Jump to content

Stambeno zbrinjavanje djece poginulih branitelja


cikamatko

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Imam jedno pitanje. Pročitao sam da djeca poginulih/nestalih branitelja imaju pravo na stambeno zbrinjavanje ukoliko su stariji od 15 a mlađi od 26 godina i redovno se školuju.

Ja imam 20 godina, idem na fakultet i otac mi je nestao u Vukovaru.

Mama je dobila stan u Zagrebu gdje smo nas četvero (moj brat, sestra, mama i ja) živjeli, te se stan prije 2-3 godine prodao. Dijelio se na četiri dijela.

Sad, zanima me imam li ja svejedno pravo na taj stan ili ne?

Jer, dosta mi je nezgodna situacija jer živim dosta daleko od faksa, grad mi ne subvencionira prijevoz a karte su skupe.

 

Hvala vam puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobio si stan (u suvlasništvu sa majkom,sestrom i bratom)

 

ti si nešto posebno pa smatraš da ti država treba rješavati stambeno pitanje dok si živ (a ti stan koji si dobio prodaš)

 

O, bože.

Pa samo pitam.

Ne bi bilo tako dobro da sa 27 godina saznam da sam imao pravo na stan a nisam to iskoristio, zar ne?

Onda?

Smiri se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
preciziraj.nadležno tijelo.hvala

Ministarstvo branitelja, Trg hrvatskih velikana 6, Uprava za pravne i stambene poslove, Sektor za stambeno zbrinjavanje, Zagreb

Ako nemate zahtjev za kredit (stan) - mislim da postoji na web stranici ministarstva, ali nisam siguran - napišite im dopis, pa će Vam ga oni poslati. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molila bih pomoć.Supruga sam smrtno stradalog branitelja i imam troje djece. U Ministarstvu branitelja su mi rekli da nemamo pravo na stambeno zbrinjavanje iz razloga jer imam kupljeni stan na kredit koji trebam otplačivati narednih 20 godina u CHF. Stan sam kupila prije smrti supruga i u vlasničkom listu je na moje ime i banku kod koje je realiziran kredit. Mogu li podnijeti zahtjev za stambeno zbrinjavanje na ime djece koja imaju 14,16 i 18 godina budući se oni ne vode kao vlasnici stana a i nemamo stan dok ne otplatimo kredit jer je na vlastovnici upisana banka do isplate kredita.Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obično se pod "smrtno stradali" smatraju oni koji su poginuli u ratu

 

budući da za vrijeme rata nije bilo kredita u švicarcima, pretpostavljam da se radi o stanu kupljenom prije koju godinu te o branitelju koji je nedavno preminuo

 

nije bitno što je banka upisana na stan, stan je u vašem vlasništvu.

odgovor ministarstva branitelja je točan, vi i vaša djeca ste stambeno zbrinuti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
pitanje

 

dal ja kao djete poginulog branitelja a ozenjen sam i imam djecu imam pravo na kakav kredit ili stan kucu a kucu u kojoj zivim djelim sa mamom i bratom ali smo ju imali i prije pogibije oca

 

Nažalost ne. Pravo na povlastice (mirovinu, udžbenike i sl.) imaju samo djeca poginulog, točnije maloljetnici, odnosno punoljetnici dokle god se školuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja Vas sve lijepo pozdravljam i molio bih da mi netko odgovorina slično pitanje za moju kolegicu.Njen suprug je poginio 1991.god od avionske granate na dužnosti.Korisnik je obiteljske mirovine i invalidnine odnosno ona i kćerka koja sad ima 22.god.i redovan je student.Stan je od ministarstva branitelja dobila u otkup na 20 god. i otkupila ga .

Sada ju zanima dali njena kćerka koja je dijete poginulog ima pravo na stambeno zbrinjavanje ili neka sredstva nepovratna za kupnju stana.

 

Pozdrav svim braniteljima ihvala vam na posvećenom vremenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obitelji poginulih hrvatskih braniteja imaju pravo na stambeno zbrinjavanje i otkup stana sa 100% popustom, znači ima pravo otkupiti stan i plaća 0,00 kuna.

stan je u suvlasništvu članova obitelji poginulog branitelja.

dobile su stan i za otkup stana su trebale platiti 0,00kuna (imaju 100% popust kod otkupa stana )

ako stan otplaćuju treba pismeno postaviti upit MORH-u zašto nije uračunat i popust

ili zvati (i pisati ) Ministarstvu branitelja i tražiti obrazloženje zbog plaćanja rata za otkup stana .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obitelji poginulih hrvatskih braniteja imaju pravo na stambeno zbrinjavanje i otkup stana sa 100% popustom, znači ima pravo otkupiti stan i plaća 0,00 kuna.

stan je u suvlasništvu članova obitelji poginulog branitelja.

dobile su stan i za otkup stana su trebale platiti 0,00kuna (imaju 100% popust kod otkupa stana )

ako stan otplaćuju treba pismeno postaviti upit MORH-u zašto nije uračunat i popust

ili zvati (i pisati ) Ministarstvu branitelja i tražiti obrazloženje zbog plaćanja rata za otkup stana .

 

Hvala ti na trudu,ali one nisu dobili popust 100%nego je stan otkupila po nešto povoljnijim uvjetima iz tog vremena a riješenje je dobila 2004 god i stan otkupila .Tako da je stan na kolegici i njena kćerka odnosno dijete pokojnog branitelja nema suvlasništvo nad tim stanom.Ona je stan otkupila od grada ,a ne od ministarstva branitelja ja sam pogriješio i još je dobila navodno nekih 8 000 dm za nadokupnju kvadrata jer je taj stan ustvari garsonjera od 36,6 m/kvadratnih

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdravljam sve forumaše i molim ako netko može objasniti uvjete za stambeno zbrinjavanje za dijete poginulog branitelja.

Prilažem dio dokumenta koji sam dobio od Ministarstva branitelja što trebam predati uz zahtjev za stambeno zbrinjavanje. Molim ako netko može malo bolje objasniti na što se točno odnose ove točke. Unaprijed hvala

 

 

POPIS DOKUMENTACIJE UZ ZAHTJEV

ZA DODJELU STAMBENOG KREDITA

 

1. Rodni list za podnositelja zahtjeva i sve članove obiteljskog kućanstva

2. Domovnica za podnositelja zahtjeva i sve članove obiteljskog kućanstva

3. Vjenčani list

4. Smrtni list i Rješenje o nasljeđivanju iza smrtno stradalog hrvatskog branitelja

5. Potvrda o prebivalištu odnosno boravištu za podnositelja zahtjeva i sve članove obiteljskog kućanstva (od 1990. do danas)

6. Potvrda Općinskog suda - Zemljišno - knjižnog odijela nadležnog prema mjestu prebivalištu podnositelja zahtjeva i članova njegovog obiteljskog kućanstva o tome da podnositelj zahtjeva i članovi njegovog obiteljskog kućanstva je/nije, niti je/nije bio uknjižen kao vlasnik ili suvlasnik kuće ili stana od 5. kolovoza 1990. do danas

7. Uvjerenje izdano, također prema mjestu prebivališta od nadležnog Područnog Ureda za katastar i geodetske poslove s iskazom i upisanim načinom iskorištavanja katastarskih čestica koje podnositelj zahtjeva ili netko od njegovih članova kućanstva posjeduje ili ih je posjedovao od 5. kolovoza 1990. do danas

8. Potvrda Gradskog stambeno-komunalnog gospodarstva d.O.o. o tome da li se podnositelj zahtjeva ili netko od njegovih članova kućanstva vodi ili se je vodio kao stanar-vlasnik-korisnik stana-kuće od 1990. do danas

9. Javnobilježnički ovjerena izjava da podnositelj zahtjeva i članovi njegovog obiteljskog kućanstva na području Republike Hrvatske nemaju niti su od 5. kolovoza 1990. do sada imali stan ili kuću, te da nisu ostvarili učešće u obnovi izgradnjom stambene površine za više od 10 m2.

10. Potvrda Porezne uprave za podnositelja zahtjeva i sve članove obiteljskog kućanstva da nisu/jesu porezni obveznici na temelju poreza na promet nekretnina.

11. Dokaz o stradanju u Domovinskom ratu za podnositelja zahtjeva i i člana obiteljskog kućanstva (postrojba, datum, okolnosti), koje izdaju:

-Ured za žrtve rata Vlade RH ili postrojba HV, odnosno MUP-a, kao i rješenje o mirovini odnosno rješenje o obiteljskoj invalidnini ( za obitelji smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja)

12. Za smrtno stradalog, umrlog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja te za HRVI iz Domovinskog rata-dokaz o okolnostima stradavanja

13. Za punoljetnu djecu koja su i članovi obiteljskog kućanstva- potvrdu o redovnom pohađanju škole ili fakulteta

14. Potvrda Županijskog ureda za obnovu ( ukoliko je područje Vašeg prijeratnog prebivališta obuhvaćeno programom obnove)

15. Potvrda Regionalnog ureda za područja posebne državne skrbi o tome jeste li Vi ili netko od Vaših članova obiteljskog kućanstva evidentirani kao podnositelj ili korisnik stambenog zbrinjavanja na područjima posebne državne skrbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što vidiš, u popisu ti piše da se predaje rodni list SVIH članova kućanstva... i ostali dokumenti .. za SVE članove kućanstva.

Tako je i tvoja prijateljica zavedena u evidenciju da je dobila stan. Nije važno što stan u gruntovnici glasi samo na mamu.

Isto tako, samim time što su dobili 8.000 DM za razliku kvadrata još jednom se potvrđuje da je i kćer uračunata jer samo udovica ima pravo na 35 m2, a svaki idući član obitelji na još dodatnih 10 m2. Taj iznos je razlika na preostalih 9m2 razlike (45-36m2).

Tvoja prijateljica je iskoristila svoje pravo na stambeno zbrinjavanje kao dijete poginulog branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

POzdrav, zanima me imam li pravo na stambeno zbrinjavanje kao dijete poginulog hrvatskog branitelja ako je moja majka zajedno sa bratom i sestrom kao udovica nakon 16 godina čekanja dobila stan samo za njih troje , kako sam se ja u međuvremenu udala i nisam stavljena na njihov posljednji zahtjev ( predan po tko zna koji put) : majka je stan dobila od ministarstva regionalnog razvoja na području od posebne državne skrbi, zakon kaže kako stambeno zbrinjavanje po Zakonu o hrv. braniteljima može koristiti samo jedan član obitelji, ona se pri ministarstvu branitelja odrekla tog prava ( naravno na dopise poslane ministarstvu branitelja nisam dobila odgovor, barem ne u posljednjih 8 mj.od kad sam im upit poslala). Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Imam pitanje, naravno :)

Zanima me kako i kome se trebam obratiti za riješavanje stambenog pitanja kao dijete poginulog branitelja. Moja majka nije nikad ništa tražila, ni penziju ni stan, baš ništa. Da li imam ja pravo na stan? Ako da odakle da uopće krenem. Hvala

 

 

Moj savjet je krenuti od Ministarstva branitelja...pa čekati odgovor..jaaaaako dugo ili krenuti od ureda za stambeno zbrinjavanje u RH ( to je sad nešto novo postoji administrativno od 1.5. 2013. ne znam jel još zaživio evo i linka stranice http://www.vlada.hr/adresar_i_linkovi/drzavni_uredi/drzavni_ured_za_obnovu_i_stambeno_zbrinjavanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Postovani, molila bih za pomoc. Dakle dijete sam poginuloga branitelja, trazila sam stambeno zbrinjavanje i dobila 24 000 e. s obzirom da je svota mala za kupiti nesto stambeno kupila sam dio kuce u zajednici u kojoj zivim ( sto mi donekle daje sigurnost za buducnost). S obzirom da sam bila glupa sav proces je bio kroz savjetovanje prijatelja odvjetnika iz te zajednice. Napravljen je predugovor na 10 000 e a na pitanje da li treba ugovor rekao je da je to nebitno i ugovor nije napravljen. Sada nakon 3 godine ministarstvo naravno trazi potvrdu i nedostaje 14 000 e. Odgovor odvjetnika je da posaljemo racune, koje racune?? Kupila sam namjestenih pola kuce, jedini racun koji imam je taj predugovor. Sto mogu napraviti? je li kasno ako sada sklopimo ugovor s obzirom da je skoro 3 godine proslo? Stvarno nemam 14 000 e za vratiti. Hvala za bilo kakvu pomoc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvatila sam da sam u problemima zato i pitam za savjet :/
da,steta je napravljena i nije dobro ali bila bi jos veca da nema ni tog predugovora,ne kuzim se u pravo ali moj savjet je bez odvjetnika vise nista ne poduzimaj i tom odvjetniku bi to trebala biti uza specijalnost a ne uzeti nekog tko svastari.poz
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma vlasnik nekretnine je od sadasnjeg muza rodbina tako da nije problem nikakav, kazem slusalo se tog odvjetnika koji je rekao da ne treba ugovor i tu je nastao problem, jer ima predugovor na akontaciju 10 000, a isto mi nije jasno kako sam s tim predugovorom onda sve normalno obavljala na poreznoj...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si platila porez,ili si bila oslobođena kod prve kupnje ,trebaš imati vlasnićki list iz gruntovnice da posjeduješ kupljenu nekrwtninu.za " resto" novca ,14 000€ trebaš imati ugovor da su i ti novci isplačeni prodavatelnu.e,sad može/ vrijedi takvo nešto retroaktivno to pitanne postavi na forumu u dijelu koji obrađuje ugovore i kupnju nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma vlasnik nekretnine je od sadasnjeg muza rodbina tako da nije problem nikakav, kazem slusalo se tog odvjetnika koji je rekao da ne treba ugovor i tu je nastao problem, jer ima predugovor na akontaciju 10 000, a isto mi nije jasno kako sam s tim predugovorom onda sve normalno obavljala na poreznoj...

 

Poštovana,

što je naznačeno (a trebalo bi biti) u predugovoru oko (i nakon) isplate cjelokupnog iznosa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija