjeno, pojasnili su Vam poštovane kolege u svojim prethodnim postovima (tuženik ne može nikako biti pokojna osoba idr..), a Vi, kao tuženika, navodite svog izvanbračnog supruga, što je nedopustivo..

Dakle, mene zanima da li ste Vi pokrenuli parnični ili izvanparnični postupak za utvrđivanja izvanbračne zajednice..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

U svakom postupku pred sudom moraju postojati dvije stranke, predlagatelj i protustranka. Ne možete tužiti pokojnog muža jer se protiv umrle osobe ne može voditi niti parnica niti izvanparnični postupak. Koga možete tužiti? Djecu kao nasljednike iza pokojnog muža? HZMO? Pošto HZMO traži da postojanje izvanbračne ajednice bude utvrđeno u izvanparničnom postupku (po čl. 22. i 22.a ZOMO), ja bih tužila njih.

Taj mi dio nikako nije jasan.. HZMO traži sudsko rješenje o postojanju, u zakonu stoji da je vanbračna čim se rodi dite ili 3g zajedn života, a sud nemože takvo rješenje donit ako je druga strana pokojna, a HZMO neće priznat ništa drugo osim sudskog rješenja.. Smišno mi je šta neke institucije traže to rješenje, dok je nekima dovoljno da smo bili na istoj adresi i ditetov rodni list

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Željac047 je napisao:

Poštovana Ruby, upravo ste mi "ukrali" pitanje predlagačici teme, poštovana Molim Pomoć da li ste pokrenuli izvanparnični ili parnični postupak za utvrđivanja postojanje izvanbračne zajednice (inače se utvrđivanja postojanja izvanbračne zajednice provodi u izvanparničnom postupku) temeljem Vašeg Prijedloga za utvrđivanjem iste, gdje morate navesti od kada do kada je trajala izvanbračna zajednica (vrijeme trajanja) sa pokojnim izvanbračnim suprugom, što, koliko vidim, niste naveli, da je za vrijeme trajanja iste rođeno dijete (navesti kada) itd. itd., te predložiti relevantne dokaze (što ste, koliko vidim, i učinili) itd. itd., u koju svrhu Vam je potrebito, te na kraju zatražiti da se, temeljem utvrđenog činjeničnog stanja, donese rješenje kojim se potvrđuje postojanje izvanbračne zajednice između Vas i Vašeg pok. izvanbračnog supruga, a koje Vam, kasnije, služi za ostvarivanja prava koja proistječu iz postojanja iste (prava koja navodite)...

Nadalje, čitajući sve što navodite, ne možete napisati pok. supruga, već pok. izvanbračnog supruga...

Sve ostalo Vam je pojašnjeno, pojasnili su Vam poštovane kolege u svojim prethodnim postovima (tuženik ne može nikako biti pokojna osoba idr..), a Vi, kao tuženika, navodite svog izvanbračnog supruga, što je nedopustivo..

Dakle, mene zanima da li ste Vi pokrenuli parnični ili izvanparnični postupak za utvrđivanja izvanbračne zajednice..?

Izvanparnični sam pokrenila, i u opisu kako je izgledala vanb zaj sam navela otkad dokad je trajala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali onda ne tužbom niti zahtijevom, već Prijedlogom za donošenje rješenja o postajanju izvanbračne zajednice...

Vi predlažete sudu da, u izvanparničnom postupku, temeljem utvrđenog činjeničnog stanja, donese rješenje da je postojala izvanbračna zajednica...., a ne tužite nikoga niti zahtijevate nešto.....baš sam, slučajno, imao takav slučaj, te sam otvorio sličnu temu pod naslovom "Dokaz u postupku priznavanja izvanbračne zajednice", pa malo pogledajte ako Vam nije problem..

 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Željac047 je napisao:

Ali onda ne tužbom niti zahtijevom, već Prijedlogom za donošenje rješenja o postajanju izvanbračne zajednice...

Vi predlažete sudu da, u izvanparničnom postupku, temeljem utvrđenog činjeničnog stanja, donese rješenje da je postojala izvanbračna zajednica...., a ne tužite nikoga niti zahtijevate nešto.....baš sam, slučajno, imao takav slučaj, te sam otvorio sličnu temu pod naslovom "Dokaz u postupku priznavanja izvanbračne zajednice", pa malo pogledajte ako Vam nije problem..

 

Nije problem, dapače, hvala!

Onda da ponovo sve pokrenem sa Prijedlogom, a da na ovo Rješenje ne pišem žalbu?

Neka logika mi je, pošto pok ne može bit protustranka, zato su tu svjedoci..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, MolimPomoc je napisao:

Neka logika mi je, pošto pok ne može bit protustranka, zato su tu svjedoci..

Svjedoci nikako ne mogu zamjeniti stranku (protustranku) u postupku, oni služe samo kao dokaz (njihov iskaz), u Vašem slučaju, pokojnog izvanbračnog supruga, a i samo navođenje pokojnika kao protustranke je nedopustivo i sud takav podnesak (tužba idr.) odmah odbacuje kao nedopustiv...

Možete podnijeti Prijedlog za utvrđivanje postojanja izvanbračne zajednice u izvanparničnom postupku, kako Vam je to sugerirala i poštovana Ruby u svom postu...

Sretno...!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a šta ako su rođena djeca a nije bilo vanbračne zajednice i života na istoj adresi, a traži se da bi se utvrdila zajednica radi nasljedstva?

a što ako istovremeno stignu 2 zahtjeva za utvrđivanje vanbračne zajednice? jedna tražiteljica nema potvrdu i svjedoke, a ima dijete, a druga nema dijete, a ima potvrdu boravka da su oboje stanovali na istoj adresi?

da li je rodni list djeteta  sa imenom oca i majke dovoljan za utvrđivanje izvanbračne zajednice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro pitanje, svaka čast, postojanja izvanbračne zajednice bi i trebao biti zajednički suživot (što i sami korijen riječi "zajednica-zajednički" podrazumijeva), to u HZMO i traže za ostvarivanja prava po pitanju mirovinskog osiguranja, no, nigdje se ne navodi da bi trebali biti prijavljeni na istoj adresi stanovanja, različiti zakoni poimlju izvanbračnu zajednicu na nejednake (različite) načine, iako je Obiteljskim zakonom definirana kao zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene ako je trajala tri godine i duže, ili kraće ako se prije isteka tog roka rodilo zajedničko dijete...

Kažem, određeni zakoni predviđaju da su živjeli (bili prijavljeni) na istoj adresi, dok drugi to ne predviđaju i ne traže...

No, kod Vas je slučaj da sudskim putem, u izvanparničnom postupku, predlažete sudu da prizna postojanje izvanbračne zajednice i ako sud, temeljem utvrđenog činjeničnog stanja (dokaza koje ste naveli i predložili), a niko se ne protivi Vašem prijedlogu (recimo zakonski nasljednici), udovolji istom i donese rješenje o postojanju izvanbračne zajednice, onda Vam je dalje lako, jer je sudski utvrđeno postojanje izvanbračne zajednice, a sudsku odluku moraju poštivati svi, ona je zadnja, ali ako se neko od zainteresiranih strana protivi Vašem prijedlogu, sud Vas upućuje u parnicu (parnični postupak)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Sve-N je napisao:

a šta ako su rođena djeca a nije bilo vanbračne zajednice i života na istoj adresi, a traži se da bi se utvrdila zajednica radi nasljedstva?

a što ako istovremeno stignu 2 zahtjeva za utvrđivanje vanbračne zajednice? jedna tražiteljica nema potvrdu i svjedoke, a ima dijete, a druga nema dijete, a ima potvrdu boravka da su oboje stanovali na istoj adresi?

da li je rodni list djeteta  sa imenom oca i majke dovoljan za utvrđivanje izvanbračne zajednice?

Dobro pitanje. Po mom mišljenju, ne mogu istovremeno egzistirati dvije izvanbračne zajednice. Ja bih dala prednost zajednici stola i postelje (dakle, prebivalištu) jer je zajedničko dijete moguće imati i bez postojanja zajednice. Što se tiče nasljeđivanja, to dakle, isključuje majku djeteta, ali dijete neovisno o tome sudjeluje u nasljeđivanju iza pokojnog oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

... Po mom mišljenju, ne mogu istovremeno egzistirati dvije izvanbračne zajednice. Ja bih dala prednost zajednici stola i postelje (dakle, prebivalištu) jer je zajedničko dijete moguće imati i bez postojanja zajednice....

Dijelim Vaše mišljenje, jer se može i za vrijeme trajanja bračne zajednice dogoditi izvanbračno dijete, a nikako se, po ObZ ne može poimati kao izvanbračna zajednica, jer je, barem jedan od roditelja, u braku i nije slobodan, dakle i po meni, uvijek bi se trebala dati prednost postojanju izvanbračne zajednice osobama koje zajednički žive na istoj adresi, kako sam i u svom prethodnom postu, sami korijen riječi podrazumjeva zajednički život/sužovot, no, nažalost nije uvijek tako...

Također se slažem sa Vama kad navodite da ne mogu istovremeno egzistirati dvije izvanbračne zajednice, kao ni bračne, jer se na izvanbračnu zajednicu primjenjuju sve odrednice Obiteljskog zakona kao i na bračnu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

U svakom postupku pred sudom moraju postojati dvije stranke, predlagatelj i protustranka. Ne možete tužiti pokojnog muža jer se protiv umrle osobe ne može voditi niti parnica niti izvanparnični postupak. Koga možete tužiti? Djecu kao nasljednike iza pokojnog muža? HZMO? Pošto HZMO traži da postojanje izvanbračne ajednice bude utvrđeno u izvanparničnom postupku (po čl. 22. i 22.a ZOMO), ja bih tužila njih.

Jedino mogu ponoviti ovo, ne znam što bih Vam drugo savjetovala. Dakle, kao protustranku istaknite HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Da, to je mogućnost, no, sukladno citiranim člancima (22. i 22a ZOMO-a), mišljenja sam da su oni u pravu i da to baš i nebi bilo najbolje rješenje, iskreno, nije mi jasno zbog čega Vam je sutkinja odbacila Prijedlog za priznavanja postojanja izvanbračne zajednice u izvanparničnom postupku i uputila Vas u parnicu, kad je zakonom određeno da se izvanbračna zajednica utvrđuje u izvanparničnom postupku, da li se tko od možebitnih nasljednikai Vašeg pok. izvanbračnog supruga, ili netko drugi, protivi priznavanju izvanbračne zajednice?

Ako da, onda bi trebali sa njime ući u parnični postupak (njega tužiti), jedini razlog kojeg vidim i zbog kojeg bi takav Prijedlog mogao biti odbačen i Vi upućeni u parnični postupak.

Inače, moja sugestija Vam je da bi Vam bilo najbolje da zatražite odvjetnika stručnog za Obiteljsko pravo koji bi ušao u srž stvarne problematike (sagledao sve relevantne dokaze i činjenice), te našao adekvatno rješenje, ovako mi možemo samo nagađati što tu nije u redu i zbog čega Vam se sve to događa,,,

Sretno..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako piše

 

Odbacuje se prijedlog kao nedopušten.

Obrazloženje

Predlagateljica je dana...podnijela prijedlog kojim sudu predlaže utvrđenje postojanja njene izvanbračne zajednice. ObZ, koji je u primjeni od 1.11.2015. nema odredbu kojom je propisan postupak utvrđenja po sporazumnom prijedlogu stranke. Radi navedenoh je trebali prijedlog odbaciti kao nedopušten (ovako i Žs Pula Gž Ob 233/17 od 30.10.2017), dok se predlagateljicu upućuje svoje pravo ostvariti u parničnom postupku.

Vrste izvanparničnih postupaka su taksativno nabrojani u čl 433 ObZa, a utvrđenje izvanbračne zaj nije uvršten u taj popis. Zbog navedenog je odlučeno kao u izreci rješenja.

 

Ja sam svakako imala namjeru do odvjetnika, jer je ovo katastrofa.. U slipoj ulici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, onda Vam, po mom mišljenju, ostaje jedina mogućnost da, kako Vam je sugerirala i poštovana Ruby u svom postu, primjenom čl. 187. st. 1. i 2.  ZPP-a, pokrenete parnični postupak i kao protustranku istaknete  HZMO prema kojem imate pravni interes stjecanje prava na obiteljsku mirovinu iza pok. izvanbračnog supruga, iskreno drugog načina ne vidim...

Možda bi Vam bilo dobro zatražiti besplatnu pravnu pomoć u Uredu državne uprave svoje županije i sve prepustiti odvjetniku da Vam riješi, ali stvarno odvjetniku specijaliziranom za Obiteljsko pravo, jer su, temeljem izvanbračne zajednice i priznavanja iste, zakoni toliko rastezljivi da bi se i "lošiji" odvjetnik mogao pogubiti...

Što Vam drugo, na kraju, savjetovati, jedino Vam poželjeti sreću u rješavanju i ostvarivanju Vaših prava, te Vam sugerirati da ne odustajete i da budete ustrajni...

Sretno Vam..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija