Jump to content

Sigurnost darovanog novca nakon smrti darivatelja (nasljednici, nužni dio i sl.)


acacic123

Preporučene objave

Poštovani,

pišem vam jer se sama ne razumijem u pravne stvari a radi se o dosta kompliciranoj stvari, bar za mene.

 

Naime ovako: dosta sam privržena baki, koja me odgajala dobar dio života, i ja sam joj najdraža unuka. Baka ima dvije kćeri, moju mamu i tetu. Mama ima troje djece, teta četvero. Baka je hvala Bogu još živa i zrdava, te je meni darovala određenu svotu novaca. Odnosno sa svoj je računa u banci podigla novac i uplatila na moj račun, pri čemu baka ima punomoć po mom računu. Ni sa mamom ni sa tetom baka nije u najboljim odnosima pošto su teških karaktera i nisu marile za nju nikada, ali su sklone konstrukcijama (lažima).

Zanima me mogu li mama i teta, nakon bakine smrti dijeliti novac koji je baka dala meni na gore opisani način?

 

Mogu li uopće saznati za to ako sam ja vlasnica računa?

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me mogu li mama i teta, nakon bakine smrti dijeliti novac koji je baka dala meni na gore opisani način?

 

Mogu li uopće saznati za to ako sam ja vlasnica računa?

 

Hvala na odgovoru!

 

po uplati darovanog novca dar je trebalo prijaviti poreznoj upravi (u roku od 30 dana). u slučaju da porezna sazna za dar daroprimatelj može dobiti poreznu kaznu (iako potomci ne plaćaju porez na dar od predaka).

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Prirucnici_brosure/Nasljedstva_165.pdf

 

za dar se može saznati ako daroprimac ili darovatelj izjavi da je primio/dao dar.

 

iz dara se može tražiti nužni dio (ako je on povređen).

ali i za to postoji zakonski rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem bovu na odgovoru!

 

Još samo da pojasnim, dar nije darovan formalno-pravno, već je samo novac uplaćen na račun, bez nekakve procedure, ugovora i sl.

 

I sve se to zbilo prije 2-3 godine.

 

Nadalje, koliko sam shvatila, ukoliko nitko ništa ne spomene, za to se ne može saznati, npr. pretpostavkom bakinih kćeri, pa da ne temelju pretpostavke traže sud podatke o računu, stanju?

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sve se to zbilo prije 2-3 godine.
glede citirane činjenice a uzimajući u obzir da za slučaj smrti bake pored vaše žive majke,Vi nebi bili bakin zakonski nasljednik po redosljedu nasljeđivanja,glede čega se konkretno darovanje novca nebi moglo uračunavati u namirenje nužnog dijela bakinih nasljednika(vaša majka i tetka).

Naime,u smislu odredbi članka 72 i 71.Zakona o nasljeđivanju, darom se smatra odricanje od prava, oprost duga, ono što je ostavitelj za vrijeme svoga života dao nasljedniku naime nasljednoga dijela, radi osnivanja ili proširenja kućanstva, radi obavljanja zanimanja, kao i svako drugo raspolaganje bez naknade,te bilo koje od tih raspolaganja smatra se u odnosu na zakonskog nasljednika darom bez obzira kad je učinjeno, dok su darovi učinjeni osobama koje nisu zakonski nasljednici, samo oni koje im je ostavitelj darovao u zadnjoj godini svog života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija