Jump to content

jamac za stambeni kredit


dobriduh1

Preporučene objave

Poštovanje

Želio bih ukratko iznijeti svoj problem.Bio sam jamac za stambeni kredit 2003 godine sa datumom dospijeća u 2013 godini.Uz dužnika sudionici kredita su i sudužnik te troje jamaca, a kredit je osiguran i hipotekom na stan koji je kupljen tim kreditom te još jednim manjim stanom također u vlasništvu dužnika.Po mojim saznanjima problemi sa plaćanjem kredita počeli su oko 2010/11 godine.Meni nije nikada bio blokiran račun niti su mi skidana nekakva sredsta sa plaće ili sada mirovine ali svake godine dobivam obavijesti o stanju duga koji je bitno veći nego što je bio u vrijeme podizanja kredita.Prije nekoliko dana dobio sam obavijest banke o ustupanju digovanja Eos Matrixu kao i stanje duga koji iznosi oko 36 000 eura.Primam mirovinu a djeca primaju obiteljsku mirovinu od pokojne majke, a isto tako imam i nekretnina u svome vlasništvu (poljoprivredno zemljište), kao i obiteljsku kuću kojoj smo suvlasnici djeca i ja.Zanima me da li bi bilo dobro svu imovinu prenijeti u vlasništvo djece kao i moguća postupanja eos matrixa u nerednom vremenu te kako se postaviti prema njima.Napominjem da je tokom godina drugim jamcima te sudužniku skidan novac sa dijela plaće a sam dužnik je već i pri podizanju kredita bio u mirovini.Isto tako stanovi koje je banka stavila pod hipoteku vjerujem i danas vrijede više od navedenog zaduženja pa je poprilično čudno dase banka već nije naplatila tim putem.

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , dobriduh1 je napisao:

Želio bih ukratko iznijeti svoj problem

U biti Vi nemate još uvijek problem,no jasno da se mora biti oprezan.

 

prije 4 sati , dobriduh1 je napisao:

Zanima me da li bi bilo dobro svu imovinu prenijeti u vlasništvo djece

Možete,no takva poduzeta radnja nepruža punu sigurnost,no ako bi vjerovniku na meti bile nekretnine,onda ima kudi kamo lakši način nego da to čini radnjama usmjerenim protiv Vas ,ovo iz sljedečih razloga;

 

prije 5 sati , dobriduh1 je napisao:

a kredit je osiguran i hipotekom na stan koji je kupljen tim kreditom te još jednim manjim stanom također u vlasništvu dužnika

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, dobriduh1 je napisao:

Hvala lijepo na odgovoru.

Zanima me još može li sada Eos Matrix ovršiti moj račun u banci kada to nije učinila banka svih ovih godina te mogu li ovršiti mirovinu bilo moju ili obiteljsku mirovinu koju primaju djeca?

zašto je  banka ustupila dug osiguran hipotekom (dug  koji ne zastarjeva)?  obično banke ustupe dug koji je  u zastari ili nenaplativ dug.

kredit je otkazan 2011. (predpostavljam) . zastara potraživanja duga je 5 godina od otkazivanje kredeita.

zastaraje odavno nastupila(predpostavljam). ak te kao jamca traže plaćanje duga osporavaj dug (zbog zastare).

ako u  sudskom postupku budu tražili plaćanje duga pozovi se na zasataru. od banke traži prenos osigurana plaćanja (hipiteka).

provjeri možda je dužnik novim kreditom zatvorio stari. briso hipoteku. ne plaća novi kredit po kom nisi jamac (prepostavljam).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možda bi još nešto vrijedilo pogledati, znalci će znati da li je možda tako,  naime:

vrlo je vjerojatno da je u kreditu prije otkaza višekratno mijenjana kamata. Nadam se da negdje u ZOO piše da se u tom slučaju moraju barem obavjestiti i jamci (ako ne i potpisati pristajanje na to).  Koliko znam, banke to često nisu činile, pa bi možda bilo mjesta i za osporavanje jamstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgađa li zastarne rokove to što se dug i trenutno naplaćuje od drugoga jamca kojem skidaju značajan iznos sa mirovine ili ta naplata ne utiče na rokove zastare.

Postoji li mogućnost da se ovrše računi maloljetne djece...računi su za primanje obiteljske mirovine te žiro računi na koje primaju stipendije za školovanje i vode se na njihovo ime ali ja imam punomoć kao zakonski skrbnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , dobriduh1 je napisao:

Odgađa li zastarne rokove to što se dug i trenutno naplaćuje od drugoga jamca kojem skidaju značajan iznos sa mirovine ili ta naplata ne utiče na rokove zastare.

Prekid zastare tražbine prema glavnom dužniku djeluje i prema jamcu samo ako je do prekida došlo nekim postupkom vjerovnika pred sudom protiv glavnog dužnika.

 

prije 23 sati , dobriduh1 je napisao:

Postoji li mogućnost da se ovrše računi maloljetne djece...računi su za primanje obiteljske mirovine te žiro računi na koje primaju stipendije za školovanje i vode se na njihovo ime ali ja imam punomoć kao zakonski skrbnik?

 

prije 7 sati , drot13 je napisao:

Ne mogu se naplatiti s njihovih računa, to nisu tvoja primanja.

sve rečeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija