Jump to content

Pravilnik o postavljanju ograde(zida) u svrhu odvajanja dva susjedna posjeda


Hoću mir
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovani, 

postoji li neki pravilnik po kojem se postupa pri ograđivanju posjeda?

Pri tome ne mislim na vrstu i visinu ograde nego sam položaj ograde. Mjernik je izašao na teren i stavio oznake. Smijemo li staviti ogradu sa naše strane zemljišta, recimo da je ograda/zid, uvučena oko 1 cm u naš posjed ili postoji neki pravilnik o tome koliko ograda mora biti od oznake. 

Sa dvorišne strane je susjedova kuća, čija je okapnica na samoj međi. Mi bi sad stavili ogradu po pravilniku duž čitave parcele, tako da se zna koliko je naše a koliko susjedovo,jer susjed stalno nekog vraga prigovara i ne da nam mira. 

Zato me zanima smijemo li graditi ogradu na svome zemljištu recimo, 1 cm od oznake, i tako fizički odvojiti našu parcelu od susjedove? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima koji određuje pitanje ograde u čl.101-102.

U ovome slučaju bi se radilo o postavljanju vlastite ograde, koja se nalazi uz među te prema tome ne bi bila zajednička. Prema Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima, ogradu do 2,2 m ili ogradni zid do 1,6 m visine bez projekta i dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno vam je da za vlastitu ogradu ne treba tražiti dopuštenje susjeda i prema tome je čl.102 određen "Ograda koja se nalazi isključivo na nekretnini jednoga vlasnika nije u suvlasništvu susjeda, nego u vlasništvu onoga čije je zemljište."

No, kada je isključivo na nekretnini jednog vlasnika može se činiti da je lako odredivo, a može ispasti i da nije. Naime, međa je zamišljena linija koja povezuje međašne oznake. Pa kako kažete da je mjernik izašao na teren i stavio oznake, ukoliko nije rađeno u sklopu sudskog uređenja međa nego angažiran privatno, susjed se s time može složiti a i ne mora. Nadalje, uvijek postoji dopuštena pogreška pri mjerenju. I vi povučete uže između te dvije međašne oznake, udaljite se sa ogradom 1 cm i vi ste ispoštovali odredbu da je isključivo na vašoj nekretnini. Pitanje je jeste li. Kad ga već opisujete kao nekog tko prigovara i neda mira, a ne želeći se složiti sa izmjerom, zatraži sudsko uređenje međa te se utvrdi da je ograda (ili ogradni zid, svejedno) na međi ili čak na susjednoj čestici, ostaje vam parnica za dokazivanje vlasništva i označavanje međa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani, prošlo je puno vremena od teme, ali možda netko vidi i moje pitanje. Kad smo ograđivali zemljište, pomaknuli smo ogradu (žičanu) metar u naš posjed zbog lakoće održavanja (košnje trave) s vanjske strane ograde. Sad geodet uzima našu ogradu kao među iako ona to nije jer, navodno- ogradu moramo podici na međi. Pitanje je- mora li ograda nužno biti točno na međi ili ju mi možemo pomaknuti u svoj posjed koliko to želimo? Hvala unaprijed!

uređeno: od Barbi1402
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav, zanima me pravno tumačenje situacije i opcije pravnih postupaka kad susjed izgradi ogradu prema meni, na svojoj strani međe-dakle njegova je, ali bahato ne želi počistiti vireće armature na mojoj strani. Pritom je napravio ogradu kao zid do visine i preko metra jer je želio nasipati zemlju sa svoje strane zida i tako izravnati teren.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Izgled i materijale propisuje prostorni plan, kako prema susjednim česticama tako i prema javnoj površini (cesti). Uglavnom ništa posebno ako se čestica ne nalazi kod sjecišta dvaju prometnica, tada se dodatno propisuje kakova ne smije biti. Što se tiče smještaja iste, Odluke o komunalnom redu propisuju da ograda ni jednim svojim dijelom ne smije prelaziti na javnu površinu što bi sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima značilo da bi postavljali vlastitu ogradu, dakle onu koja se isključivo nalazi na vašoj nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 09. 07. 2021. at 14:16, Spitfire je napisao:

Izgled i materijale propisuje prostorni plan, kako prema susjednim česticama tako i prema javnoj površini (cesti). Uglavnom ništa posebno ako se čestica ne nalazi kod sjecišta dvaju prometnica, tada se dodatno propisuje kakova ne smije biti. Što se tiče smještaja iste, Odluke o komunalnom redu propisuju da ograda ni jednim svojim dijelom ne smije prelaziti na javnu površinu što bi sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima značilo da bi postavljali vlastitu ogradu, dakle onu koja se isključivo nalazi na vašoj nekretnini.

Ako je riječ o ne razvrstanoj cesti zatim putu, dali se granice, zapravo međe utvrđuje udaljenost, i kolika je ona, i dali o toj granici, međi pa i izgradnji zida ograde mora suglasiti susjed, vlasnik susjednih parcela,.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovanje,imam pitanje vezano za zajednički dvor izmedu dvaju domacinstva, koji uopce nema zidova, vec je imaginarno podjeljen kao ostavstina.Ukoliko bi se jedna strana zeljela odvojiti te napraviti zid ili ogradu,postoji li nekakav zakon koliko mora biti udaljena ta ograda od te imaginarne linije te po zakonu koliko se maksimalno moze podignut zid ili ograda,ili kombinirano?Ponavljam,dvojna je kuca sa zajednickim dvoristem.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, pitanje je o čemu se ovdje uopće radi. Ako se radi o dvojnom objektu (poluprislonjenom) svaka bi trebala biti na svojoj čestici te bi tako imali i među. U tome slučaju prema Pravilniku izvedenom iz Zakona o gradnji možete imati vlastitu (rađena na vašoj strani) ili zajedničku ogradu (na međi) visine do 2,2 m ili ogradni zid do 1,6 m visine bez ikakove papirologije, a s projektom i višlje od toga ali u oba slučaja do max visine koju propisuje prostorni plan.

Ako se radi ipak o "dvodomki", građevini koja ima dvije funkcionalne jedinice jednu do druge ali se nalazi na istoj čestici, onda ne možete ništa postavljati bez dogovora i suglasnosti drugih suvlasnika. 

U ovome drugome slučaju bi mogli ići u postupak određivanja vlasništva posebnog dijela nekretnine (etažiranje) gdje bi dio dvorišta upisali kao pripadak i sve bi bilo pravno čisto, čak i u zemljišnim knjigama. Ili ukoliko postoji dupli zid, eventualno u postupak odvajanja parcelacijom ako dopušta i na način kako prost. plan određuje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da malo bolje obrazlozim,kuce su spojene i nalaze se na istoj cestici,ali je etazirano sve.U elaboratu se tocno vidi koje prostorije i dio dvorista pripadaju jednoj kuci,a koje drugoj kuci.Isto tako je i sa dvoristem.Ukoliko se jedna strana odluci napravit zid ili ogradu da podijeli to zajednicko dvoriste ,da li vrijede ista pravila o visini kako ste naveli(1.6m zida ili 2,2m ograde),bez obzira sto je dvor podijeljen dijagonalno te time zatvara pogled i smanjuje prilaz drugoj kuci?Da li se moze dignut ograda ili zid bez pristanka drugog suvlasnika iako je etazirano?Da li i dalje vrijedi pravilo ako gledano sa ceste se gleda parcela na kojoj je dvojna kuca,da li je ona kuca koja se nalazi na lijevoj strani duzna platiti i snositi citav trosak kuci na desnoj strani,jer negdje na forumu smo naisli na takvu informaciju?Hvala vam 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija