Jump to content

sastavljanje oporuke


valenti

Preporučene objave

Molim samo da mi netko da savjet!! Naime, moja susjeda je starija žena koja je kupila kuću prije 4.g!! Prije nekoliko dana jedan joj je budalasti susjed rekao da bivši vlasnik ponovno prodaje tu istu kuću!! Budući da je to stara žena, zabrinula se i ne mogu je uvjeriti da on ne može prodati kuću jer je ona uknjižena kao vlasnik već 4g. Sve u svemu, da skratim, sada želi sastaviti oporuku, a nema novca platiti odvjetnika ili javnog bilježnika!!!

Da li bi mogla kupiti neki obrazac u Narodnim Novinama i da li bi možda bilo dovoljno da joj ja otipkam!!?????

Da li je dovoljno da napišem nešto kao: "pri punoj svijesti izjavljujem da svoju kuću (zk.ul., kat. čest) poslije moje smrti ostavljam na jednake dijelove mojoj djeci (njihovi podaci)!! Naravno još datum i dva svjedoka!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svjedoci moraju biti istodobno pristutni kada ona kaže da potpisuje svoju oporuku!!!

 

Članak 31. ZN-a

 

(1) Oporučitelj koji zna i može čitati i pisati može sastaviti oporuku tako što će za ispravu, bez obzira tko ju je sastavio, izjaviti pred dva istodobno nazočna svjedoka da je to njegova oporuka te je pred njima potpisati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Sve je u Zakonu o nasljeđivanju.

1. Privatne oporuke su:

a) vlastoručna - oporučitelj je vlastitom rukom napiše i potpiše

b) privatna oporuka sa svjedocima - oporuka se napiše npr. kompjuterski, ili je napiše netko drugi, ali je bitno da je oporučitelj potpiše pred dva svjedoka

2. Javna oporuka - sastavljena pred sucem, javnim bilježnikom, diplomatsko-konzularnom predstavniku;

- svatko može izabrati ovaj oblik oporuke, dok osobe koje ne mogu ili ne znaju čitati, ili se ne mogu potpisati, mogu oporučiti samo na ovaj način (isključeni su za 1a) i 1 b))

3 Izvanredna usmena oporuka - radi se samo u izvanrednim okolnostima kad je oporučitelju nemoguće napraviti oporuku na neki redovan način (npr. prirodne nepogode, ratna zbivanja, iznenadna opasnost od smrti...)

- oporučitelj svoju volju obvezno usmeno izjavljuje pred dva svjedoka

- vrijedi samo 30 dana od dana kad su prestale izvanredne okolnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Vlastoručna oporuka se ne ovjerava kod javnog bilježnika! Bitno je da oporučitelj ispiše svojim rukopisom:

 

Ja ….. iz…..( podaci ), pri potpunoj svijesti i ni od koga na to prisiljen i na to nagovoren, sastavljam ovu moju osobnu

 

O P O R U K U

Vlasnik sam imovine….

 

Od zakonskih nasljednika imam ……….

 

Navedenu imovinu nakon smrti raspoređujem tako da pripadne:…………

 

Odnese oporuku na Općinski sud. Tamo će je pohraniti, dobiti će svoj poslovni broj pod kojim će je čuvati, oporučitelj će dobiti potvrdu da je u sudski polog dao pohraniti vlastoručnu oporuku. Što se tiče plaćanja, sudu treba platiti cca 150 – 200 kn!!

 

Nadam se da sam pomogao!! Pozdrav!!!!!!

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Defacto je napisao:

Vlastoručna oporuka se ne ovjerava kod javnog bilježnika! Bitno je da oporučitelj ispiše svojim rukopisom:

 

Ja ….. iz…..( podaci ), pri potpunoj svijesti i ni od koga na to prisiljen i na to nagovoren, sastavljam ovu moju osobnu

 

O P O R U K U

Vlasnik sam imovine….

 

Od zakonskih nasljednika imam ……….

 

Navedenu imovinu nakon smrti raspoređujem tako da pripadne:…………

 

Odnese oporuku na Općinski sud. Tamo će je pohraniti, dobiti će svoj poslovni broj pod kojim će je čuvati, oporučitelj će dobiti potvrdu da je u sudski polog dao pohraniti vlastoručnu oporuku. Što se tiče plaćanja, sudu treba platiti cca 150 – 200 kn!!

 

Nadam se da sam pomogao!! Pozdrav!!!!!!

;-)

 

 

 

 

jao puno hvala :palac::palac: bas san tupava :smijeh::smijeh: zasto sam kontala da mora biti javni biljeznik kad je tu sud nadlezan,puno hvala !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
Vlastoručna oporuka se ne ovjerava kod javnog bilježnika!

 

O P O R U K U

Vlasnik sam imovine….

 

Od zakonskih nasljednika imam ……….

 

Navedenu imovinu nakon smrti raspoređujem tako da pripadne:…………

 

 

;-)

 

Pitanje dali se mora novodit nkretnine pa sve to mislim ko su nasljednici ili je dovoljno formulrat rečenicu ovako:

 

Svu svoju nepokretnu i pokretnu imovinu ,bankovne racune udjele u fondovima ostavljam tom i tom i određujem ga za pravnog sljedbenika.................

Jer ako napises oporuku da nekog osiguraš nemora značit da čes odmah u vječna lovišta te možda dok dođe vrijeme za poć još nešto kupiš - prodaš postaneš vlasnik pa onda po tome treba svakiput nanovo pisat imovinsko stanje pa zaboraviš i eto belaja.

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ili je dovoljno formulrat rečenicu ovako:

Svu svoju nepokretnu i pokretnu imovinu ,bankovne racune udjele u fondovima ostavljam tom i tom

dovoljno odredivo,budući da se u ostavinskom postupku utvrđuje što čini ostavinsku masu umrle osobe,pa ako oporuka kaže "svu pokretnu i nepokretnu imovinu"to znači sva imovina za koju se u ostavinskom postupku utvrdi da pripada oporučitelju,pa čak i ona za koju se u vrijeme vođenja postupka nije znalo.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija