Jump to content

Neovlasteno snimanje


lucijana8202

Preporučene objave

Poštovana, nitko nije kriv dok mu se ne dokaže krivnja i pravomoćnom presudom proglasi krivim i, naravno, bude kažnjen..zato sam mišljenja da može raditi sve dok mu se ne dokaže krivnja...

Također, to ovisi i o njegovoj firmi u kojoj je zaposlen da li je radi toga protiv njega pokrenula stegovni (disciplinski) postupak i da li mu je zabranjeno snimanje do donošenja pravomoćne sudske odluke..

Je li on za vrijeme redovnog posla počinio to kazneno dijelo?

Ako je, onda bi svakako trebao protiv njega biti pokrenut stegovni postupak i stavljena mu zabrana rada na tom radnom mjestu do pravomoćne sudske odluke...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za ovu temu, da li se neovlašteno snimanje odnosi na bilo kakvo snimanje i bez obzira koristi li se snimljeno protiv određene osobe ili ne? npr, snimam razgovor sa svečenikom kao ispovijed i kako ne bi sa vremenom zaboravio što mi je govorio pa povremeno upalim diktafon.  Ili, snimam razovor sa građevinarom u vezi cijena i rokova radova...itd kako bi njega podsjetio na eventualno prevrtanje ili prekršenje obećano....itd, dakle, takvi i ovakvi ciljevi isto se tretiraju kao kaznena djela? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavisi o kakvom snimanju se radi, audio ili vide...

Nije svako snimanje KD, recimo "karikiram", možete snimati prirodu, dakle niste počinili KD, također se gleda i okolnosti radi kojih je snimanje obavljeno, to je malo veća problematika KD neovlaštenog snimanja, tako da bi iziskivalo i detaljniju analizu i raspravu, također audio snimljeni materijal koji je snimana, a nije upozorena, neka osoba, se ne može koristiti kao dokaz u postupku, ali ako je to snimanje bilo od iznimne važnosti za društvo i državu, može se uzeti kao dokaz, pa imate primjera u našoj politic, sve je to od slučaja do slučajai...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, vas slucaj je cist. Neovlasteno ste snimljeni u prostoru koji se ne smije snimati. Snimani ste, a niste znali. Pretpostavljam dok ste se presvlacili i slicno. Ukoliko te snimke postoje i snimljene su bez vaseg znanja i dopustenja u prostorji koja je zasticena od pogleda, radi se o kaznenom djelu koje se progoni po vasem prijedlogu. Kazna je do jedne godine. Takoder, upozoreni ste od trece osobe koja je snimke vidjela, sto znaci da je ispunjena i ta stavka povrede vase privatnosti jer su snimke ustupljene trecoj osobi. Kada se sve ovo sumira, prilicno je realno da ce autor tih snimki biti sankcioniran. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani drot13 i atomic, ja sam odgovarao poštovanom spzg1234 i općenito o pojmu KD Neovlaštenog snimanja, ne pokretaču teme...

Kod nje se i ja slažem da je ispunjeno dosta obilježja tog kaznenog djela, ako ne sva, kad je podignuta optužnica, ali će sud o tome donijeti odluku da li je KD počinjeno i sankcionirati počinitelja...

Mislim da ste pogrešno shvatili moj post, kažem, ja sam odgovarao poštovanom spzg1234 i pisao općenito o KD neovlaštenog snimanja koje je dosta "rastezljivo"...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve pet, samo tjelesni 4! Nisam čitao nickove korisnika koji postaju pa mi se učinilo da pokretač teme pita konkretno o svom slučaju...

Inače, ukoliko bi došlo do novih pitanja vezano za ovo kazneno djelo, upravo iz razloga i koje sami napominjete, a i zbog raznih slučajeva o kojima smo imali prilike slušati u medijima, čisto da napišem par primjera iz prakse...
Željac vam je napomenuo kako skriveno audio-video snimanje nije kazneno djelo, ako je ta snimka od važnosti za društvo i državu, odnosno kako i sam kazneni zakon kaže,   osim ako su snimke učinjene u javnom interesu ili interesu koji je pretežniji od interesa zaštite privatnosti osobe koja je snimana...Odnosno prenešeno u stvarni život, u posljednje vrijeme imali smo dva slučaja gdje snimana osoba nije znala da je snimana, ali tim snimanjem nije počinjena šteta niti kazneno djelo, već zapravo hvalevrijedan čin. Prvi slučaj je bio nezakonito zapošljavanje u državnoj firmi gdje je snimljen direktor kako otvoreno govori da će zaposliti određenu osobu unatoč tome što je postojala druga osoba koja je imala prednost pri zapošljavanju. Oktriven je nepotizam i pokušaj nezakonitog zapošljavanja. Također, svježi primjer je snimljeni profesor koji govori o strijeljanju politčara i slično. Također, nije znao da je sniman, ali njegovim snimanjem nije počinjeno kazneno djelo jer je zapravo razotkriven i takvoj osobi nije mjesto u školskoj ustanovi. Tako da, ukoliko bilo tko ima saznanja da je počinjeno kazneno djelo i smatra da može nekoga snimiti audio ili video kako bi to bio dokaz, može to učiniti bez straha da je on nekoga zapravo neovlašteno snimio. U takvim slučajevima, to nije KD neovlaštenog snimanja. U oba ova slučaja naglasak je na javnom interesu. Javni interes leži u tome da znamo za oba slučaja i da se oba počinitelja sankcioniraju jer im nije mjesto na tim poslovima sa takvim ponašanjem. Također, vi ne biste počinili kazneno djelo niti ako snimite nekog tko vam npr. prijeti smrću ili ne samo smrću, već i drugim oblicima prijetnje.

Također, ne biste počinili ni kazneno djelo ako audio snimite fakultetska predavanja, jer ona su javna. 

Ostaje pitanje kada biste počinili kazneno djelo zapravo...Evo, upravo u ovim primjerima koji su tu, kod pokretača teme koja je snimljena slikovno   bez svog znanja i bez odobrenja, u prostoriji koja je zaštićena od pogleda. 
Također, primjer sa svećenikom. Ako on to ne zna, a snimate razgovor u kojem nema sadržaja koji bi prevladali njegov interes za zaštitu privatnosti....iskreno, ne znam zašto bi netko nekoga bezveze uopće snimao...no dobro, još malo prenešeno u stvarni život ako vam prijatelj trača prijatelja i vi ga snimite da pokažete to drugom prijatelju...i prvi prijatelj se naljuti i prijavi vas...da, onda ste počinili kazneno djelo...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , atomic95 je napisao:


Željac vam je napomenuo kako skriveno audio-video snimanje nije kazneno djelo, ako je ta snimka od važnosti za društvo i državu, odnosno kako i sam kazneni zakon kaže,   osim ako su snimke učinjene u javnom interesu ili interesu koji je pretežniji od interesa zaštite privatnosti osobe koja je snimana...

Da, ja sam upotrijebio "naše" izraze, nisam pravne, kako bi drugi mogli bolje shvatiti...no, sve pet...:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U vezi svećenika, ja sam napomenuo da bi snimku zadržao samo za  sebe i nikako s njom u javnost. Opravdano postavljajte pitanje "zašto". U pravu ste, osobno imam opsesije i kao inače u životu  često imam potrebe provjeravati je li mi je svečenik rekao ovo ili ono, je li dobro pamtim što je komentirao u vezi ove i one teme...itd i kad me sumnja "proganja" preslušam snimku ponovo i tada sam miran. Ovo sam napisao u svoje ime odnosno osobnosti ali možda neki drugi imaju drugačije motive. U vezi građevinara, ja sam i tu napomenuo da ni tada snimku ne bi koristio u javnosti nego isključivo ako druga strana izvrne neke usmene dogovore npr uzmem građevinara u Zagrebu da mi gradi kuću u Zagrebu i prije moga dolaska u Zagreb dogovorimo se za cijene pa da ne bi promijenio cijene naknadno, preko audio (audio i sa svečenikom) snimam razgovor kako bi ga podsjetio na naš dogovor odnosno razgovor. 

Možda  su moji motivi glupi ali tako ja razmišljam i nikako pozadina toga nije nekoga ocrniti pred javnosti, snimke bi se preslušale u dvoje, sa građevinarom, ili sam sa sobom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad i ja budem bez veze dao svoj komentar (mada nema veza sa pokrenutom temom), zato se ispričavam unaprijed, ispovjed je tajna svećenika, nesmije otkrivati što mu je ispovjednik prilikom ispovjedi rekao, no ovo drugo što Vi pišete (Vaše snimanje ispovjedi), ako ga uspijete snimiti (ispovjed i svećenika) da on nezna ili da Vam to odobri, Vi to možete učiniti, ali samo za osobne potrebe (kako i navodite), a ne za širu javnost....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova je tema stvarno rastezljiva da sam postao i više nego znatiželjan. Ako ja snimam razgovor sa jednom osobom prilikom razgovora mobitelom a neka  tema bude bilo kakva, od beznačajne do vrlo bitne, ali, tu snimku nikada nikome ne izlažem nego ju držim za sebe, iz bilo kojeg razloga. I sad, ako nakon nekoliko godina dok još ne nastupi zastara DO ili policija, iz nekog razloga vrši pretres moga stana, mobitela...itd i presluša snimku, koja nikada nije preslušana od strane treće osobe, može tada  DO ili policija prenijeti informaciju drugoj snimanoj osobi i ta osoba podigne optužnicu? Ili to DO i policija po službenoj dužnosti podižu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sam u jednom od svojih postova napisao da je to "rastezljivo" KD i samo snimanje se može tumačiti na puno načina...

No, jedno je sigurno, samo audio snimanje bez upozorenja snimanoj osobi se ne može koristiti kao dokaz u postupku, osim u iznimnim slučajevima koji su naprijed navedeni...

Inače se to KD progoni po prijedlogu...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, lucijana8202 je napisao:

Zanima me sljedeće:nakon 11 god u firmi podnijela sam prijavu protiv kolege i podignuta je optužnica za neovlašteno snimanje.On je član vlasnikove obitelji te i dalje radi a ja sam na bolovanju i ne želim se vraćati u firmu.Koja su moja prava ?dali mogu tražiti naknadu štete od poslodavca?

Van kazneno-pravne sfere, ostaje vam da zatražite zaštitu dostojanstva od strane poslodavca, te vam Zakon o radu čak daje i pravo da prekinete s radom ukoliko se ne poduzmu odgovarajuće mjere zaštite (što je izvjesno budući se radi o rođaku poslodavca), no u tom slučaju morat ćete pokrenuti i postupak pred sudom protiv poslodavca u roku 8 dana.

Odgovarajuća mjera zaštite bila bi, po meni, rigorozna kontrola svih prostorija u kojima se vršilo snimanje (pretpostavljam kao i korisnik Atomic, da vas se snimalo kako se presvlačite, kao i u WC-u), micanje svih uređaja za snimanje, suspenzija s radnog mjesta radnika koji je na taj način kršio svoje obveze iz radnog odnosa ili barem osiguranje da ne radite u istoj prostoriji/smjeni.

Da to moj rođak napravi, dobio bi otkaz istog trena kada bi potvrdio istinitost prijave, ali ljudi su nažalost različiti, pa su takve i reakcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nazalost situacija je takva podignuta je optuznica protiv te osobe i jos čekam sta ce se rijesiti.ta osoba još uvijek radi a ja sam na bolovanju i ne želim se više vracati u firmu.poslodavac mi nudi drugo radno mjesto a pošto je stao na njegovu stranu ne zelim to prihvatiti.sad mi nudi sporazumni raskid ugovora i neku malu cifru jer sam kod njega 11 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija