Jump to content

ugovor o dozivotnom uzdrzavanju


rizibizi

Preporučene objave

Postovani

Molim za hitan odgovor

Danas smo bili kod odvjetnice raspitati se o sklapanju ogovora o dozivotnom uzdrzavanju. Laici smo po tom pitanju.

Nama je receno da jedino kod odvjetnika(kod nje) mozemo to napraviti da bi bio valjan i da ce nas to kostati 7000 kuna.

Sada sam malo citala po netu i spominje se ovjera tih ugovora kod J.B.

Zanima me jel odvjetnica u pravu. Sutra popodne nas ocekuje i rekla je da ponesemo novce

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

molim odgovor odlucili smo se za ugovor kojeg čemo ovjerit kod suca u nadležnom sudu, kako bismo izbjegli te astronomske troškove bilježnika. imemam dva pitanje da li treba navoditi česticu po česticu ili se može i navest "ostavljam svu svoju pokretnu i nepokretnu imovininu tomu i tome", naimae ima toga podosta a nismo sigurne dali znamo sve može ostat i nešto vani. Nadalje drugo pitanje pošto to radimo radi bolesti oca on trenutno vodi dva spora za vanjknjižno vlasništvo nad nekretninama za koje posteje nedvojbeni dokazi da če završit u našu korist, dali po njegovoj smrti (nedaj bože) ako se ti sporovi ne riješe prije imamo mi nasljednici pravo potraživanje te dali je dobro navest i u ugovor da se to pravo prenosi na nas. ujedno me zanima što se dešava sa sporom se prekida i treba pokretat novog ili se nastavlja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ili se može i navest "ostavljam svu svoju pokretnu i nepokretnu imovininu
u pogledu vašeg upita sudska praksa je jasna.

Sentenca:

""Ugovor o doživotnom uzdržavanju u kojem je primatelj uzdržavanja izjavio da davatelju uzdržavanja ostavlja svu svoju imovinu pa i onu koju će imati u trenutku smrti, pravno je valjan i proizvodi sve namjeravane učinke.""

Županijski sud u Rijeci, Gž-786/01, od 18. IX. 2002.

dali po njegovoj smrti (nedaj bože) ako se ti sporovi ne riješe prije imamo mi nasljednici pravo potraživanje te dali je dobro navest i u ugovor da se to pravo prenosi na nas.

suvišno i nepotrebno da navodite takvu klauzulu,obzirom da trenutkom smrti na nasljednike prelaze sva prava i obveze koje je umrli imao za života,pa tako i pravo da stupe u postupak koji nije okončan.
ujedno me zanima što se dešava sa sporom se prekida i treba pokretat novog ili se nastavlja.
postupak se prekida(čl.212.ZPP) i nastavlja kad nasljednici preuzmu postupak ili kad ih sud na prijedlog protivne

strane ili po službenoj dužnosti pozove da to učine.(čl.215.ZPP).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Po samom darovnom ugovoru, takve obveze nema (jer bi se onda radilo o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju), ali imajte na umu kako je ustavna obveza djece da brinu za stare i nemoćne roditelje, pa ukoliko bi se sin (pustite nevjestu) oglušio o istu obvezu, postojala bi mogućnost opoziva darovnog ugovora s vaše strane, a zbog grube nezahvalnosti obdarenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija