Jump to content

Mobing


Juda

Preporučene objave

Volio bih da mi netko odgovori na ovaj problem .. Radim u firmi vec 12 god mada zadnjih pet godina sam podnesen velikim pritiscima ,uvredama,ponizavanja..itd..od strane direktora firme..sad neki dan dolazim normalno na posao i odmah napad na mene mada nista nisam bio kriv..uglavnom direktor mi je rekao da mogu iz ovih stopa doma da me ne treba i da radim kontra firme sta nije istina..i ja normalno odem..vec 2tjedna sam doma i neznam sta bih trebao napraviti ..nitko me ne zove na posao..itd..??????????? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, ključno pitanje ovdje je želite li vi tamo raditi i dalje ili ne?

 

Ako je odgovor da, onda je potrebno pisati poslodavcu zahtjev za zaštitom prava, kojem on očito neće udovoljiti, pa ćete na sud, a nakon toga i u slučaju uspjeha, pokušajte anticipirati kako će to izgledati i hoćete li to moći trpjeti, u zdravstvenom smislu ponajprije.

 

Druga varijanta je razlaz, ali uz poštivanu proceduru - dakle pisana odluka o otkazu uz obrazloženje i rješavanje svih preostalih pitanja i prava koja vam pripadaju iz radnog odnosa i u vezi s istime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala..ova druga varijanta bi mi odgovarala jer ja ne mogu ni jedne sekunde biti u toj firmi ..bojim se za sebe i psihicki sam dotucen do dna....molim vas kako da to izvedem a da ne gubim svoja prava??? ,npr da se mogu prijavit na zavod...ili mozda imam pravo i na otpremninu jer sam vec 12god u toj firmi ..puno vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pred dvije godine dobio sam pravomoćan spor protiv poslodavca koji na sudu nije uspio dokazati svoju namjeru da mi iz osobno uvjetovanih razloga uruči otkaz s izmijenjenim ugovorom, čime bi me degradirao na posao niže odgovornosti i manje plaće (sa mjesta voditelja na mjesto pomoćnika voditelja). U roku od 8 dana od pravomoćnosti presude sam trebao biti vraćen na staro radno mjesto što do današnjeg dana poslodavac odbija učiniti. Poslodavac mi je vratio materijalna prava i za mene 'izmislio' radno mjesto sa titulom koja me pripada, ali u biti ono što radim je dvije razine niže od onoga što bih zapravo trebao raditi. Da bi stvar bila bolja tamo su već zaposlene dvije osobe, jedna istog radnog mjesta kao i ja te jedan pomoćnik. Prvi radi to što bih ja trebao raditi, a drugi tj. njegov zamjenik koji je niže rangiran od mene ima veće ovlasti od mojih. Umjesto da dijelim ured sa kolegom voditeljem, ured sa njime dijeli pomoćnik dok je za mene improviziran ured pored njihovog. Direktor bi mi trebao biti izravno nadređen, ali nije već je to kolega voditelj od kojega dobivam zadatke koji nisu na razini onih koje bi trebao dobivati. Zanima me da li sam u roku da pokrenem još jedan spor protiv poslodavca za mobing na radnom mjestu te da li mogu tražiti odštetu i ako da koliko mogu tražiti te kolika bi bila kazna poslodavcu za nepoštivanje odluke suda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala..ova druga varijanta bi mi odgovarala jer ja ne mogu ni jedne sekunde biti u toj firmi ..bojim se za sebe i psihicki sam dotucen do dna....molim vas kako da to izvedem a da ne gubim svoja prava??? ,npr da se mogu prijavit na zavod...ili mozda imam pravo i na otpremninu jer sam vec 12god u toj firmi ..puno vam hvala!

 

 

 

Juda, ako želite ostvarivati pravo na naknadu sa Zavoda, onda nipošto ne poptisujte sporazumni raskid.

 

Imate pravo na otkazni rok, na iskorištavanje ili isplatu preostalog broja dana godišnjeg odmora, te na otpremninu (ako razlog otkaza nije bilo skrivljeno ponašanje radnika, ako ugovor otkazuje poslodavac a ne vi, te ako ste u radnom odnosu proveli najmanje 2 godine neprekidno)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno sam jos u radnom odnosu ..imam informacije da mi se pise godisnji koji ja nisam zatrazio..jednostavno sam potjeran doma..sta dalje da radim neznam.

Ako se vodite pod godišnjim to bolje po vas. Raspitajte se do kada će trajati, a zatim liječniku i na bolovanje. G-man vam je rekao proceduru koju bi bilo dobro ispoštivati, a ako je baš tako crno,istovremeno prijavite inspektoratu mobbing i druge nepravilnosti (kojih sigurno ima) pod punim imenom , bez straha od poslodavca. Ako inspektor utvrdi ovo što ste naveli + medicinska dokumentacija, imate izgleda. Ovaj posao možete zaboraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radno mjesto postoji. Nisam još tražio provedbu odluke suda jer sam pustio da stvari idu svojim tokom nadajući se da će se sve mirno riješiti, ali ništa. Ima mogućnosti da se to riješi jer kolege odlaze u mirovinu, ali na njihova mjesta idu neki drugi ljudi, a ne ja. Namjera mi je sada da putem sindikata zatražim vraćanje na radno mjesto koje me pripada i ako to ne bi uspjelo, onda ću ponovno tužiti firmu. Kakve su kazne po poslodavca, koliko se može tražiti odštete te da li vrijedi rok od tri godine za podizanje tužbe tj. da li sam još u roku obzirom da je od pravomoćnosti presude prošlo nešto malo više od dvije godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano uz odštetu i novčanu kaznu poslodavcu, pretpostavljao sam da sve ovisi od slučaja do slučaja, pa me samim time zanimao zakonski raspon npr. visina odštete koju mogu dobiti za svo vrijeme koje ne radim na radnom mjestu na kojem bi trebao iznosi 5-10 prosječnih plaća ili da je poslodavcu za tu vrstu prekršajnog ili kaznenog djela propisana kazna od 10-100.000 kuna i odgovornoj osobi 3-6 mjeseci pritvora. Da li mi tako nekako možete precizirati odgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morat ću ispraviti svoj raniji odgovor i napomenuti kako ste nažalost, prekludirani u mogućnosti traženja ovrhe povratka na ranije radno mjesto.

 

Čl. 268. Ovršnog zakona ističe kako za takvu vrstu ovrhe imate rok od 60 dana od stjecanja prava na njegovo podnošenje. Glede početka tijeka tog roka, praksa nam je različita, ali kako navodite da je spor postao pravomoćan još prije 2 godine, tu je nažalost priči kraj. Ostajete na radnom mjestu na kojem jeste.

 

Isprika s moje strane na pogrešnom inicijalnom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li smo se dobro razumjeli. Znači, plaća mi je vraćena kao i službeni mobitel te druga prava u vidu bonusa, božičnice i sl. Međutim ja ne radim taj posao prema propisanom opisu radnog mjesta. Umjesto da sam voditelj kao što to stoji u ugovoru o radu sklopljenim s poslodavcem, poslodavac je stvorio višak voditelja čime sam ja praktički višak jer ja ne organiziram i vodim posao već moj kolega istog ranga je meni kao šef, što nigdje nije propisano te meni daje najgluplje poslove dok pravi posao vode on i pomočnik. Ja ne nazočim sastancima šefova, ne uključuje me se u važne odluke niti šalje na edukacije. Sindikalni odvjetnik kaže da postoji rok od tri godine od pravomoćnosti presude da se o povratku prava iz ugovora pokrene tužba. S te strane ovo što se prema meni radi smatram čistim mobingom. Što se tu može učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih znao na što točno vaš odvjetnik aludira kada spominje rok od 3 godine, jer to je prema ranijem Zakonu o radu bio rok zastare za potraživanja iz radnog odnosa, no aktualnim Zakonom o radu, taj rok je dignut na 5 godina.

 

Uglavnom, ovrha odluke o vraćanju na posao je nažalost prekludirana rokom u kojem ste je mogli zatražiti.

 

Bi li se u vašem slučaju radilo o nekoj vrsti "pasivnog" mobbinga, sugeriram da provjerite ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da odvjetnik misli upravo na to što ste i napisali vezano uz tih 5 godina. Inače, u mom poslu je normalna stvar da se voditelji 'sele' iz jednog u drugi objekat na voditeljska mjesta, pa zapravo striktno vraćanje na baš to radno mjesto sa kojega sam otišao i nije neka toliko važna stvar; jer i da odem u drugi objekat, radio bih isti taj posao po istim uvjetima i plaći samo što bi, jasno, bila drugačija radna okolina. Stvar je u tome što ja sada jesam u drugom objektu s istim materijalnim pravima, ali ne i 'zapovijednim' da se tako izrazim. Znači, s te su mi strane smanjena prava i dužnosti. Još na sudu potražujem razliku u plaći za period proveden na radnom mjestu nižeg ranga dok presuda o vraćanju na prvobitni posao nije postala pravomoćna jer poslodavac tu isplatu razlike nije htio ispoštovati. Što se zapravo u tih 3 odnosno 5 godina do perioda zastare može tražiti novom tužbom? Da li se npr. može tražiti da se ispoštuju ta 'zapovijedna' prava i obaveze voditelja koje sada nemam, tražiti novčanu kaznu za poslodavca koji me već dvije godine po tom pitanju zakida i odštetu za te dvije godine koje me se omalovažava, ponižava, podcjenjuje i ne šalje na edukacije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu. Za utvrđivanje mobinga nije problem. Postoje svjedoci i materijalni dokazi u vidu dokumenata koji to zorno mogu prikazati. Na koji način onda mogu zatražiti poštivanje prava iz ugovora, tražiti kaznu za odgovorne i odštetu za sve pretrpljeno do sada? Tužba treba bit za mobing ili nekako drugačije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu. Za utvrđivanje mobinga nije problem. Postoje svjedoci i materijalni dokazi u vidu dokumenata koji to zorno mogu prikazati. Na koji način onda mogu zatražiti poštivanje prava iz ugovora, tražiti kaznu za odgovorne i odštetu za sve pretrpljeno do sada? Tužba treba bit za mobing ili nekako drugačije?

 

Eeeeeee...kako ti svjedoci podviju repine u takvim slučajevima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pripravan sam i na to. Teško poslodavac može opravdati moju situaciju i dokumente koje imam. :-)

 

U mom slučaju je došlo do prijetnje DORH-om upravo zbog "zloupotrebe i neovlaštenog raspolaganja službenom dokumentacijom". I bila sam radi toga što sam se usudila otvoriti usta pod takvim pritiskom da sam već došla do faze da moram birati između zdravog razuma i posla.

Odabrala sam zdrav razum i zdravlje.

Vama od srca želim da budete jači nego što sam ja bila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na željama. Razumijem Vas. Dvaput sam završio na hitnoj radi cijele situacije, a te dokumente koje imam nisu po mene kompromitirajući. Da, tanka je linija do gubljenja i zadržavanja zdravog razuma. Za sada ga još imam...:-)

 

Imam ga i ja ali uz visoku cijenu, i uspjevala sam se boriti s vjetrenjačama dobrih 5 godina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Javljam se nakon dužeg vremena s još par pitanja vezanih na temu...da li postoji neki način da se ipak bez obzira na prekludirani rok ponovno zatraži vraćanje svih prava iz ugovora? Prema prevaomoćnoj sudskoj odluci, vraćen sam na papiru na radno mjesto. Materijalno pravo mi nije povrijeđeno, ali po pitanju odgovornosti, sva su mi prava oduzeta kao šef odjela. Radim na mjestu gdje sam višak i da sutra odem ne bi se to osjetilo jer zamjena postoji. Što ako poslodavac kao što je i sam to mjesto otvorio da bi mene zbrinuo jer mu je to bila obaveza prema sudskoj presudi, danas-sutra odluči to isto mjesto ukinuti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

 

Materijalno pravo mi nije povrijeđeno, ali po pitanju odgovornosti, sva su mi prava oduzeta kao šef odjela. Radim na mjestu gdje sam višak i da sutra odem ne bi se to osjetilo jer zamjena postoji. Što ako poslodavac kao što je i sam to mjesto otvorio da bi mene zbrinuo jer mu je to bila obaveza prema sudskoj presudi, danas-sutra odluči to isto mjesto ukinuti?

 

Dakle, vi smatrate da vam je poslodavac "nasapunao dasku" i želi vas se riješiti poslovno uvjetovanim otkazom ?

Vrlo lako moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija