Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

Potočnica

RAD UZ PORODILJNI

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Uskoro otvaram porodiljni, a poslodavac mi je predložio da za vrijeme trajanja istog nastavim s radom, točnije, da obavljam one poslove koje ću moći raditi od kuće (tipa tablice, analize i slično), te bi za to sklopili ugovor o djelu ili honorarni. Naravno da sam pristala jer će to ponešto popuniti kućni budget, ali... pitanje... da li je uopće moguće (legalno) za vrijeme trajanja porodiljnog dopusta (i primanja porodiljne naknade) sklopiti takav ugovor s poslodavcem s kojim već imaš sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme?

Također, ako je moguće, koji je tip ugovora najbolji za mene (ne znam razliku između ugovora o djelu i honorarnog), i, na kraju, tko je dužan podmiriti obveze prema državi proizašle iz tog ugovora - poslodavac ili ja?

Hvala Vam na odgovoru!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Bilo je ovdje već takvih pitanja sa različitim mišljenjima, a eto ako želite moje, ovo što ste opisali nije dozvoljeno odnosno to mi izgleda kao nekakav nastavak obavljanja ugovorenih poslova ugovorom o radu zbog eto primanja naknade od države i plaće (naknade) od poslodavca u isto vrijeme........no meritorno mišljenje o ovoj vrsti situacije može dati samo onaj tko isplaćuje tu naknadu ili evenutalno Državni inspektorat tako da ovo što sam naveo primite samo kao moje osobno mišljenje i ništa drugo niti treće, a pravo stanje stvari saznajte gdje sam to gore naveo.

Na kraju, ako je situacija takva kakva je zašto bi uopće koristili rodiljni dopust u to vrijeme kad možete i želite raditi????

Podijeli ovu objavu

joc    0

moja kolegica koristi porodiljni za 3 dijete do 3.g. staroati djeteta.raspitala se i dobila odgovor da može raditi kao honorarac.potpisala je ugovor o djelu jer je to isto kao i honorarac uredno prijavljen.od dobivene provizija skida joj se porez i mirovinsko.

Podijeli ovu objavu

A je li to pismeno prijavila kao okolnost onome tko isplaćuje naknadu ili se samo raspitala?

Ponavljam se ali ovo pitanje koliko mi je poznato do sada nije formalno protumačeno od tijela koje je za to određeno Zakonom, ili možda to nisam vidio, pa eto ajmo dalje nastaviti gađati.

Podijeli ovu objavu

Prvo, zahvaljujem vam na odgovorima!

Svakako ću se obratiti nadležnim službama, a dobiveni odgovor podijeliti ću s vama.

Htjela bih samo razjasniti slijedeće; priroda mog posla većinom zahtjeva fizičku prisutnost u firmi, a to zaista neću moći dok dijete ne krene u vrtić (jaslice). Ovdje se radi samo o poslovima koje ću moći raditi isključivo od kuće (primim podatke mail-om, obradim ih i obrađene mail-om vraćam firmi) i možda 20-ak sati rada mjesečno - dakle, nešto što ću moći raditi između mijenjanja pelena i hranjenja :)

Lijep pozdrav!

Podijeli ovu objavu

Dakle, postavila sam upit Ministarstvu zdravlja putem kontakt obrasca, isti su ga dan proslijedili na adresu glasnogovornika HZZO-a, na odgovor sam čekala nekih tjedan dana, ali nakon požurnice odgovor je napokon stigao:

"Sklapanje ugovora o djelu podrazumijeva da ćete obaviti određeni posao (radit ćete) za koji će Vam biti isplaćen primitak. No, Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama je utvrđeno da osoba koja se nalazi na korištenju rodiljnog ili roditeljskog dopusta ne može u isto vrijeme raditi. Dakle, radi se o tome da je uvjet isplate rodiljne ili roditeljske naknade da ne radite, pa bilo to i jednokratno na ugovor o djelu. S poštovanjem, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje"

Ne znam je li ovdje bitno moje osobno mišljenje, ali ga imam potrebu izraziti, možda će netko od Vas, budućih i sadašnjih pravnika, imati utjecaja na donošenje zakona pa se pozabavi i ovim pitanjem: Kroz vrijeme trajanja porodiljnog dopusta imati ću i nešto slobodnog vremena koje ću moći potrošiti na čitanje, TV, internet i slično. To isto vrijeme bih mogla potrošiti i da zaradim koju kunu radom od kuće. Očita korist za mene. Ali, ne bi li na taj način i država imala koristi kroz povrat barem dijela novaca koje daje za moj porodiljni? Prvo, na ime ugovora bi se u proračun uplaćivali doprinosi, a drugo, pretpostavljam da bi i iznos povrata poreza iduće godine bio manji?

Jasno mi je da ovo ostavlja mogućnost mnogim zloporabama, s druge strane mislim da trenutni stav državi radi ipak više štete, ne moram posebno objašnjavati zašto.

Podijeli ovu objavu

Imam jednu nedoumicu, a nitko mi ne zna točno reći, jedni kažu možeš, drugi da ne tako da se obraćam Vama ako mi može netko odgovoriti .

Znači , trenutno koristim porodiljni dopust i zanima me da li uz porodiljni mogu raditi u vlastitoj firmi (tjedno max. 16 h) i to samo kao zamjena djelatniku koji koristi slobodni dan?

Ako može kakva je procedura i da li naknada za porodiljni ostaje ista ili se mijenja?

Podijeli ovu objavu

prije 18 sati , drot13 je napisao:

Tema ti je spojena sa starijom istog tipa, pa preleti komentare.

Htjedoh odgovoriti na  ovo pa vidim kako ste spojili baš sa mojom temom :)

Ugl. da, niš od rada uz porodiljni, moj slučaj je bio 2013-e, al koliko znam po tom se pitanju ništa nije mijenjalo - mijenjao se ZOR, no ovo nema veze sa ZORom već sa HZZOm. Možete postaviti pitanje direktno njima.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, ako mogu pitati što je sa hobijem od kuće (Domaća ili kućna radinost) za vrijeme roditeljskog dopusta. Nešto izradim i prodam. Placam porez paušalno. Smatra li se to poslom? 

Hvala unaprijed! 

Podijeli ovu objavu

Ok. Hvala na odgovoru... Nigdje se ne moze pronaci više informacija o tome. Iako je moje misljenje da ne moze biti isto jer nema obrtnice, poslovnog racuna, nije registrirano u HOK, limit je troduplo manji, ali da slazem se s vama da oni to mozda gledaju isto. :/

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , Vedra007 je napisao:

Nigdje se ne moze pronaci više informacija o tome.

Sve Vam je definirano u Zakonu o obrtu pod čl. 49. st. 1. koji upućuje na čl. 2. st. 1. istog zakona. 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad